Jestem Babcią

Lepiej pracować niż być emerytem

lepiej-pracowac-niz-byc-emerytem

Polska to kraj młodych emerytów – ale czy rzeczywiście szczęśliwych? Czy szczęśliwy to ten, kto nie pracuje czy raczej odwrotnie?

Trafnie ujął ten problem Feliks Feldheim „Natura czyni pracę dla nas koniecznością, społeczeństwo – obowiązkiem, przyzwyczajenie przyjemnością”.

Czekaj na emeryturę

Jesteśmy w ogonie krajów europejskich. Wg danych Eurostatu średnie zatrudnienie w krajach UE w 2009 roku w wieku 55-64 lat wyniosło 46%, natomiast w naszym kraju to 32,2%
Emerytura to dla niektórych 50-latków cel priorytetowy. Niektórzy marzą, by tylko do niej dotrwać, szukają sposobów, by przejść na wcześniejszą emeryturę. Badania naukowe jednak uwidoczniają, że emeryci wcale nie stanowią grupy najbardziej zadowolonych z życia ludzi. Wiele osób bardzo aktywnych zawodowo z chwilą przejścia na emeryturę początkowo rzeczywiście ma z tego powodu satysfakcję. Jednak radość z laby trwa tydzień, miesiąc, może trzy – potem często odczuwają brak pracy, celowego zajęcia. Objawia się to uczuciem pustki, osamotnienia, bycia na marginesie, niepotrzebnym.

Zapełnienie pustki

Jedynym rozwiązaniem tej niekorzystnej i mającej swe odbicie w stanie zdrowia sytuacji jest hobby – wypełniające czas, ale i rozwijające nas ulubione zajęcie. Kto je posiada ten nie musi obawiać się emerytury. Niektórzy emeryci spełniają się w absorbującej czasowo roli dziadków, inni oddają się pracy na działce. Najgorsza jest bezczynność i brak pomysłu na spędzanie czasu wolnego.

Odstawieni na boczny tor

Ważne jest, by mieć zajęcie, wypełniony i dobrze zorganizowany czas. Czy tego chcemy czy nie ważne jest też dla nas zarabianie pieniędzy – sam ten fakt daje poczucie większej wartości siebie.Dlaczego nie chcemy pracować? Praca zawodowa jest dla człowieka dobrodziejstwem. Nie tylko dlatego, że pozwala nam uzyskać dochód, ale dlatego że nas rozwija i dowartościowuje. Niektórzy nie chcą przechodzić na emeryturę. Praca porządkuje ich życie, wyznacza jego rytm, daje tym samym poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Szczególnie wartościowa jest twórcza praca i możliwość współpracy z młodszymi od siebie ludźmi. Wówczas odmładza.

Na naukę nigdy nie jest za późno

Warto zainwestować w siebie, by mieć dobrą, satysfakcjonującą pracę. W obecnych czasach są takie możliwości. Edukacyjna oferta studiów licencjackich magisterskich czy podyplomowych jest naprawdę szeroka. Jak grzyby po deszczu powstają uniwersytety 3 wieku. Po 40 czy 50 roku życia również można zmienić zawód. Mobilność jest bardzo dobrze postrzegana przez pracodawców. Amerykański pisarz i myśliciel R. W. Emerson powiedział że „Człowiek nie starzeje się; stary jest dopiero wtedy, gdy przestaje się rozwijać”.

Do przejścia na emeryturę warto się przygotować, zastanowić się nad swoim pomysłem na jesień życia – i wcale nie należy się z tym spieszyć. Nie ma nic gorszego od rezygnacji z siebie, ze swoich ambicji – jedynie dlatego, że przechodzimy na emeryturę.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (13)

Danusiate

10 lat temu

Filodendron – popieram! Człowiek powinien używać życia, kiedy jest młody, a nie – zmęczony i wypalony 🙂 Ja jestem emerytką od paru lat i nareszcie mogę robić to, na co nie miałam dotąd czasu.

filodendron

10 lat temu

A najlepiej to być młodym emerytem z dużą emeryturą, mieć czas na wszystko i pieniądze na realizację marzeń, np.podróże lub hobby ,a przede wszystkim czas na opiekę nad starszymi rodzicami i zabawy z wnukami.

basia4ab

11 lat temu

mjbz wiesz bardzo się cieszę, że jestem właśnie na tym portalu.Jest tu bardzo rodzinnie, ja właśnie tak to czuję.Mogę pożytecznie czas spędzić, przed komputerem.Poczytać mogę wspaniałe artykułu i troszkę się wyżalić,ponarzekać.Wiem że jest ktoś, kto mnie wysłucha i może mi dać dobrą radę,wsparcie duchowe. Jest mi tylko troszkę żal, że nie pracuję zawodowo.Ale tak się stało i z wyrokami Boskimi nie wolno dyskutować. Trzeba się cieszyć tym co mam i prosić Boga o zdrowie.Basia

mjbz

11 lat temu

Każda kobieta w jakimś sensie ma drugi etat. To, ze pracuję nie oznacza, ze nie zajmuję się domem. Również sprzatam, gotuje, piore, zajmuje się starszymi w rodzinie. Jakbym mogła, po tych przepracowanych 32 latach pracy, przejść na emeryturę, zrobiłabym to. Byłoby mi łatwiej bo miałabym więcej czasu na ten drugi etat.
Basiu, jak dobrze, ze tu trafiłaś. Pisz moja droga, wypowiadaj się pod artykułami a Redakcja napewno to doceni i dostaniesz w prezencie coś z kosmetyków. Ja już kiedyś dostałam :)…to bardzo przyjemna niespodzianka.

pati25

11 lat temu

Na to pytanie trudno tak jednoznacznie odpowiedzieć.Bo kobieta nie pracująca zawodowo a siedząca w domu też przecież pracuje.Bo jak inaczej nazwać opiekę nad dzieckiem,sprzątanie,gotowanie,pranie.To tak samo praca tyle,że nikt jej nie płaci pieniędzy.

basia4ab

11 lat temu

Ja przepracowałam 28 lat i mam 802 zł.renty,ale cieszę się że mam tyle. Gdyby nie mąż, to by mi na pewno nie starczyło.Leki mam drogie i wizyty lekarskie też kosztują.Żyję skromnie można powiedzieć, by starczyło na opłaty,lekarzy i leki.O wyjazdach trzeba zapomnieć, bo z czego.Na kosmetyki wydaje minimalną kwotę.Kupię sobie szampon,krem do twarzy,balsam i na tym konie.Dobrze że córka już zaczęła pracować, to już jest lżej.Basia

brysia

11 lat temu

Jak sie ma taką emeryturę 4 tysiące na dwie osoby, to można podrózowac i cieszyc się z wolnego czasu.
Gorzej tym, którzy przepracowali 40 lat i mają głodowe emerytury i muszą do nich dorabiac.

basia4ab

11 lat temu

Ja nie ukrywam,bardzo tęsknię za pracą.Byłam ciągle w ruchu,bardziej byłam zdyscyplinowana. Los spłatał mi figla i jestem rencistką.Staram się cały dzień mieć wypełniony,ale to nie to samo co pracować zawodowo.Może bardziej tęsknię za osobami z którymi pracowałam.Miałam bardzo dobre,fajne koleżanki w pracy.Teraz siedzę sama w domu,bo każdy domownik pracuje,uczy się.Dobrze że mam dwie suczki,cudowne moje przyjaciółki.Gdy mam ciężki dzień,lubię im się wyżalić.Siadają przy mnie, tylko łepkami kręcą i myślą sobie „co ten człowieczek od nas chce?’. Suczka jak do niej mówię, to wyskakuje mi na kolana i liże moje oczy, gdy płyną mi łzy.I tak dzień za dniem mi upływa.Basia

drobina

11 lat temu

Jestem emerytką o krótkim (miesięcznym) stażu. Nie ukrywam, że bardzo teskniłam za emeryturą, ale wcale nie dlatego, że nie chciało mi się pracować. W ostatnich latach zaczęłam mieć poważne kłopoty ze zdrowiem, dlatego jestem szczęśliwa, że udało mi się dotrwać do emerytury. Wcale nie czuję się odstawiona na boczny tor, wręcz przeciwnie, czuję się coraz bardziej potrzebna. Cieszę się, że mam czas na podreperowanie zdrowia, na opiekę nad moimi schorowanymi rodzicami, na pomoc moim znajomym, czy na pracę na mojej ukochanej działce. Zaplanowałam sobie wiele ciekawych zajęć i o ile zdrowie pozwoli, postaram się je zrealizować. Po 35-ciu latach pracy chyba nie wymagam zbyt wiele od życia?

alineczka

11 lat temu

Pracować? nie pracować? oto jest pytanie…Dużo zależy jaką pracę się wykonuje…Wątpię aby pani pracującą przy np.taśmie produkcyjnej chciała tak pracować aż do 60 roku życia…Ale pani np.urzędniczka w urzędzie – chętnie nawet do 65 lat…
Ogólnie; jesli praca nie jest zbyt uciążliwa,sprawia satysfakcje i jest dobrze opłacana – to można pracować do końca…

Emilly27k

11 lat temu

Moim zdaniem lepiej jest pracować niż nie pracować. Mam na myśli bycie emerytem. Znam osoby, które korzystają z bycia emerytem:)

mjbz

11 lat temu

„Człowiek nie starzeje się; stary jest dopiero wtedy, gdy przestaje się rozwijać”…oczywiście, że tak.
Podróżować summer można, tylko za co? Sa jednak tacy, którzy to robią. wczoraj byłam na „babskim spotkaniu”, jedna z nas jest emerytką, jej mąż rónież. Niedawno wróciła z Dubaju a w zeszłym roku byli w Korei. Wybieraja się tez do Stanów. Oczywiście padły pytania o ceny tych wycieczek i o to, jak sobie z tym radzą (z kosztami). Przede wszystkim ich dwie emerytury to 4 tys zł miesiecznie, a dalej…trzeba poprostu oszczędnie żyć, bo ma się cel i pasję, a to jest bardzo ważne.

summer

11 lat temu

Pewno, że lepiej pracować jak najdłużej! Zwłaszcza, że w naszych polskich realiach nie ma mowy, żeby po przejściu na emeryturę zająć się czymś przyjemnym, realizowaniem swoich pasji, choćby takich jak podróżowanie;)

Zostaw komentarz