Sezonowe

Jak zachować się podczas burzy?

burza

Przez Polskę przechodzą groźne burze. Najgorsze dopiero przed nami, więc warto poznać zasady bezpieczeństwa podczas burz, które mogą być bardzo niebezpieczne. Jak zachować się podczas burzy? Czego unikać i gdzie najlepiej się schronić?

Wakacje 2017 pod znakiem burz

Tegoroczne lato nie rozpieszcza nas pogodą. Ulewne deszcze i burze przeplatają się z upałami oraz dość niskimi jak na sezon letni przystało temperaturami. Sierpień przywitał nas dość burzowo. Burze, które zaczęły przechodzić przez kraj w nocy i nad ranem – 10 sierpnia, wyrządziły wiele poważnych szkód. Zalania, podtopienia, zerwane trakcje i brak prąd to tylko niektóre z nich. Dodajmy jeszcze powalone drzewa a nawet jedną ofiarę śmiertelną, którą poraził piorun. Jak się okazuje, burza jest nieokiełznanym żywiołem. Stąd liczne ostrzeżenia meteorologiczne, dotyczące nadchodzących burz. Sytuacja pogodowa ma pogorszyć się w pierwszej połowie nocy. Ostra fala burzowa idzie z Czech, w stronę województwa dolnośląskiego oraz opolskiego. To dla nich wydano 2 stopień zagrożenia. Według prognoz może dojść do opadów dużego gradu, ulewnych deszczy, silnego wiatru a nawet wystąpienia trąb powietrznych. Meteorolodzy i media ostrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. W związku z tym przypominamy o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas burzy.

Bezpiecznie w czasie burzy

Podczas burzy możemy znajdować się wszędzie, także na otwartej przestrzeni. Wówczas należy złączyć stopy i przyjąć pozycję kucającą. Pod żadnym pozorem nie chowamy się pod drzewami, gdyż przyciągają one pioruny. Stanie pod drzewem w czasie burzy wiąże się z niebezpiecznym, wręcz śmiertelnym ryzykiem. Ogólnie przebywanie na otwartej przestrzeni nie jest wówczas wskazane. Nie zaleca się również chowania pod metalowe elementy, takie jak maszty czy słupy. Najlepszym rozwiązaniem jest schronienie się w pomieszczeniu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zawsze możemy wejść do auta. Samochód wraz z samolotem to najbezpieczniejsze pojazdy w czasie burzy. Na czas burzy lepiej wyłączyć cenne sprzęty elektroniczne z instalacji, ponieważ impuls elektryczny może je zniszczyć. Rozmowa przez telefon stacjonarny to także nie najlepszy pomysł. Osoby pracujące na wysokościach, przebywające w górach czy pracujące na polu powinny jak najszybciej poszukać schronienia i zejść jak najbardziej w dół. Góry są bowiem najbardziej niebezpiecznym miejscem w trakcie burzy, szczególnie wyładowań atmosferycznych. Gdy słyszymy grzmoty, nie wybierajmy się na spacer czy rejs łódką. Silny wiatr może ją przewrócić, stawiając nas w sytuacji zagrożenia życia. W przypadku nagłego gradobicia trzeba się skulić i zasłonić głowę rękoma.

burzeWarto obserwować niebo i sprawdzać komunikaty dotyczące pogody. Istnieją specjalne aplikacje, które pozwalają na monitorowanie burz. Dzięki ostrzeżeniom, które pojawiają się w mediach, możemy na bieżąco sprawdzać stan pogody, co pozwoli schronić się przed burzą. Pamiętajmy, że dbać o swoje bezpieczeństwo i nie ignorować pojawiających się ostrzeżeń.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

6 lat temu

Takie informacje jak zachować się podczas burzy trzeba często przypominać.Teraz,,gdy burze są często takie rady są bardzo pomocne.

Tess

6 lat temu

Boję się burzy, kiedyś zastała mnie na drodze leśnej w nocy, było strasznie. Teraz jak grzmi nie wychodzę z domu albo chowam się i czekam w sklepie.

Mindi

6 lat temu

Zwykle gdy zanosi się na burzę to chowam się w domu. Ale trzeba wiedzieć jak postępować gdyby nas nagle zastała burza w nieoczekiwanych miejscach. Dla naszego i naszych bliskich bezpieczeństwa.

dulcynea

6 lat temu

Takich informacji nigdy za wiele .
W dzisiejszych czasach jesteśmy najczęściej informowani o zbliżających się burzach i nawałnicach przez Instytut Meteorologii.
Aczkolwiek z żywiołem mamy małe szanse na wygranie .
Oby jak najmniej takich żywiołów jak dzisiaj w Polsce centralnej 🙂

Zostaw komentarz