Depresja

Depresja dwubiegunowa – przyczyny i objawy

depresja dwubiegunowa

Zwykły smutek, który mija po chwili nie ma nic wspólnego z chorobą, jaką jest depresja. Dziś nawet znane postacie przyznają się, że chorują bądź chorowali na depresję czy inne tego typu schorzenia. Jednym z nich jest depresja dwubiegunowa. Jakie są przyczyny i objawy tej choroby?

Depresja – trudny i ważny temat

Trudno jest otwarcie przyznać się do depresji. Ludzie wokół nas nie zawsze rozumieją zaburzenia psychiczne. Długotrwałe stany smutku traktują jak chwilowe humory, a tymczasem stan ten może oznaczać poważną chorobę. Depresja to obecnie jedna z najczęstszych chorób, którą leczą w ośrodkach i szpitalach psychiatrycznych. W depresję popaść może każdy. Wystarczy zdarzenie losowe, trauma czy stres, by stracić ochotę do życia, nawet, jeśli ma się dla kogo żyć. Leczenie depresji jest bardzo ważne, ponieważ chorobę można pokonać. Trzeba tylko chcieć zmienić swój los, by wrócić do okresu pełnego radości i ogromu kolorów życia.

Depresja dwubiegunowa

Depresja dwubiegunowa to choroba nastrojowa, zaliczana do zaburzeń psychicznych. Depresja jest tyko jednym ze stanów, jakie towarzyszą chorobie. Na drugim biegunie obecna jest bowiem mania, która zupełnie przeciwstawia się depresji. Dwubiegunowość jest bardzo ciekawym zjawiskiem, które powoduje zmienność nastrojów u osoby chorej.

Depresja dwubiegunowa – przyczyny i objawy

Lekarze wciąż szukają możliwych przyczyn choroby. Nie możemy określić jednego czynnika, który odpowiadałby za rozwój depresji dwubiegunowej. Istotna rolę mogą nieść czynniki genetyczne. Ryzyko wzrasta, gdy w rodzinie były znane przypadki osób chorych. Niezwykle ważne są także czynniki środowiskowe. Stres, problemy rodzinne, bezsenność – takie wskaźniki mogą przyczynić się do stanów zarówno depresyjnych jak i maniakalnych. Wiele teorii łączy w sobie zarówno przyczyny związane z genami jak i środowiskiem, w którym żyjemy. Depresja dwubiegunowa jest chorobą przewlekłą, więc jest przebieg bywa dość mocno zróżnicowany. Epizody, które możemy zaobserwować, mogą trwać nawet przez lata. Objawy charakterystyczne dla stanu depresji odznaczają się długim okresem smutku, lęku oraz znużenia. W przypadku manii, nastrój znacząco szybuje ku górze.

chorobaTego typu wahania nastrojów mogą trwać długie miesiące, dlatego warto zwracać uwagę na zachowanie naszych bliskich osób. Depresja nie powinna być powodem do wstydu. Musimy mówić o niej otwarcie, podkreślając rangę problemu i możliwości terapii. Choroba odebrała życie wielu osobom, nawet znanym aktorom, pisarzom czy muzykom, dlatego tak istotna jest obserwacja zachowań innych i właściwa reakcja na nie.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

pati25

6 lat temu

Depresja jest okropna.Niszczy człowieka.Jest ona trudna,ciężka do leczenia,które może bardzo długo trwać.Osobie chorej potrzebne jest zrozumienie i wsparcie

dulcynea

6 lat temu

Depresja to teraz plaga naszych czasów.
Ciekawe czy to nasze czasy są jej przyczyną, to że żyjemy szybko , wiele rzeczy przeżywamy zbyt powierzchownie.
Przeraża mnie ta przypadłość , tak ciężko ją wyleczyć a jeszcze chyba trudniej rozpoznać.
Trafnie ją Filo nazwałaś „rak duszy „

filodendron

6 lat temu

Syraszna sprawa to tzw. rak duszy , bardzo ciężko sobie z tą choroba poradzić. Trzeba brać leki a w sytuacjach beznadziejnych ratować się elektrowstrząsami . Nie nalezy pozostawiać chorego samemu sobie , trzeba mu pomagać i zaprowadzić do lekarza , jesli sam nie chce iść. Bo skutki mogą być opłakane.

Zostaw komentarz