jak-wybrac-obuwie-sportowe

Bywa i tak, że nowy nabytek zachęca nas bardziej do podejmowania aktywności. Nowy rower zdaje się zapraszać na wycieczki w nieznane, a do spróbowania swoich sił w nordic walking, długodystansowych marszach czy bieganiu – nowe obuwie. Czym się kierować, by dokonać najlepszego wyboru?

Walory zdrowotne są najważniejsze

Kuszą nas dziesiątki modeli, kolorów, ale i atrakcyjne ceny. Oceniając asortyment sklepowych półek z obuwiem sportowym nie powinniśmy kierować się możliwie najniższą ceną czy przekonaniem o trwałości obuwia – solidnym wykonaniu odpornym na uszkodzenia zewnętrzne i ścieranie. Wręcz przeciwnie.

W obuwiu sportowym i rekreacyjnym najważniejsza jest funkcja amortyzacyjna – a zatem grubość podeszwy i lekkość buta. To właśnie część spodnia obuwia ma największe znaczenie, a nie specyfika materiału na wierzchu.

Gruba podeszwa jest stosowana w wielu modelach dla początkujących biegaczy, dodatkowo z zastosowaniem wzmocnienia od wewnętrznej strony (ciemna część podeszwy) zapobiegającego nieprawidłowemu stawianiu stóp (potocznie zwanemu platfusem) i pomocna we właściwej pracy mięśni stopy. Amortyzacja wstrząsów to odciążenie dla stawów – pamiętajmy, że ruch zaczyna się i kończy na stopie, zatem prawidłowo dobrane obuwie chroni cały układ ruchu – stawy i kręgosłup.

Zapobiegaj przeciążeniom stawów

Jeśli mamy świadomość, że każdy najmniejszy podskok i przebiegnięcie choćby kilka kroków to przyjęcie na stawy obciążenia wynoszącego niemal 4-krotność wagi (czyli przeciętnie 200-250 kg u dorosłej kobiety) – z łatwością możemy sobie wyobrazić jak ważne jest dobre zamortyzowanie tej wagi.

dr Paweł Nowak