Jak wybrać dobry probiotyk
Artem Podrez z Pexels

Czy wiesz, że twoje jelita nie są jałowe? Zamieszkują je różnego rodzaju mikroorganizmy. Bakterie, wirusy czy grzyby zazwyczaj kojarzą się nam negatywnie. Tymczasem zdecydowana większość z nich nie wykazuje działania chorobotwórczego, lecz wspiera nasz organizm. W naszym artykule podpowiadamy, jak wybrać dobry probiotyk.

Spis treści:

  1. Jaką rolę odgrywa mikrobiom?
  2. Zaburzenia ilościowo-jakościowe w składzie mikroflory jelitowej
  3. Czym jest probiotyk?
  4. Na co zwrócić uwagę, wybierając probiotyk?
  5. Jak wybrać dobry probiotyk?
  6. Jak zażywać probiotyk?
  7. Jak przechowywać bakterie probiotyczne?

Jaką rolę odgrywa mikrobiom?

Nasze jelita zamieszkują różne szczepy bakterii, grzybów i wirusów. Dobrze, aby te były pożyteczne dla naszego organizmu. Gorzej, gdy przeważają mikroorganizmy potencjalnie chorobotwórcze lub oportunistyczne, które w określonych warunkach mogą wykazać szkodliwe działanie. Zazwyczaj jednak przeważają dobre bakterie i grzyby, w tym bakterie kwasu mlekowego. Te odgrywają szereg istotnych funkcji. Wspierają pracę organizmu, ułatwiają przyswajanie substancji odżywczych, uczestniczą w syntezie witamin oraz serotoniny. Ponadto niektóre szczepy bakterii produkują enzymy, które uczestniczą w procesach trawienia. Jednocześnie dobre mikroorganizmy stanowią naturalną barierę ochronną przed złymi, patogennymi.

Zaburzenia ilościowo-jakościowe w składzie mikroflory jelitowej

Niestety czasem stosunki mikrobiologiczne ulegają zaburzeniu. Dzieje się tak wskutek biegunki, antybiotykoterapii, stosowania niektórych leków, stresu czy spożywania żywności wysoko przetworzonej. Gdy brakuje dobrych mikroorganizmów, pojawiają się wzdęcia, ból brzucha, problemy trawienne, a nawet trądzik czy depresja. Przywrócenie prawidłowych stosunków mikrobiologicznych stanowi zatem konieczność. Na szczęście dobre szczepy bakterii można dostarczyć z zewnątrz, sięgając po probiotyk. Ten bez problemu kupimy w aptece. Najlepiej celować w probiotyk, który ma status leku OTC, czyli bez recepty. Daje nam to gwarancję, że dany produkt został dokładnie przebadany pod kątem skuteczności.

Czym jest probiotyk?

Probiotyk to preparat zawierający żywe i starannie wyselekcjonowane mikroorganizmy (bakterie oraz drożdże) o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Na rynku można znaleźć różne preparat. Innych szczepów bakterii potrzebuje osoba w trakcie antybiotykoterapii, a innych ta, która właśnie przeszła biegunkę. Opracowano także specjalne probiotyki dla osób borykających się z depresją, zespołem jelita drażliwego, wcześniaków etc. Ich skład został starannie przemyślany i dobrany pod kątem danej przypadłości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając probiotyk?

Jak wybrać dobry probiotyk? To pytanie, które często pada w aptekach i w rozmowach prywatnych. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, czy dany produkt jest adresowany do osób borykających się z moją przypadłością, np. zespołem jelita drażliwego. Po drugie, ile różnych szczepów mikroorganizmów zawiera dany probiotyk. Im większa różnorodność w tym zakresie, tym lepiej. Po trzecie, w jakich ilościach występują wyżej wspomniane szczepy mikroorganizmów. Dobry probiotyk w jednej kapsułce zawiera miliard bakterii czy grzybów, ponieważ większość z nich nie dotrze do jelit, gdyż wcześniej zostanie strawiona. Aby chociaż część miała szanse je zasiedlić, a następnie się namnożyć, musimy stosować probiotyki o wysokiej liczebności mikroorganizmów.

Jak wybrać dobry probiotyk?

Czy wiesz, że także forma, w jakiej otrzymujemy probiotyk, ma znaczenie? Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć dobry probiotyk, postaw na ten w mikrokapsułkach. Ta innowacyjna technologia przyczynia się do wzrostu przyswajalności. W górnej części przewodu pokarmowego najpierw strawieniu ulega kapsułka, przez co do jelit dociera więcej dobroczynnych szczepów mikroorganizmów.

Jak zażywać probiotyk?

Tutaj należy dokładnie wczytać się w opis producenta. Czasem w ciągu dnia należy zażyć dwie kapsułki (jedną do śniadania, drugą do kolacji), kiedy  indziej spożywamy ją tylko raz. Probiotyk należy popić czystą wodą. Można to zrobić podczas posiłku lub na godzinę przed spożyciem pokarmu – tutaj także należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Jak przechowywać bakterie probiotyczne?

Przechowywanie probiotyku nie jest kwestią stałą. Każdy produkt został opracowany przy użyciu innej technologii. W rezultacie niektóre probiotyki musimy przechowywać w lodówce, a inne w temperaturze pokojowej. Informację na ten temat znajdziemy na opakowaniu konkretnego produktu.