Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Choroby atakujące jelita przysparzają pacjentowi wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to jedna z poważnych chorób układu jelitowego. Co warto wiedzieć na jej temat?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Stan zapalny jelit zawsze jest powodem do niepokoju. To sygnał, że z naszym układem pokarmowym dzieje się coś niedobrego. W przypadku choroby, jaką jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego, pojawiający się stan zapalny ma charakter przewlekły. Objawy choroby nie są przyjemne. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego wymaga leczenia. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Stan zapalny zwykle obejmuje dany odcinek a nie całe jelito. Objawy choroby mogą nawracać. W przebiegu choroby, w dużej mierze uczestniczy układ immunologiczny. Zarówno antygeny pokarmowe i i drobnoustroje mogą przyczynić się do rozwoju choroby.

Objawy choroby

Charakterystycznym, dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego objawem jest biegunka, w której często pojawia się krew. To efekt zmian, które zachodzą w odbytnicy. U chorych obserwuje się także bóle brzucha, gorączkę, ogólne osłabienie czy utratę masy ciała. U starszych pacjentów mogą pojawiać się częste zaparcia. W większości przypadków, wrzodziejące zapalenie jelita przebiega łagodnie. Wówczas jedyne objawy jakie możemy zaobserwować to biegunki i krwawienie. Przy cięższym stanie chorobowym, do charakterystycznych objawów dochodzi również spadek ciśnienia tętniczego krwi czy niedokrwistości. Ten rodzaj choroby może dawać także pozajelitowe objawy widoczne zna skórze, w obrębie oczu i stawów.

Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

jelita grubegoW leczeniu stosuje się takie środki farmakologiczne jak tabletki, czopki czy wlewki. Pacjenci mogą przyjmować także glikokortykosteroidy doustne czy leki immunosupresyjne. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego, polegającego na usunięciu części jelita. Taką decyzję może podjąć lekarz, przy trudnej formie choroby i dość silnych jej objawach. Niestety nie jest możliwe całkowite wyleczenie. Leczyć można jedynie objawy, łagodząc stan zapalny i cały przebieg choroby jelita grubego. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego monitoruje się za pomocą metody endoskopowej, co umożliwia profilaktykę w kierunku raka jelita. Oprócz tego, lekarz może zlecić wykonanie innych badań, które dają szansę wykrycia powikłań czy skutków ubocznych stosowania leków.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

pati25

7 lat temu

Coraz więcej tych nowych chorób.Na wszystko trzeba zwracać uwagę.Koniecznie należy przeprowadzać gastroskopię i kolonoskopię,aby wykryć nieprawidłowości związane z jelitami

dulcynea

7 lat temu

Tych schorzeń , rzeczywiście, coraz więcej . Ja sądzę , że mogą być to choroby tzw. cywilizacyjne. Dobrze , że są organizowane akcje badania przewodu pokarmowego , w moim powiecie – gastroskopia i kolonoskopia.

Tess

7 lat temu

Jakie są różne choroby. Dobrze, jeśli ktoś trafi na mądrego lekarza. Niestety ostatnio na jelita zmarłą młoda osoba i zostawiła dwójkę małych dzieci. Lekarze nie wiedzieli co jej jest ale wszystko wskazywało na jelita.

Zostaw komentarz