Fitness Ruch to zdrowie

Korupcja w FIFA. Czy Rosja i Katar stracą mundial?

korupcja-w-fifa-czy-rosja-i-katar-straca-mundial

Przyznanie organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Katarowi od wielu miesięcy budzi ogromne kontrowersje. Dziennikarze i kibice od początku podejrzewali korupcję. Jeśli ich przypuszczenia potwierdzi audyt FIFA, Katar i Rosja mogą stracić prawo do organizacji mundialu.

Choć historia światowego futbolu jest bardzo bogata i nierzadko pojawiały się podejrzenia o łapówkarstwo, nigdy dotąd nie odebrano organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej żadnemu krajowi, który przypadł ten zaszczyt. Czy dojdzie do precedensu i państwa, które są głodne prestiżu, stracą to, na czym tak bardzo im zależało?

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w cieniu korupcji i łamania praw człowieka

Choć międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka od miesięcy biją na alarm i apelują o odebranie praw organizacji mundialu Rosji i Katarowi, FIFA ani razu nie pokłoniła się nad problemem. Tymczasem odebranie Putinowi tak prestiżowej imprezy, jaką niewątpliwie są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, mogłoby przynieść lepsze skutki od niektórych unijnych sankcji. Rosja w charakterze gospodarza mundialu to spełnienie marzeń jej prezydenta, który pragnie, aby jego kraj był postrzegany jako wielkie imperium. Z kolei przy budowie stadionów w Katarze niemal każdego dnia giną ludzie, najczęściej obcokrajowcy, których zmusza się do niewolniczej pracy.

Plany rządzących i ich mocarstwowe ambicje mogą jednak pokrzyżować nie ludzie obdarzeni empatią, lecz FBI i osoby przeprowadzające audyt w FIFA. Jeśli ten ostatni wykaże, że w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej doszło do korupcji podczas wyborów gospodarzy turniejów przewidzianych na 2018 i 2022 rok, może dojść do futbolowego trzęsienia ziemi. Niewykluczone jest odebranie praw do organizacji ww. imprez Rosji i Katarowi.

Odebranie mundialu – groźny precedens?

Zdania nt. odebrania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej wcześniej wybranym organizatorom są podzielone. Niektórzy działacze obawiają się, że doszłoby do brzemiennego w skutkach precedensu. W przyszłości przegrani mogliby podważać wybory FIFA, zarzucając jej korupcję. Z drugiej strony bezkarność przyczyni się do dalszego rozwoju procederu wręczania łapówek. Nie tylko skorumpowani działacze, ale również państwa, które ich przekupują muszą ponosić konsekwencje.

Marlena

Przyznanie organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Katarowi od wielu miesięcy budzi ogromne kontrowersje. Dziennikarze i kibice od początku podejrzewali korupcję. Jeśli ich przypuszczenia potwierdzi audyt FIFA, Katar i Rosja mogą stracić prawo do organizacji mundialu.

Jeśli nie Katar i Rosja, to kto zorganizuje najbliższe mundiale?

Zakładając hipotetetycznie, że audyt przyczyni się do odebrania mundialu Rosji i/lub Katarowi, pojawia się pytanie, komu przypadnie zaszczyt zorganizowania tej prestiżowej imprezy? Teoretycznie istnieje wiele państw mających świetną infrastrukturę, które mogą ugościć najlepszych piłkarzy świata. Anglicy, Niemcy, a nawet Polacy coraz częściej spekulują, że ich państwa mogłyby przejąć odpowiedzialność za mundial.

Korupcja w FIFA. Skutki odebrania mundialu Rosji i Katarowi

Nie brakuje również głosów, że odbierając mundial Rosji, zachodni świat stanie się obiektem ataków ze strony Władimira Putina. Rosja dysponuje bronią nuklearną, chemiczną, biologiczną i konwencjonalną. Co gorsza, jest w stanie wykorzystać ją do obrony własnych interesów. Czy jednak Zachód powinien postępować zachowawczo tylko po to, aby nie narazić się prezydentowi Rosji? Opinie na ten temat są mocno podzielone.

Teoretycznie odebranie mundialu Katarowi jest łatwiejsze do przeprowadzenia. W praktyce bogaci szejkowie mogą zemścić się na zachodnim świecie, podejmując decyzję o odpływie kapitału. Teoretycznie przeniesienie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 do innego państwa mogłoby okazać się korzystne dla samych piłkarzy. Katar to kraj, w którym jedynie zimą warunki atmosferyczne pozwalają na rozegranie spotkań. Nie od dziś czołowi działacze piłkarscy narzekają na tamtejszą aurę. Mundial w Korei i Japonii, jak również ten rozegrany w Brazylii, udowodniły, że niesprzyjający klimat może wypaczyć wyniki rozgrywek, promując drużyny na co dzień grające w trudnych warunkach.

Niezależnie od decyzji, które zapadną w najbliższych tygodniach, miłośnicy futbolu już mogą mówić o dużym sukcesie. Sepp Blatter, człowiek, który niedawno po raz piąty został wybrany na prezesa FIFA, pod wpływem aresztowań czołowych działaczy i śledztwa prowadzonego przez amerykańskie służby, sam zrezygnował ze stanowiska. To, w jakim kierunku będzie zmierzał futbol w kolejnych latach, w dużej mierze zależy od zastępcy Szwajcara.

Marlena

Komentarze (10)

Mindi

6 lat temu

Za dużo polityki i interesów finansowych w sporcie. Zawsze sport był dla mnie zdrową i szczerą rywalizacją a teraz przestaję szanować tę dziedzinę życia. Już od pewnego czasu słyszało się o nieprawidłowościach w sporcie, zwłaszcza piłce nożnej, najwyższy czas zrobić z tym porządek.

drobina

6 lat temu

W sporcie siedzę „od urodzenia” i to nie tylko rekreacyjnie. Kiedyś sama czynnie uprawiałam sport i jako nastolatka także odczułam przekręty na własnej skórze :\:-X – oczywiście nie na taką skalę, ale różne kombinacje „działaczy”, wielu ambitnym sportowcom złamały karierę.
Smutna to prawda, ale oszustwa i korupcja w sporcie były, są i będą. Piłka nożna jest chyba nimi najbardziej zagrożona, bo tu są największe pieniądze. Podejrzewałam (pewnie nie tylko ja :-X ), że FIFA także robi przekręty, ale nie pomyślałam, że aż tak wielkie(woot)
Nie wierzę, że Katar i Rosja stracą prawa do organizacji mundialu, wszak za sportem, oprócz wielkich pieniędzy stoi…polityka:-X
„…reszta jest milczeniem”:-X

pati25

6 lat temu

Już nieraz mówiło się o tym,że w piłce nożnej źle się dzzieje.Słyszało się o jakichś przekrętach.Może coś się zmieni (chociaż wątpię).A odebranie Katarowi i Rosji organizacji mistrzostw też niewiele pomoże

Danusiate

6 lat temu

Mnie się wydaje, że bez bardzo spektakularnych i stanowczych kroków – a takimi na pewno byłoby odebranie Katarowi i Rosji możliwości organizowania mistrzostw – niewiele się wskóra. To wszystko jest już tak przesiąknięte korupcją, że tylko silny wstrząs i zdecydowane działanie może coś zmienić. I zgadzam się z Sireną46 – te ogromne pieniądze, jakie wiążą się z piłką nożną sprzyjają, niestety, aferom i nieuczciwym praktykom.

dulcynea

6 lat temu

To dobrze , że ten balon wreszcie pekł, są przesłanki na to by wreszcie się coś w piłce nożnej zmieniło:)))
Nie wiem czy powinno się zabrać Katarowi i Rosji organizowanie tych imprez.
Ale ogromne zmiany ( na lepsze) w FIFA są konieczne !:(

sirena46

6 lat temu

Od dawno było wiadomo, że źle się w piłce nożnej dzieje. Tam gdzie są duże pieniądze tam często dochodzi do przekrętów, nadużyć, niesprawiedliwego sędziowania i korupcji 🙁 W Polsce z resztą też nie jest lepiej. Swoją drogę nie mogę zrozumieć dlaczego piłkarze zarabiają miliony? Przecież to zawód jak każdy inny. Wiem, wiem sponsorzy, reklamy i tak dalej…. Może, gdyby w piłce nożnej ( i innych dyscyplinach sportu) nie szło o takie ogromne pieniądze to i nie byłoby takich afer…..

Danusiate

6 lat temu

Korupcja w sporcie jest wstrętna (zresztą w innych dziedzinach życia również) i niszczy piękno każdej dyscypliny. W piłce nożnej często zdarzają się kolejki cudów i ewidentnie niesprawiedliwe decyzje sędziów. Mam nadzieję, że audyt w FIFA – jeżeli wykaże, że rzeczywiście doszło do korupcji przy przyznawaniu organizacji tak prestiżowych imprez – zaowocuje podjęciem działań, które uzdrowią tę organizację i będą przestrogą dla przyszłych działaczy…

Zostaw komentarz