samopoczucie w pracy

Poranek, a Ty czujesz się ospała i niezbyt gotowa do działania? Czeka cię wiele wyzwań i być może stresujących sytuacji, które z pewnością nie wprawią cię w dobry nastrój. Jak poprawić samopoczucie w pracy?

Przykuta do biurka

Wiele z nas zapewne pracuje w biurze. Spędza większość czasu przed ekranem komputera czy nad stosem dokumentów, w jednej pozycji, która odbija się na naszym zdrowiu. Przy takim trybie pracy ważne jest dobre samopoczucie, które pozwoli na większą efektywność. Z pewnością nie mamy czasu, by między jednym a drugim projektem wyskoczyć na spacer do pobliskiego parku, ale zmieniając pewne nawyki, możemy zadbać o lepszy nastrój w pracy. A jak wiemy, miło pracuje się z uśmiechem na twarzy. Jak tego dokonać?

Właściwe odżywianie

Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia i energii do działania w pracy. Niezbędne składniki odżywcze, w tym minerały i witaminy pomogą organizmowi funkcjonować na pełnych obrotach. Najlepiej zacząć dzień od pożywnego śniadania. Na lunch do pracy możemy przygotować ulubioną warzywną sałatkę czy zupę. Nie zapominajmy także o owocach czy orzechach, które wzmocnią pracę mózgu. Unikajmy zaś nadmiaru kawy czy słodyczy, które zapewniają tylko krótkie uczucie sytości i przyjemności. Starajmy się regularnie spożywać posiłki w pracy, by nie odczuwać głodu i nie zajadać go niezdrowymi przekąskami.

Przyjemne otoczenie

Otoczenie w jakim pracujemy, czyli pomieszczenie oraz niezbędne sprzęty odgrywają ważną rolę. Spędzamy wśród nich większą część dnia, dlatego warto zadbać, by czuć się z nimi komfortowo. Uwielbiamy ładne przedmioty, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by takimi się otaczać. Porządek na biurku także usprawni naszą pracę. Atrakcyjny kwiat, zdjęcie bliskich czy kolorowe karteczki wprawią nas w pozytywny nastrój na cały dzień pracy przy biurku. Zadbajmy także o funkcjonalność naszych przedmiotów. Nie zawalajmy biurka toną zbędnych bibelotów. Zachowując umiar wprowadzimy odrobinę spokoju i równowagi, a to ważne podczas pracy w skupieniu.

Plan idealny

Zorganizowane osoby zawsze znajdują czas na wszystko. Potrafią bowiem tak rozplanować swój dzień pracy, że ich cele zostają zrealizowane. Warto ustalić hierarchię naszych zadań. Te najważniejsze wykonujemy na początku, a mniej istotne w dalszej kolejności. Dzięki temu nie będziemy się denerwować, że nie zdążyliśmy załatwić ważnych spraw. Grunt to dobry plan, który pomoże nam w efektywny zarządzaniu czasem. A wtedy nasze samopoczucie będzie zawsze w dobrej formie.

Czas na relaks

samopoczucieKażdy z nas potrzebuje chwili relaksu, szczególnie po ciężkim dniu pracy. Po wyjściu z biura zapomnijmy o zawodowych obowiązkach. Postarajmy się poświęcić trochę czasu na przyjemności. Kawa z przyjaciółką, spacer po parku czy wyjście na lody będzie miłą odmianą po dniu spędzonym za biurkiem. Najlepiej spędzić czas na świeżym powietrzu, dotleniając organizm i dając sobie szansę na głęboki i spokojny sen w nocy. A to równie dobra forma relaksu, która naładuje nasze baterie na kolejny dzień pełen wyzwań.

Katarzyna Antos