Intymnie Problemy intymne kobiet

Kwas mlekowy i jego znaczenie dla kobiet

kwas-mlekowy-i-jego-znaczenie-dla-kobiet

Każdy z nas może żartobliwie o sobie powiedzieć, że ma „bogate życie wewnętrzne”, bo w naszym ciele żyje niezliczona liczba drobnoustrojów: bakterii i grzybów. Większość z nich żyje z nami w harmonii, a kiedy zostaje zachwiana równowaga, zaczynają się kłopoty.

Do zachwiania wystarczy spadek odporności, ale również dieta, nieprawidłowa higiena osobista lub zmiany hormonalne czy dłuższe przyjmowanie antybiotyków. Zmniejsza się liczba „dobrych” drobnoustrojów w stosunku do tych agresywnych, atakujących nasz organizm. Efektem tego są grzybice, infekcje, stany zapalne, które mogą pojawić się na skórze czy błonach śluzowych: w jamie ustnej, okolicach intymnych, a nawet w układzie pokarmowym.

Kłopotliwe dolegliwości

Choroby i problemy, wynikające z niewłaściwego balansu ilościowego drobnoustrojów, są dość wstydliwe i wymagają długotrwałego leczenia. Dla kobiet szczególnie uciążliwe są infekcje intymne, których objawy są bardzo wyraźne – nieprawidłowy zapach i kolor wydzieliny z pochwy, uczucie swędzenia, pieczenia, upławy, suchość pochwy.

Choć objawy mogą być różne, to większość przypadłości kobiecych ma u swojej podstawy zachwianie równowagi flory bakteryjnej pochwy. W wilgotnym, ciepłym środowisku bakterie namnażają się bez przeszkód, dlatego wszelki brak równowagi może pociągnąć za sobą znaczną infekcję.

Kwas mlekowy na ratunek!

Jeśli brakuje nam „dobrych” bakterii, musimy zadbać o to, by przywrócić równowagę w naszym organizmie. Przede wszystkim należy się udać do ginekologa, by określić, z czego wynikają nasze problemy – być może potrzebna będzie silna kuracja antybiotykowa lub zabieg.

W większości przypadków oprócz leku otrzymamy zalecenie, by po pierwsze – wyeliminować przyczynę zmian w naszej florze bakteryjnej (np. przejść na odpowiednią dietę lub zmienić detergenty, w których pierzemy bieliznę), a po drugie – poprawić równowagę drobnoustrojów.

Milena L.

Każdy z nas może żartobliwie o sobie powiedzieć, że ma „bogate życie wewnętrzne”, bo w naszym ciele żyje niezliczona liczba drobnoustrojów: bakterii i grzybów. Większość z nich żyje z nami w harmonii, a kiedy zostaje zachwiana równowaga, zaczynają się kłopoty.

Owszem, możemy czekać, aż równowaga sama powróci, ale często to trwa zbyt długo. W tej sytuacji najlepiej sięgnąć po preparaty zawierające probiotyki, czyli kultury „dobrych” bakterii. Kobiety cierpiące z powodu dolegliwości intymnych przede wszystkim powinny zadbać, by taki preparat zawierał pałeczki kwasu mlekowego.

Są one odpowiedzialne za wytwarzanie się dobroczynnego kwasu mlekowego, który przywraca środowisku pochwy naturalną kwasowość. W tych warunkach lepiej rozwijają się korzystne bakterie w rodzaju Lactobacillus i w naturalny sposób ginie większość zagrażających nam grzybów i bakterii. Dzięki pałeczkom kwasu mlekowego uchronimy się również przed zaburzeniami flory jelitowej i awitaminozą wywołaną antybiotykami.

Po preparat zawierający pałeczki kwasu mlekowego warto sięgnąć nie tylko w celach leczniczych, ale i ochronnych. Na pewno powinnać pomyśleć o tym, gdy:

  • stosujesz antykoncepcję hormonalną,
  • jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jesteś w okresie połogu,
  • często korzystasz z basenu, sauny czy jaccuzi,
  • dużo podróżujesz i często zmieniasz miejsca pobytu,
  • często zmieniasz partnerów seksualnych,
  • jesteś w trakcie lub po kuracji antybiotykowej.

Dolegliwości intymnych nie należy lekceważyć, gdyż są one źródłem wielkiego dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa

Milena L.

Komentarze (8)

Beti

9 lat temu

Znamienne słowa w artykule: „należy udac sie do ginekologa”. Pewnie, że w niektórych sytuacja zaaplikowanie probiotyku pomaga, ale kiedy infekcja rozwinie się na dobre nie czekajmy na cud ani reklamowane cudeńka tylko biegnijmy do lekarza. Probiotyk z pewnościa okaże się bardzo pomocny po własciwej kuracji zleconej przez ginekologa.

elle@elle

9 lat temu

Jogurt naturalny przy antybiotyku jako probiotyk to konicznosc no i kawas mlekowy w zelach do higieny intymnej codziennie ,np.lactacid femina a nawet są juz tampony higieniczne z probiotykiem ,czyli kwasem mlekowym w dobrych aptekach do kupienia lub w internecie mozna próbki dostać :)))

pati25

9 lat temu

Na szczęście nie miałam i nie mam problemów intymnych.Dlatego też nie zastanawiałam się nad znaczeniem kwasu mlekowego..Nie stosowałam go.Wiem,że to błąd i powinnam to zmienić

filodendron

10 lat temu

ja także po antybiotykach miałam okropne przeżycia , przed operacją migdałów dostawałam bardzo dużo antybiotyków, efekt był wiadomy. Potem bardziej niz rany operacyjne bolały mnie kobiece sprawy . Dobrze ,że teraz mozna kupić takie lekarstwo i to bez recepty, kiedyś czegoś takiego chyba nie było w sprzedaży.

Mindi

10 lat temu

Kiedyś bardzo często chorowałam i leczono mnie antybiotykami, za każdym razem miałam infekcje. Gdy od razu zastosowałam preparat z kwasem mlekowym to infekcja się nigdy nie pogłębiała. Dobrze, że niektóre preparaty można dostać także bez recepty.

Tess

10 lat temu

O pozytywnym działaniu kwasu mlekowego w globulkach przekonałam się, gdy miałam infekcję po antybiotykach. Ponieważ wiedziałam od czego złe samopoczucie to kupiłam globulki i dolegliwości ustąpiły.

drobina

10 lat temu

Wprawdzie bardzo rzadko mam problemy z dolegliwościami intymnymi (czasami po kuracji antybiotykowej) ale często chodzę na basen, więc może warto profilaktycznie pomyśleć o preparacie zawierającym pałeczki kwasu mlekowego:-X

Zostaw komentarz