Miłość i związki

Jak wyrwać się z toksycznego związku?

Jak wyrwać się z toksycznego związku

Zdjęcie autorstwa Alex Green z Pexels

Toksyczny związek to relacja, która przynosi nam więcej cierpienia niż radości. Nic dziwnego, że psycholodzy radzą, aby ją zerwać dla własnego dobra. Trzeba tego jednak dokonać w mądry sposób. W naszym artykule podpowiadamy, jak wyrwać się z toksycznego związku.

Spis treści:

  1. Przemoc psychiczna, czyli znak, że związek jest toksyczny
  2. Dostosowywanie się do wymagań partnera
  3. Jak przygotować się do rozstania z toksycznym partnerem?
  4. Dlaczego kobiety wracają to toksycznego partnera?
  5. Toksyczny związek a nieuświadomione konflikty z dzieciństwa
  6. Jak wyrwać się z toksycznego związku?
  7. Jak wyjaśnić dzieciom rozstanie?
  8. Strach przed samotnością
  9. Seks przedłuża trwałość toksycznego związku

Przemoc psychiczna, czyli znak, że związek jest toksyczny

Toksyczny związek ma miejsce wówczas, gdy pojawia się w nim przemoc psychiczna. Druga strona mówi nam, że jesteśmy niedostatecznie ładne, mądre i kompetentne. W ten sposób próbuje przejąć nad nami władzę oraz kontrolę. Kimś, komu odbierzemy pewność siebie, dużo łatwiej manipulować.

Dostosowywanie się do wymagań partnera

Niestety, wiele kobiet, które żyją w toksycznym związku, zakładają, że gdy zmienią się, dopasują do partnera, to on wreszcie je pokona i doceni. Niestety, kolejne operacje plastyczne, ukończone studia i opanowana do perfekcji pomidorowa nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Musisz zrozumieć, że toksyczny partner zawsze będzie podkopywał twoją pewność siebie, ponieważ dzięki temu może mieć nad tobą przewagę.

Jak przygotować się do rozstania z toksycznym partnerem?

Toksyczne związki to często relacje, w których kobieta jest stroną słabiej zarabiającą. Musi zatem przygotować sobie grunt do ucieczki. Odłożyć pieniądze, znaleźć dodatkowe płatne zajęcie, wynająć mieszkanie, które będzie stanowiło dla niej bezpieczne schronienie.

Dlaczego kobiety wracają to toksycznego partnera?

Niektóre kobiety zrywają toksyczny związek, a później wracają do tego, co było. W ich przypadku pomóc może terapia par oraz terapia indywidualna. Tendencja do powrotów wynika bowiem z faktu, że taka kobieta nie wierzy w słuszność podjętej decyzji. Toksyczny partner często zachowuje się w tak oryginalny sposób, a potem wszystkiemu zaprzecza, że kobieta przestaje ufać sobie, temu, co widzi i słyszy. Gaslighting utrudnia podjęcie decyzji o rozstaniu i trwanie w niej mimo licznych pokus. Na szczęście psychoterapeuta dostrzeże niewłaściwe mechanizmy i na pewno zwróci na nie uwagę. Jego zdanie pomoże ci utwierdzić się w przekonaniu, że twój partner jest toksyczny i należy od niego uciekać.

Toksyczny związek a nieuświadomione konflikty z dzieciństwa

Dlaczego kobiety tkwiące w toksycznych związkach potrzebują też terapii indywidualnej? Wynika to z faktu, że w związku próbują rozwiązać nieuświadomione konflikty z dzieciństwa. Szukamy osoby, która odegra określoną rolę. Niestety, w toksycznym związku nie istnieje coś takiego jak zamiana ról. Tymczasem ta na pewno jest potrzebna. Aby lepiej to zrozumieć, należy posłużyć się przykładem z pracą zawodową. Niekiedy kobiety szukają mężczyzny, który będzie je utrzymywał, zapewniał bezpieczeństwo finansowe. W rezultacie trafiają na despotów, którzy wydzielają im każdy grosz. Taka kobieta musi w sobie rozwinąć przedsiębiorczość i niezależność finansową. Gdy poczuje, że ma własne finanse, które zapewniają jej bezpieczeństwo, nie będzie tak zależna od mężczyzny.

Jak wyrwać się z toksycznego związku?

Po zerwaniu z toksycznym partnerem zerwij z nim całkowicie kontakt. Jeśli się go boisz, poproś przyjaciela, by towarzyszył ci podczas wynoszenia rzeczy z mieszkania eks. Może też być przy tym, jak obwieszczasz mu rozstanie. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że toksyczny były cię nie zaatakuje, nie zabierze dostępu do własnych rzeczy etc.

Jak wyjaśnić dzieciom rozstanie?

Rozstanie z toksycznym partnerem czasem trzeba wyjaśnić dzieciom. Należy im powiedzieć, że między rodzicami źle się układało, nie dogadują się, dlatego nie będziemy już mieszkać razem, ale nasza pociecha może utrzymywać kontakt z ojcem.

Strach przed samotnością

Niestety, wiele kobiet ucieka z ramion toksycznego mężczyzny w ramiona nowego partnera. Nierzadko dochodzi do powielenia tych samych wzorców. Wybierania facetów, którzy pasują do naszego nierozwiązanego konfliktu z dzieciństwa. Tymczasem warto pobyć trochę samej, aby uświadomić sobie pewne mechanizmy i podejmować lepsze decyzje w przyszłości.

Seks przedłuża trwałość toksycznego związku

Jeśli dostrzegasz, że twój związek może być toksyczny, zrezygnuj z seksu. Ten, niestety, utrwala relacje. Często partner jest miły tylko wtedy, gdy idzie z nami do łóżka. To może dać nam złudną nadzieję na trwałą poprawę, która nigdy nie nastąpi.

Dodaj komentarz