nadmiar witaminy D

Witaminy są niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Gdy ich balans jest zaburzony, organizm informuje o tym na różne sposoby. Jedną z podstawowych witamin potrzebnych do życia jest witamina D. Za co odpowiedzialna jest witamina D i co robić, gdy w organizmie znajduje się jej nadmiar? Podpowiadamy!

Skąd pozyskiwać witaminę D i za co jest ona odpowiedzialna?

Witamina D rozpuszczalna jest w tłuszczach. Jest ona niezbędna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Skąd ją jednak pozyskiwać? Dobrym źródłem witaminy D jest słońce. Dlatego zaleca się by codziennie, co najmniej 15-20 minut wystawiać się na ekspozycję promieni słonecznych. Problem pojawia się jednak jesienią i zimą. Wówczas należy ją suplementować.

Za co odpowiedzialna jest witamina D? Jej działanie w organizmie jest niezwykle wszechstronne. Odpowiada między innymi za prawidłową budowę kości poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforowej., zwiększa odporność organizmu poprzez zwiększenie produkcji limfocytów T oraz odpowiada za prawidłową pracę serca i naczyń krwionośnych.

Czym objawia się nadmiar witaminy D w organizmie?

Jak w przypadku wszystkich witamin, najważniejsza jest równowaga. Zarówno niedobór, jak i nadmiar mogą być niebezpieczne dla organizmu. Czym objawia się nadmiar witaminy D w organizmie? Niestety objawy nie są zbyt charakterystyczne, gdyż jej nadmiar objawia się między innymi poprzez wymioty i biegunkę, bóle głowy, bóle oczu, osłabienie, nadmierne pragnienie, drgawki czy nadmierne pocenie się. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, warto udać się do lekarza i wykonać badania na poziom witaminy D w organizmie.

Do czego prowadzić może nadmiar witaminy D w organizmie?

Nadmiar witaminy D w organizmie może być niebezpieczny dla zdrowia i życia. Co może powodować nadmiar witaminy D w organizmie? Między innymi zaburzenia pracy serca czy kamicę nerek. Zjawisko to jest również bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż może powodować groźne uszkodzenia płodu. Należy również pamiętać o podawaniu witaminy D noworodkom jednak w odpowiednich ilościach, gdyż jej nadmiar powodować może u najmłodszych choroby układu kostnego.

Co robić w przypadku nadmiaru witaminy D?

Nadmiar witaminy D spotykany jest najczęściej w przypadku dzieci. Jeśli po zrobieniu badań okaże się, że poziom witaminy D w twoim organizmie jest za wysoki, musisz podjąć pewne kroki w celu jej obniżenia. Przede wszystkim należy nawadniać organizm i przyjmować sól fizjologiczną. Należy również przyjmować leki, które obniżają aktywność osteoklastów. Ważnym działaniem jest również zahamowanie reabsorbcji wapnia. W tym celu najczęściej podaje się glikokortykoidy.

Witamina D pełni w organizmie wiele ważnych funkcji dlatego jest niezbędna. Należy pamiętać jednak, że możliwe jest jej przedawkowanie. Może to być niebezpieczne dla zdrowia i życia, dlatego, jeśli tylko zauważysz niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.

W artykule www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/witamina-d-niedobor-i-przedawkowanie/ znajdziesz więcej informacji o witaminie D.