dermatolog-odpowiada-na-wasze-pytania

Na pytania czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

Witam:)
Które składniki kremów najsilniej podrażniają oczy? Moje spojówki zwykle reagują łzawieniem, gdy nieco kremu (zwłaszcza tego z filtrem UV, albo o silnym działaniu przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym) nawet szczątkowe ilości w ciągu dnia, dostanie się do oka. Czy powinnam czytać listę składników i unikać niektórych spośród nich? Których? Często nawet kremy przeznaczone do pielęgnacji okolic oczu wywołują u mnie takie nieprzyjemne reakcje:(.

W pielęgnacji okolicy oczu należy unikać przypadkowego dostawania się kremu na spojówkę oka, gdyż może to wywoływać podrażnienia. Osoby z wrażliwością okolicy powiek i oczu powinny unikać kremów z retinolem, kwasami owocowymi, substancjami o działaniu złuszczającym oraz kremów zawierających dodatki zapachowe. Nie da się w prosty sposób wymienić, który krem nie wywoła podrażnienia, a który może być źle tolerowany. Należy jednak kierować się zasadą, aby wybierać kremy hipoalergiczne, zawierające naturalne składniki i przeznaczone do pielęgnacji tej okolicy.


(na zdjęciu: lek. med. Bożena Bierzniewska)

W dbaniu o skórę okolicy oczu bardzo ważną rolę odgrywa sposób demakijażu. Wiele kobiet, niestety nadal do demakijażu oczu używa wody i mydła, co powoduje uszkodzenie ochronnej bariery lipidowej i skóra powiek staje się od razu sucha i uwrażliwiona. Demakijaż najlepiej przeprowadzać przy pomocy płynów micelarnych, które maja bardzo dobre właściwości oczyszczające, a jednocześnie nie powodują wysuszenia skóry.

Mam 31 lat i bardzo zmęczoną skórę. Przeszłam trzy ciąże pod rząd i po tym czasie skóra stała się szara, chrapowata i blada. Skóra po oczami też wygląda strasznie. Mam worki, widać zmarszczki i ogólnie wyglądam starzej. Jak mogę pomóc swojej skórze ? Czy są jakieś specjalne kremy na poprawienie wyglądu skóry?

Ciąża to okres kiedy organizm jest zmuszony do ogromnego wysiłku, zmian hormonalnych, co oczywiście może znajdować potem swoje odzwierciedlenie w wyglądzie. Dodatkowo myślę, że opieka nad trójką małych dzieci wiąże się u Pani z mniejszą ilością snu i wypoczynku, a to niestety od razu znajduje swoje odzwierciedlenie w wyglądzie. Z opisywanych przez Panią zmian domyślam się, że Pani skóra jest wysuszona i wymaga przede wszystkim odbudowy nawilżenia i ochronnej bariery wodno lipidowej. W pierwszym etapie doradzałabym sięgnąć po kremy nawilżające, zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy (może Pani skorzystać na przykład z serii BioHyaluron 4D firmy Eveline Cosmetics). W kolejnym etapie nadal należy stosować kremy nawilżające i połączyć je z kosmetykami wpływającymi na rewitalizację skóry poprzez dostarczenie jej kremów z witaminami, minerałami, takich jak na przykład: linia EcoLine.


Warto również wykorzystywać kosmetyki w formie maseczek, gdyż działają one szybko i natychmiast poprawiają stan cery. W związku z tym, że zbliża się zima proszę pamiętać, aby w trakcie wychodzenia na spacery korzystać z kremów ochronnych i regenerujących takich jak na przykład: seria ExtraSoft.

Eveline