Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci

nieswoiste zapalenie jelit u dzieci

Organizmy dzieci są znacznie bardziej narażone na rozwój wszelkich chorób, także tych związanych z układem trawiennym. Czym charakteryzuje się nieswoiste zapalenie jelit u dzieci?

Nieswoiste zapalenie jelit

Nieswoiste zapalenie jelit to choroba, a jaśniej mówić zespół chorób idiopatycznych układu pokarmowego. Stany zapalne, powstałe w jelitach mogą być efektem działania czynników immunologicznych, genetycznych czy środowiskowych. Wciąż nieznane są dokładne przyczyny choroby tego typu, co utrudnia skuteczne leczenie. Dodatkowym utrudnieniem są objawy, które ze względu na swój charakter, często są dość mylące i nieoczywiste dla lekarzy.

Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci

Dzieci stanowią dość dużą grupę, u których stwierdza się nieswoiste zapalenia jelit. Zwykle są to osoby przed ukończeniem 20. roku życia. W Polsce, duża ilość przypadków dotyczy choroby Leśniowskiego-Crohna, która poza granicami naszego kraju jest znana jako choroba Crohna. Mimo dość charakterystycznych objawów, pojawiających się u dzieci, wiele przypadków wciąż klasyfikuje się jako nieokreślone. Jednym z ważniejszych aspektów prawidłowego rozpoznania choroby jest szczegółowy wywiad rodzinny, który pozwala ustalić podstawowe informacje, niezbędne w diagnostyce. Choroba Crohna objawia się nasilonymi krwistymi biegunkami i bólami brzucha. U dzieci wystąpić mogą także zmiany pozajelitowe, które pojawiają się także przy chorobie, jaką jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dolegliwości towarzyszące chorobie, mogą przyczynić się do problemów z odżywianiem czy niedoborem witamin w organizmie, co dla dziecka jest niebezpieczne. U dzieci, które są chore na nieswoiste zapalenie jelit należy zwrócić uwagę na przyrost masy ciała i ich wzrost. Wszelkie nieprawidłowości mogą wynikać z niedoboru składników odżywczych.

Formą leczenia choroby jest podawanie kortykosteroidów, glikokortykosteroidów oraz innych środków farmakologicznych. Ponadto, podstawą jest także leczenie żywieniowe, które wspomaga pracę organizmu i prawidłowy wzrost dzieci. Jest istotnym elementem terapii dzieci, u których zaobserwowano zahamowanie wzrostu.

chorobaBadacze wciąż poszukają leku, który pozwoliłby na skuteczne pozbycie się dolegliwości i całkowite wyleczenie choroby. Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci to poważne schorzenie, które może przyczynić się do zaburzeń rozwoju, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań i obserwacja zmian, zachodzących w organizmie.

Katarzyna Antos

Komentarze

pati25

6 lat temu

Choroba jelty jest poważna i groźna nie tylko u dorosłych ale także u dzieci.U dzieci może mieć poważne konsekwencje

Zostaw komentarz