Niepokojące objawy Zdrowie

Mastopatia – jak ją rozpoznać?

mastopatia-jak-ja-rozpoznac

Mastopatia jest dość powszechnym schorzeniem dotykającym kobiety między 30 a 50 rokiem życia. Inną jej nazwą jest „zwyrodnienie włóknisto – torbielowate”.

Wśród typowych objawów mastopatii są przede wszystkim : ból piersi – nasilający się zwłaszcza przed miesiączką, ale czasami występujący niezależnie od momentu cyklu (jeśli zmiany w tkance gruczołowej piersi są już bardziej zaawansowane). Dość powszechna jest także nadwrażliwość piersi na dotyk. Kolejnym z symptomów są zgrubienia oraz nierówności (mogące zmieniać swoje rozmiary), wyczuwalne przez pacjentki w piersiach. Co znamienne – zmiany te mogą się zmniejszać lub całkowicie ustępować wraz z nastaniem okresu menopauzy.

Charakterystyczne cechy mastopatii można zauważyć podczas samodzielnego badania piersi. Guzki zazwyczaj pojawiają się bezobjawowo, jako twory gładkie lub jako stwardnienia. Piersi są przy tym nabrzmiałe. Może występować również wydzielina z brodawek – w obserwacji ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, czy objawom tym towarzyszą inne czynniki. Dla mastopatii typowe jest bowiem nasilenie dolegliwości przed comiesięczną menstruacją.

Poza samobadaniem konieczne jest również przeprowadzanie badań obrazowych. Za pomocą mammografii oraz badania USG można obserwować zmiany w rozmiarze oraz liczbie guzków, oraz zdiagnozować postać występujących torbieli. Potwierdzenie obecności torbieli prostej wyklucza raka sutka. Z kolei każda zmiana mogąca budzić podejrzenie nowotworu wymaga wykonania inwazyjnego badania (zazwyczaj jest to biopsja).

Redakcja

Komentarze (6)

dulcynea

9 lat temu

Bardzo pożyteczny artykuł.
Badać się trzeba systematycznie i kontrolować , konsultować swoje wątpliwości z lekarzem.
Aczkolwiek trzeba być czujną :-X

pati25

10 lat temu

Ważny artykuł.Widać,że nie każde guzki muszą być nowotworem.Ale lepiej wykonać badania.Należy badania wykonywać regularnie

mejgosia

10 lat temu

od czasu , gdy kilka lat temu znalazłam sobie takie zgrubienie w prawej piersi, badam się prawie po każdej kąpieli! To już taki nawyk, wychodzę z prysznica, wycieram się i ….badam piersi! Guzek który znalazłam okazał się tzw. włokniako- tłuszczakiem, ale został usunięty, jednak niepokój pozostał! Lepiej dmuchać na zimne!:\

Mindi

10 lat temu

Niektóre symptomy dały mi się odczuć. Teraz się uspokoiło ale kilka lat wcześniej tworzyły mi się wyczuwalne zgubienia, które przerażały mnie a potem samoistnie znikały. Za każdym razem szlam do lekarza i robiłam USG piersi bo wiem, że takie zmiany trzeba kontrolować. Artykuł bardzo ważny, z jednej strony trochę uspokoi a z drugiej namówi do regularnego badania.

drobina

10 lat temu

Krótki artykuł, ale bardzo pożyteczny. Babeczki! Pamiętajcie o samobadaniu piersi i inych badaniach. Dzięki temu możemy w porę reagować na zmiany i zapobiec wielu chorobom.

drobina

10 lat temu

Krótki artykuł, ale bardzo pożyteczny. Babeczki! Pamiętajcie o samobadaniu piersi i inych badaniach. Dzięki temu możemy w porę reagować na zmiany i zapobiec wielu chorobom.

Zostaw komentarz