Kosmetyki z witaminami
Harper Sunday z Pexels

Kosmetyki z witaminami i antyoksydantami stały się ostatnio bardzo popularne. Pragniemy dostarczyć swojej cerze wszystkiego, co najlepsze. Część osób podchodzi do nich dość sceptycznie. Najczęściej pada pytanie: czy kosmetyki z witaminami i antyoksydantami są nam potrzebne, skoro spożywamy je wraz z dietą?

Spis treści:

  1. Zdrowe odżywianie, czyli recepta na atrakcyjny wygląd
  2. Jaką rolę odgrywają antyoksydanty?
  3. Wysokie zapotrzebowanie organizmu na przeciwutleniacze
  4. Witaminy i ich rola regulatorowa w organizmie
  5. Dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki z witaminami i antyoksydantami?
  6. Suplementy diety na skórę, włosy i paznokcie

Zdrowe odżywianie, czyli recepta na atrakcyjny wygląd

Zdrowe odżywianie stanowi podstawę dbałości o zdrowie i atrakcyjny wygląd. Powinniśmy spożywać różne produkty spożywcze, ponieważ nie istnieje jeden owoc, który zawierałby wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Każdy produkt może poszczycić się innymi składnikami. Np. w produktach pełnoziarnistych znajdziemy sporo błonnika i witamin z grupy B. Natomiast w świeżych owocach i warzywach moc antyoksydantów, czyli substancji zwalczających wolne rodniki. Jajka są zasobne w białko, cynk, wapń i żelazo. Natomiast pomidory stanowią źródło potasu.

Jaką rolę odgrywają antyoksydanty?

Żaden kosmetyk nie zastąpi nam zdrowej i zbilansowanej diety. Nie da się wyglądać atrakcyjnie, gdy w organizmie brakuje substancji odżywczych. Niedobór antyoksydantów skutkuje przyspieszeniem procesów starzenia się, w tym formowania zmarszczek. Wynika to z faktu, iż nieustannie jesteśmy narażeni na stres oksydacyjny. Wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki, które uszkadzają makromolekuły w naszych komórkach, powstają wskutek przemian metabolicznych, oddychania zanieczyszczonym powietrzem, stresu, niedoboru snu etc. Aby nie dokonywały spustoszenia w komórkach organizmu, musimy sięgać po antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki.

Wysokie zapotrzebowanie organizmu na przeciwutleniacze

Produkty zasobne w antyoksydanty to kakao (teobromina), winogrona (resweratrol), zielone oraz fioletowe warzywa i owoce. Nie da się ich przedawkować, ponieważ przeciwutleniacze nieustannie są wykorzystywane do zwalczania wolnych rodników, które w naszym organizmie powstają przez cały czas. Musimy zatem na bieżąco spożywać produkty bogate w antyoksydanty.

Witaminy i ich rola regulatorowa w organizmie

Witaminy pełnią w naszym organizmie rolę regulatorową. Uczestniczą w wielu przemianach enzymatycznych w roli kofaktora czy koenzymu. Bez nich reakcje biochemiczną bardzo często nie zajdą. Witaminy, minerały i antyoksydanty są bardzo potrzebne naszemu organizmowi. Niestety zbilansowana dieta często stanowi cel, którego nie udaje nam się zrealizować. W rezultacie jemy zbyt monotonnie, przez co brakuje nam substancji odżywczych. Ich niedobór w pierwszej kolejności odbija się na włosach, skórze i paznokciach. Gdy organizm gospodaruje ograniczonymi zasobami, stara się je przeznaczyć na najważniejsze procesy życiowe.

Dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki z witaminami i antyoksydantami?

Kosmetyki z witaminami i antyoksydantami pozwalają dostarczyć z zewnątrz do naszej skóry cenne substancje odżywcze. Warto jednak podkreślić, iż kluczową rolę odgrywa ich biodostępność. Witaminy czy antyoksydanty muszą należeć do łatwo przyswajalnych i być na tyle niewielkie, że bez problemu wnikną w głąb skóry. Jednocześnie należy podkreślić, iż przed firmami staje jeszcze jedno wyzwanie. Kosmetyki z witaminami i antyoksydantami muszą zapewniać składnikom czynnym odpowiednią trwałość. Niestety wspomniane związki chemiczne dość łatwo ulegają rozkładowi pod wpływem światła, temperatury, powietrza itp. Także stężenie witamin i minerałów wykorzystanych przy produkcji kosmetyków ma znaczenie. Jeśli będzie za niskie, te nie przyniosą pożądanych rezultatów. Warto sięgać po specyfiki, w których wykorzystano nowe technologie, te bowiem ułatwiają witaminom i antyoksydantom penetrację.

Suplementy diety na skórę, włosy i paznokcie

Chcesz zachować zdrowy wygląd skóry? Z pomocą przychodzą suplementy diety. Te jednak należy traktować jako dopełnienie zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na skład, dobrą przyswajalność oraz renomę firmy. Niekiedy witaminy można kupić jako lek OTC. Tak jest w przypadku kwasu foliowego. Zawiera on standaryzowaną ilość witamin i został przebadany przed dopuszczeniem do obrotu.