Osteoporoza Profilaktyka osteoporozy

Wapń, witamina D3 i K2 dla zdrowych kości

wapn-witamina-d3-i-k2-dla-zdrowych-kosci

Nasze kości nie mają łatwego życia, gdyż każdego dnia podtrzymują nasze ciało, stanowiąc szkielet konstrukcji człowieka, a w pewnych okresach są szczególnie narażone na urazy i choroby. Co zrobić, by zapewnić im jak najlepszą pomoc i opiekę?

Tkanka kostna nieustannie znosi obciążenia i naciski, ciągle podlega procesom przebudowy. Wystarczy, że braknie jednego składnika budulcowego, a cała konstrukcja zaczyna być osłabiona. Grozi to złamaniami i pęknięciami kości.

Prawidłowa dieta dla kości

Wapń to podstawowy budulec kości i zębów, który dba o gęstość mineralną tych tkanek, jednak na tym jego rola się nie kończy: przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi, pomaga w utrzymaniu prawidłowego przekaźnictwa nerwowego oraz w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, i w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych.

Jak widać, zapotrzebowanie na wapń jest bardzo duże, dlatego zapewnienie jego odpowiedniej podaży w diecie jest bardzo ważne. Ilość wapnia w organizmie zależy nie tylko od tego, ile go dostarczymy, ale przede wszystkim od tego, ile nasz układ pokarmowy jest w stanie go pobrać. Dlatego też bardzo ważne jest by w krytycznych okresach przyjmować go w jak najlepiej przyswajalnej postaci.

Witamina D3 reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową – jest czymś w rodzaju gospodarza organizmu, który wydziela zasoby tych pierwiastków według potrzeb. Bez witaminy D3 nasze kości stają się słabe, wzrasta ryzyko krzywicy u dzieci, a u dorosłych osteomalacji i osteoporozy. Witamina ta powstaje w naszej skórze pod wpływem światła słonecznego, dlatego w okresie zimowym często cierpimy na jej niedobór.

Tekst sponsorowany

Nasze kości nie mają łatwego życia, gdyż każdego dnia podtrzymują nasze ciało, stanowiąc szkielet konstrukcji człowieka, a w pewnych okresach są szczególnie narażone na urazy i choroby. Co zrobić, by zapewnić im jak najlepszą pomoc i opiekę?

Z kolei witamina K2 dba o to, by wapń pozostał w kościach. Dzięki niej możliwe jest wbudowanie wapnia do struktur kostnych. Tylko 1% całkowitej puli wapnia w organizmie znajduje się poza kośćmi – w osoczu krwi, dlatego ważne jest by nie przekraczać tego poziomu. Witamina K2 pełni bardzo ważną rolę, gdyż poza dostarczaniem wapnia do kości, zapobiega jednocześnie zwapnieniom tkanek miękkich. Dzięki niej wapń pozostaje na swoim miejscu.

Zadbaj o zdrowie swoich kości!

Aby kości były zdrowe, nie wystarczy pamiętać o prawidłowej diecie – należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że w niektórych okresach życia zwiększa się zapotrzebowanie na wapń, witaminę D3 i K2. U kobiet dojrzałych takim momentem jest menopauza, kiedy następują nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu jajników, a w konsekwencji ustanie produkcji estrogenu.

Ten kobiecy hormon odpowiada za wiele funkcji życiowych w organizmie, między innymi za pracę układu pokarmowego i procesy odkładania wapnia w kościach. Kiedy go zabraknie, powinniśmy wspomóc nasz organizm dietą zawierającą więcej wapnia i wspomnianych witamin.

Niestety, brak estrogenu wpływa na jakość działania układu pokarmowego, dlatego musimy starać się przyjmować potrzebne składniki w jak najlepiej wchłanianej postaci. Warto wybrać preparat, który dostarczy nam dokładnie tych składników, które nam są potrzebne – i to w odpowiednich proporcjach.

Warto sięgnąć po preparat tak przygotowany, by zapewnił nam bezpieczną i wystarczającą dawkę witaminy D3, K2 i wapnia. Wszystkie składniki znajdziemy w dietetycznym środku specjalnego przeznaczenia medycznego, CaDiK{nofollow}.

Tekst sponsorowany

Komentarze (4)

pati25

7 lat temu

Bardzo boję się tych chorb związanych z kośćmi.Mam nadzieję,że nie grozi mi osteoporoza.Dbam jednak o zdrowie kości.Stosuję odpowiednią dietę bogatą w wapń,witaminy,przyjmuję suplementy.I co najważniejsze-dużo ruchu

Mindi

7 lat temu

Wcześniej nie zastanawiałam się nad potrzebami moich kości, jednak od złamania kości w stopie zrobiło się to dla mnie bardzo ważną sprawą. Czytam na ten temat i staram się dostarczać organizmowi wszystko czego potrzebuje w żywieniu, suplementach.

drobina

7 lat temu

Przez ostatnie lata moje kości faktycznie nie miały łatwego życia. Ostatnio jednak dbam o nie jak tylko najlepiej potrafię. Wiem, że zbytnio ich nie naprawię, ale przynajmniej staram się zapobiec kolejnym zmianom zwyrodnieniowym:-X

Zostaw komentarz