lepsza-gimnastyka-poranna-czy-wieczorna

Jaka pora dnia jest najlepsza do podjęcia aktywności fizycznej? Czy lepiej wstać skoro świt i poświęcić trochę czasu na ćwiczenia przed pracą? A może poczekać z gimnastyką do wieczora? Jak wybrać odpowiednią porę do ćwiczeń?

Gimnastyka o poranku

Ćwiczenia z samego rana są wskazane dla tych osób, które planują szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Organizm spala więcej tkanki tłuszczowej rano, niż wieczorem. Pobudzony zostaje również metabolizm, dzięki czemu w ciągu dnia zwiększa się przemiana materii.

Ćwiczenia rano nastrajają na cały dzień: dzięki uwolnionym endorfinom mamy lepszy humor, więcej energii, poprawia się też ogólna kondycja umysłu. Jednym z minusów porannej gimnastyki jest konieczność bardzo wczesnego wstawania, co może być zniechęcające, na przykład zimą. Dodatkowo trzeba poświęcić więcej czasu na rozgrzanie mięśni i rozciągnięcie stawów, by uchronić się przed kontuzjami.

Wieczorne treningi

Gimnastyka wieczorem dobrze sprawdza się dla osób, które chcą wyrzeźbić swoją sylwetkę. Mięśnie są już rozgrzane, a stawy rozciągnięte, dlatego nie trzeba skupiać się na długiej rozgrzewce, a ćwiczenia przychodzą z większą łatwością.

Wieczorne treningi pomagają rozładować stres nagromadzony przez cały dzień i redukują liczbę zjedzonych kalorii.

M. Witczak