Dieta Włącz do diety...

Na dobre samopoczucie

na-dobre-samopoczucie

To co jemy ma wpływ na nasze zdrowie, ale również na kondycje fizyczną i dobre samopoczucie. Niedobory witamin i składników mineralnych mogą powodować pogorszenie nastroju, brak energii a nawet przygnębienie, dlatego warto zadbać o prawidłowe odżywianie.

Należy zwrócić uwagę na witaminy z grupy B, mające korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina B6 jest niezbędna do produkcji serotoniny „hormonu szczęścia”. Źródłem witamin z grupy B są pełnoziarniste produkty zbożowe, zielone warzywa liściaste, jaja, chude mięso, ryby, banany, soja i orzechy. Witaminy z grupy bardzo trudno przedawkować ze względu na słabą ich wchłanialność.

Dodatkowo należy wzbogacić dietę w witaminę C. Należy jeść jak najwięcej surowych warzyw i owoców. Według Instytutu Żywność i Żywienia, codziennie należy jeść minimum 5 porcji warzyw i owoców. Taka ilość gwarantuje nam dostatek witamin i składników mineralnych. Szczególnie bogate w witaminę C są papryka i owoce cytrusowe.

Selen, cynk, magnez i mangan to ważne składniki mineralne, o których nie możemy zapomnieć. Dbajcie o to by Wasza dieta zawierała orzechy, kasze, kakao, ryby i owoce morza. Znaczenie mają również kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3, które powinny stanowić stały składnik diety.

Czego należy unikać?

Przede wszystkim wszelkiego rodzaju słodyczy, które tylko na chwile poprawiają nastrój, dając po chwili spadek nastroju. Należy unikać również alkoholu, nikotyny oraz nadmiernych ilości kofeiny.

By uzyskać lepsze rezultaty, należy dołączyć do diety regularną aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu, a wieczorami polecam aromaterapię.

inż. Marzena Grobelna

Komentarze (4)

ulaa

10 lat temu

Dziękuję Pani Marzenie, za napisanie tego artykułu. Dlatego, że wiemy co mamy spozywac, ale lekcja przypomnienia nigdy nie zaszkodzi. Zdrowie jest najważniejsze. Pozdrawiam.

linet

10 lat temu

Zaglądając do artykułu, spodziewałam się,że będziemy namawiane do zupełnie innego postępowania na rzecz dobrego samopoczucia. Np.”Drogie panie, w celu uwalniania serotoniny nie zapominajcie o uwzględnieniu w codziennej diecie odpowiedniej ilosci ciast, ciastek, czekolady i cukierków. I pamiętajcie o seksie.”:)
A tu całkiem odwrotnie. I znów te nudne witaminy i minerały:(

pati25

10 lat temu

Wiele cennych rzeczy ,rad można dowiedzieć się z tego artykułu.Przecież wszystkie chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem,doskonałą kondycją fizyczną i psychiczną.Tak wiele zależy od nas,od tego co jemy

Zostaw komentarz