Zaniedbywanie zdrowia przez Polaków
Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Zaniedbywanie zdrowia przez Polaków stanowi ogromny problem. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym w ciągu roku tak wiele kobiet umiera na raka piersi, nowotwór jajnika czy raka szyjki macicy. Wielu zgonów można by uniknąć, gdyby profilaktyka była u nas na porządku dziennym. Tymczasem Polacy niechętnie zgłaszają się na rutynowe badania diagnostyczne.  Często gabinet lekarza odwiedzają dopiero wówczas, gdy jest już za późno.

Spis treści:

  1. Zaniedbywanie zdrowia przez Polaków – jakie są tego przyczyny?
  2. Odkładanie wizyty u lekarza
  3. Porada medyczna online – rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do specjalisty
  4. Teleporada medyczna – jak się do niej przygotować?
  5. Recepta elektroniczna bez konieczności wychodzenia z domu

Zaniedbywanie zdrowia przez Polaków – jakie są tego przyczyny?

Dla wielu Polaków wizyta u lekarza stanowi ostateczność. Udają się oni do specjalisty dopiero wówczas, gdy pojawią się dokuczliwe objawy, leki bez recepty zawodzą lub choroba uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Z tego powodu wielu Polaków jest zbyt późno diagnozowanych. Problem stanowią także osoby cierpiące na choroby przewlekłe, które nieregularnie zażywają leki. Niestety, wciąż pokutuje przekonanie, że po tabletki na ciśnienie sięga się tylko wówczas, gdy czujemy się gorzej. Tymczasem należy zażywać je regularnie w sposób zalecony przez lekarza, aby utrzymać ciśnienie w ryzach.

Odkładanie wizyty u lekarza

Wizyta u lekarza często bywa odkładana przez Polaków. Wynika to z faktu, iż nie każdy mieszka w dużym ośrodku miejskim, gdzie ma dostęp do specjalistów ze wszystkich działów medycyny. Zaniedbywanie zdrowia przez Polaków bywa też uzasadniane brakiem czasu. To prawda, że na tle innych nacji spędzamy w pracy więcej czasu. Jednak zdrowie to coś, na co warto go znaleźć.  W przypadku osób starszych, które nie posiadają własnego samochodu, dotarcie do lekarza często stanowi spore wyzwanie logistyczne. Muszą oni prosić swoje dorosłe dziecko lub wnuka o to, aby znalazło chwilkę na podwiezienie ich do przychodni.

Odkładanie wizyty u lekarza

Porada medyczna online – rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do specjalisty

Na problemy z brakiem czasu lub utrudniony dostęp do specjalistów istnieje jednak pewne sprawdzone rozwiązanie. Telemedycyna stanowi nadzieję dla tych, którzy mieszkają z dala od dużych ośrodków miejskich, a muszą szybką zasięgnąć porady medycznej lub uzyskać receptę na lek stosowany przy chorobie przewlekłej. Porada medyczna online znajduje się dziś na wyciągnięcie ręki.  Można skorzystać z niej w ramach NFZ lub prywatnie. Epidemia COVID-19 sprawiła, że przychodnie, do których uczęszczamy na co dzień, udzielają także teleporad. Jeśli zależy ci na czasie lub uciążliwe dolegliwości pojawią się w nocy lub w weekend, możesz umówić się na e-wizytę w prywatnej przychodni.

porada medyczna online

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Teleporada medyczna – jak się do niej przygotować?

Choć teleporada nie zastąpi nam normalnej wizyty u lekarza, bardzo często ważne jest, aby specjalista dokładnie nas obejrzał oraz wykonał niezbędne badania, niewątpliwie stanowi lepsze rozwiązanie niż zaniedbywanie zdrowia.  Warto jednak dokładnie przygotować się do porady medycznej online. Musimy dokładnie opisać lekarzowi swoje objawy, nie lekceważmy nic, nawet czegoś, co wydaje nam się niezwiązane ze sprawą. Pozwólmy wykwalifikowanemu specjaliście ocenić wszystko to, co nam dokucza.  Szczegółowy wywiad z pacjentem stanowi podstawę telemedycyny. Porada medyczna online może odbyć się poprzez wideokonferencję, to dobre rozwiązanie, gdy mamy na ciele jakieś charakterystyczne zmiany. Warto wykonać im zdjęcie lub pokazać w kamerce, aby lekarz mógł postawić trafną diagnozę.

Recepta elektroniczna bez konieczności wychodzenia z domu

Porady medyczne online pozwalają też na wystawienie recepty elektronicznej. Czasem pacjent potrzebuje tylko leków nasercowych, które zażywa od dawna. Nie dzieje się nic niepokojącego. W takiej sytuacji pomocna może okazać się e-recepta.  Do jej uzyskania wystarczy podać lekarzowi swój numer PESEL oraz nazwę leku, który zażywamy. Od specjalisty uzyskamy czterocyfrowy kod, który należy zapisać. Przy zakupie leku w aptece podajemy swój numer PESEL oraz kod e-recepty. To wystarczy farmaceucie do wydania odpowiednich medykamentów.