letnie zioła na menopauzę

Nie każda kobieta przechodząca przez menopauzę musi stosować hormony czy inne środki farmakologiczne. Naturalne sposoby takie jak letnie zioła na menopauzę, również przynoszą ulgę przy uciążliwych dolegliwościach.

Czas na menopauzę – czas na letnie zioła

Zarówno przed jak i w trakcie menopauzy dochodzi do zmian, spowodowanych zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Spadek produkcji hormonów powoduje różne, uciążliwe dolegliwości, które spędzają sen z powiek wielu kobiet. Uderzenie gorąca, nocne poty, nieustanne rozdrażnienie i zmęczenie – to wszystko przekłada się na komfort codziennego życia. Problemy z zasypianiem powodują, że w ciągu dnia, kobieta nie ma siły i energii do działania, przez co jej humor także nie należy to tych najlepszych. W aptekach są dostępne różne suplementy na menopauzę, ale matka natura także ma swoje lekarstwa, które mogą zalodzić objawy przekwitania. Na które letnie zioła warto zwrócić uwagę?

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska to zioło na problemy z nadmierną potliwością. Liście i ziele rośliny zawierają olejki eteryczne i inne substancje, które mają właściwości przeciwpotne. Szałwię możemy posadzić w ogrodzie czy na działce. Szałwia ma charakterystyczny zapach, który znany z leków na gardło czy problemy jamy ustnej. Nocne poty przestana być kłopotem, jeśli zaczniemy pić napary z szałwii lekarskiej.

Czerwona koniczyna

Okazuje się, że roślina, którą tak często dostrzegamy na łąkach, jak czerwona koniczyna, jest skutecznym lekiem na objawy menopauzy. Czerwona koniczyna to źródło izoflawonów, które są doskonale wchłaniane przez naszą skórę. Koniczyna uzupełni braki estrogenu, odpowiedzialne za dokuczliwe objawy przekwitania. Możemy zbierać główki koniczyny przez całe lato, od maja aż do września.

Przelot pospolity

Przełom czerwca i lipca to idealny czas, by zebrać kwiaty i ziele przelotu pospolitego. Roślina ta podobanie jak czerwona koniczyna, zawiera flawonoidy i izoflawony, łagodzące niedobory estrogenu. Odwar ze świeżych kwiatów złagodzi nieprzyjemne skutki menopauzy a maseczka dodatkowo nawilży skórę.

Czarna malwa

czarna malwaCzarna malwa znana również jako prawoślaz ogrodowy, to także jedno z ziół, zalecanych na menopauzę. W lipcu i sierpniu zbiera się kwiaty malwy, które są bogate w roślinne hormony estrogenne i inne cenne substancje. Czarna malwa będzie jak znalazł, na problemy przekwitania, więc warto rozejrzeć się za nią w ogrodzie.

Katarzyna Antos