Kultura Styl życia

Którędy do raju – Anna H. Niemczynow

Którędy do raju – Anna H. Niemczynow

Anna H. Niemczynow potrafi z niesamowitą precyzją nakreślać portrety psychologiczne bohaterów swoich powieści. W jej najnowszej książce pt. Którędy do raju znajdziemy połączenie wątków kryminalnych i obyczajowych. To historia, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Idealne życie głównych bohaterów od początku zdaje się mieć trudną do nazwania rysę. Co nią jest?

Spis treści:

  1. Pierwsza miłość jak grom z jasnego nieba
  2. Silny instynkt macierzyński
  3. Podróżowanie jako pasja, która nie pozwala o sobie zapomnieć
  4. Przemoc emocjonalna, którą ciężko dostrzec
  5. Gdy tajemnice z przeszłości wychodzą na jaw
  6. Którędy do raju – świetnie skonstruowana powieść psychologiczna

Pierwsza miłość jak grom z jasnego nieba

Elżbieta przyszła na świat na wsi, była ukochanym dzieckiem swojego ojca. Ten potrafił jej sporo wybaczyć. Główna bohaterka od najmłodszych lat czuła pociąg do podróży. Po zdaniu matury postanowiła zwiedzić Polskę. Niestety nie zadbała wówczas o swoje sprawy, przez co nie dostała się na wymarzone dziennikarstwo. Została zmuszona przez rodziców do pójścia na pedagogikę do Szczecina. To właśnie tam, czekając na przystanku, poznała Prospera. Mężczyzna od początku wydał jej się niezwykle atrakcyjny. Wyróżniał się na tle jej rówieśników, którzy często nie wiedzieli, czego chcą. Elżbietę pociągało zdecydowanie Prospera.

Silny instynkt macierzyński

Młoda kobieta zakochała się do szaleństwa. Wkrótce postanowiła usankcjonować swój związek, biorąc ślub z Prosperem. W młodym wieku została żoną i zamieszkała wraz z mężem w wynajętej kawalerce. Do pełni szczęścia brakowało jej dziecka. Pomimo młodego wieku Elżbieta się nie zabezpieczała, czuła, że już teraz jest odpowiednia  pora na dziecko. Na teście ciążowym nie mogła jednak dostrzec upragnionych dwóch kresek. Postanowiła skonsultować tę sprawę z ginekologiem.  Wkrótce marzenie Elżbiety miało się spełnić. Nic jednak nie zapowiadało, że przybierze tak zaskakujący obrót…

Podróżowanie jako pasja, która nie pozwala o sobie zapomnieć

Mijają lata, Elżbieta mieszka z Prosperem i dwójką dzieci w Niemczech. Sama zarabia na życie, pisząc artykuły do kobiecych czasopism. Tworzy tak świetne teksty, że podbija wyniki sprzedaży gazet. Choć życie zawodowe zdaje się układać bez zarzutu, podobnie jak rodzinne, to Elżbieta nie czuje się w pełni szczęśliwa. Od lat nie może nakłonić męża do tego, aby wspólnie wyjechali gdzieś na wakacje. Główna bohaterka kocha podróżować i poznawać nowe miejsca. To sprawia jej ogromną przyjemność. Nie rozumie oporów męża. Ten najpierw zasłania się brakiem pieniędzy, potem koniecznością wykończenia domu, a później zmęczeniem i lękiem przed lataniem. Elżbieta nie daje jednak za wygraną. Pod wpływem jej nacisków Prosper zgadza się wyjechać do Grecji, a wcześniej proponuje zahaczyć o słoweńskie miasteczko.

Przemoc emocjonalna, którą ciężko dostrzec

Czekając na podróż marzeń, Elżbiecie towarzyszą ambiwalentne uczucia. Z jednej strony cieszy się, że Prosper postanowił spełnić jej marzenie. Z drugiej nie może patrzeć na to, jak źle traktuje ich syna, Kajtka. Kobieta często staje w obronie chłopca, jednak do męża niewiele dociera. Każda taka kłótnia tylko oddala od siebie małżonków, lecz nie przynosi rozwiązania problemu. Elżbieta coraz częściej podejrzewa, że Prosper nie kocha Kajtka.

Gdy tajemnice z przeszłości wychodzą na jaw

Gdy w końcu bohaterowie powieści Którędy do raju wyruszają w podróż do słoweńskiego miasteczka, Elżbieta zaczyna odczuwać radość. Zachwyca się pięknymi krajobrazami i odczuwa niesamowitą radość, że to wszystko zostało jej dane. Nie przypuszcza, że pierwszej nocy jej życie zmieni się o 180 stopni. Pozna ukrywane oblicze swojego męża, stopniowo zaczną też wychodzić na jaw jego kolejne sekrety. Elżbiecie nie będzie łatwo, bowiem nie zna angielskiego, a życie wymusi na niej walkę z czasem i procedurami, o których nie ma bladego pojęcia.

Którędy do raju – świetnie skonstruowana powieść psychologiczna

Którędy do raju to powieść, która porusza najczulsze struny. Pokazuje, jaki ból odczuwa matka, gdy ktoś krzywdzi jej dziecko. To także historia o tajemnicach i ich zgubnym wpływie na związek. Anna H. Niemczynow z precyzją chirurga nakreśliła portrety psychologiczne głównych bohaterów i ukazała ważne problemy społeczne. W powieści Którędy do raju znajdziemy przemoc domową, którą trudno dostrzec na pierwszy rzut oka, ponieważ ma charakter emocjonalny. To także historia o współuzależnieniu od ukochanej osoby, która umiejętnie nami manipuluje. Najnowsza powieść Anny H. Niemczynow jest wielowątkowa i wciąga niczym najlepszy kryminał. Trudno oderwać się od lektury, ponieważ chce się rozwikłać rodzinne tajemnice i poznać zakończenie historii. Jeśli szukasz dobrej powieści psychologicznej z wątkiem kryminalnym, koniecznie sięgnij po Którędy do raju.

Dodaj komentarz