Natura i eko Naturalne piękno

Czym są polifenole?

czym-sa-polifenole

Tajemniczo brzmiące polifenole są naturalnie występującym składnikiem roślin. Ważniejsze są jednak ich właściwości przeciwutleniające. Dbając o dostarczanie odpowiedniej ich ilości do organizmu, można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka! Wiesz, gdzie ich szukać?

Co to są polifenole?

Najpopularniejszą i najlepiej opisaną ich grupą są flawonoidy. Polifenole to związki organiczne i obejmują m.in. taniny. Spotkać je można w wielu produktach spożywczych, szczególnie pospolitych używkach, do których zaliczyć można wino, herbatę i kawę.

Warto podkreślić, że polifenole łączą się z żelazem i mogą pogorszyć jego wchłanianie do organizmu.

Obecność tych związków w roślinach jest dość istotna. Część polifenoli stanowi element naturalnego procesu obronnego roślin, m.in. zatrzymując rozwój atakujących je owadów, wirusów lub grzybów. Liczbę polifenoli pochodzenia naturalnego szacuje się na ok. osiem tysięcy związków.

Na co są dobre polifenole?

Do tej pory dowiedziono duży wkład polifenoli w walce z nowotworami np. z rakiem czy chorobami układu krwionośnego (uszczelniają naczynia) i chorobami serca.

Dieta bogata w te związki pozwala uniknąć zachorowań na chorobę wieńcową, obniża ciśnienie krwi i prawdopodobieństwo zawału serca. Dzieje się tak za sprawą ich silnych właściwości przeciwutleniających zawartych w związkach polifenolowych. Polifenole pozwolą też walczyć z procesami starzenia organizmu.

Gdzie ich szukać?

Istotnym czynnikiem dla zdrowia jest zapewnienie stałego poziomu polifenoli we krwi i narządach. Związków tych jest najwięcej we wspomnianym winie, kawie i herbacie oraz piwie, winogronach, orzechach, kakao, jagodach, truskawkach, jeżynach, oliwie z oliwek. Warto nie rezygnować (kiedy tylko to możliwe) ze skórki z owoców, bo tam właśnie kryją się te dobroczynne związki. Polifenole dostępne są też w innych owocach oraz w sokach, a nawet produktach czekolado podobnych.

Anna Konopka

Komentarze (6)

pati25

11 lat temu

Świetny artykuł…Ile dobroczynnych właściwości mają polifenole.Często nie zdajemy sobie sprawy,że w zwykyłch produktach znajdują się pożyteczne dla naszego zdrowia związkki.Uwielbiam wszystkie te produkty wspomniane w artykule oprócz piwa.Nie znoszę nawet tego zapachu piwa

Annagata

11 lat temu

Jest tyle czynników,które korzystnie wpływają na nasz organizm i nasze zdrowie,że często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienie i po prostu o nich nie wiemy.Z produktów wymienionych w artykule niektóre spożywam,więc chyba dostarczam organizmowi polifenoli.Najwięcej pije kawy i używam oliwy z oliwek do wszystkiego.Bardzo lubię kromkę chleba kukurydzianego polanego oliwą z oliwek i posypanego solą.Pychota!

GloriaVictis

11 lat temu

O dobroczynnych właściwościach polifenoli wiem od dawna, artykuł przypomniał mi tylko o niektórych ich źródłach :).
Przepiękna jest filiżanka na pierwszym zdjęciu… w takim cudeńku herbata na pewno lepiej smakuje, a polifenole lepiej działają 😉

filodendron

11 lat temu

Przeważnie nawet trucizny w minimalnych ilościach są dobre dla organizmu.Ja często piję herbatę i jem gorzką czekoladę, to również mam nadzieję, że dostarczam organizmowi opowiedniej ilość polifenoli.

nowa

11 lat temu

Okazuje się ,że nawet używki mogą być dobre dla naszego organizmu.Kawę uwielbiam , winko też 😉 , owoce jeśli się da zawsze jem ze skórką, więc chyba dostarczam mojemu organizmowi dość polifenoli 😉

Zostaw komentarz