Psychologia

Uwaga, toksyczny facet!

toksyczny facet

Toksyczny facet niekoniecznie musi na takiego wyglądać na pierwszy rzut oka. Ci mężczyźni potrafią się bowiem świetnie kamuflować, dlatego tak trudno ich rozpoznać. To ułatwia im z kolei wynajdywanie potencjalnych ofiar pośród kobiet. Po czym rozpoznać toksycznego mężczyznę?

Pan Mądrala

Taki facet uwielbia się mądrzyć. Może perorować godzinami, uwielbia być w centrum uwagi. Jego zdanie jest święte i niepowtarzalne. Jeśli ośmielisz mu się sprzeciwić, wybucha. Może podważać twoje zdolności intelektualne i narzucać ci własne przekonania. Taki toksyczny facet zrobi wszystko, by wytknąć ci jakiś błąd. Wszystko jedno, czy chodzi o angielską gramatykę czy nieznajomość budownictwa. On uwielbia podkreślać swoją wyższość nad zwykłymi śmiertelnikami. Tak naprawdę kobieta pełni rolę jego audytorium, ma zachwycać się jego mądrością i wiedzą. Gdy tego nie robi, on staje się agresywny.

Pan Narcyz

Ten z kolei jest zakochany w swoim własnym wizerunku. Starannie dba o wygląd zewnętrzny, koszulę ma zawsze wyprasowaną, włosy modnie ułożone. Liczą się dla niego drobiazgi. Lubi być podziwiany, gdy nie otrzymuje atencji, wybucha złością. Kobiety traktuje jako dopełnienie swojego perfekcyjnego wizerunku. Jeśli nie podoba mu się twój makijaż czy manicure, wypomina ci to. Wpędza cię tym samym w kompleksy, chyba że jesteś pewna siebie i takie teksty nie robią na tobie najmniejszego wrażenia.

Facet chłodny emocjonalnie

Toksyczny facet zazwyczaj kojarzy nam się z kimś stosującym przemoc. Chłód emocjonalny łatwo można wytłumaczyć powściągliwością, introwertyczną osobowością, nieśmiałością etc. Jednak istnieją tacy mężczyźni, którzy w ogóle nie okazują żadnych uczuć. Ich twarz przypomina maskę, na której nie rysują się żadne, nawet najmniejsze emocje. Takiemu toksycznemu facetowi brakuje empatii, nie potrafi współczuć innym ani wczuć się w ich położenie. Nie okazuje też czułości, często wręcz fizycznie izoluje się od partnerki. Nie mówi jej komplementów, nie całuje ani nie trzyma za rękę.  Taki mężczyzna nigdy nie mówi o tym, co czuje, czy myśli.  Choć cię nie krytykuje, może źle o tobie myśleć. Nawet gdy jest spokojny, w środku może gotować się ze złości.

Mężczyzna wybuchowy

Takiego faceta dość łatwo rozpoznać. Wystarczy, że nie chcesz się z nim spotkać lub nie masz ochoty na seks, on wybucha złością. Atakuje cię, urządza karczemną awanturę. Może cię też popychać, szarpać tobą lub ciągnąć cię za rękę. Nierzadko też blokuje ci drogę wyjścia. Agresja w przypadku takiego mężczyzny będzie tylko narastać, dlatego warto od niego uciec, zanim dojdzie do jakiejkolwiek tragedii.

Pan Milczący to też toksyczny facet

Przyzwyczaiłyśmy się do tego, że mężczyźni są mniej rozmowni od kobiet. Dlatego zazwyczaj nie widzimy nic podejrzanego w tym, że facet milczy.  Jeśli jednak on nie odpisuje ci na wiadomości, a potem dzwoni jakby nigdy nic, to wiedz, że masz do czynienia z toksykiem. On może karać cię milczeniem, jest to bierna forma agresji, za każdym razem, gdy zachowujesz się inaczej, niż on to sobie wymarzył.

Egoista

Ten typ toksycznego faceta także można stosunkowo łatwo rozpoznać. Taki mężczyzna myśli tylko o zaspokojeniu własnych potrzeb. Ma gdzieś fakt, że właśnie borykasz się z menstruacją i nie masz ochoty na seks, on nadal będzie do niego dążył. W łóżku też myśli wyłącznie o swoich potrzebach i satysfakcji. To jemu ma być dobrze, dlatego nigdy nie dba o to, aby cię odprowadzić po spotkaniu, czy przyjechać po ciebie wieczorem, gdy macie razem gdzieś wyskoczyć.

Dodaj komentarz