Dieta Włącz do diety...

Antyoksydanty i tłuszcze w cukrzycy typu II

antyoksydanty-i-tluszcze-w-cukrzycy-typu-ii

Żyjąc z cukrzycą typu II powinniśmy wzbogacić naszą dietę o dietetycznych sprzymierzeńców, jak kwasy omega-3 i antyoksydanty.

Należy, jak zresztą w każdej chorobie, wystrzegać się produktów zawierających duże ilości kwasów omega-6, które powodują krzepnięcie krwi, stany zapalne (szczególnie niebezpieczne w cukrzycy), czy w przypadku ich nadmiaru – powstawania komórek nowotworowych, co bardzo komplikuje życie chorego na cukrzycę. Omega-6 występuje obficie w większości olejów roślinnych, mięsie, produktach mlecznych i jajach. Warto spożywać produkty ze znaczną przewagą kwasów omega-3 nad omega-6. Jedynymi olejami, które mają znaczną zawartość omega-3 są: olej lniany, olej rzepakowy i oliwa z oliwek.

Antyoksydanty są niezbędne w leczeniu praktycznie każdej choroby i naprawdę warto dopuścić do codziennej diety te owoce i warzywa z antyoksydantami, które charakteryzują się jednocześnie niskim indeksem glikemicznym, a więc są bezpieczne, a nawet wskazane w cukrzycy.

Produkty o niskiej glikemiczności, które powinny stanowić 80% diety, to zielone warzywa, orzechy, wodorosty i owoce (oprócz arbuzów i bananów). Produkty o umiarkowanej glikemiczności, które można jeść od czasu do czasu (ok. 20% diety) to buraki, arbuzy, rodzynki, banany, pełnoziarnisty chleb, makaron i kasze. Z kolei produktami o najwyższej glikemiczności niewskazanymi w cukrzycy są np. ziemniaki, marchew, białe pieczywo, oczyszczany ryż i makaron, miód, wszelkie wyroby zawierające rafinowany cukier i oczyszczoną mąkę, mięso, mleko oraz produkty mleczne.

Spis produktów o najsilniejszych antyoksydantach i właściwościach leczniczych w cukrzycy:

– kapusta (indolo-3-karbinol) – rozmaryn (karnozol) – boczniak (lentinan) – maliny (kwas elagowy) – winogrona ciemne (resweratrol) – imbir (6-gingerol) – soja (izoflawony) – zielona herbata (taniny) – brokuły (sulforafan) – kurkuma (kurkumina) – pomidor (likopen)

Smacznego!

ALNG

Komentarze (2)

pati25

12 lat temu

Dużo ciekawych informacji.Artykuł bardzo pożyteczny.Z pewnością osoby chore na cukrzycę typu II skorzystają z rad

filodendron

12 lat temu

BARDZO dobry artkul,konkretne wiadomosci,krotko, zwiezle,jest wszysko jest wszystko ujete,co trzeba.

Zostaw komentarz