Kobieta na rynku pracy Psychologia

Jak polubić swoją pracę?

jak-polubic-swoja-prace

Nie zawsze pracujemy na wymarzonym stanowisku w najlepszej firmie. Nawet jeśli trafia nam się super-praca, po jakimś czasie może nas dopaść syndrom wypalenia zawodowego. Co zrobić, aby (na nowo) polubić swoją pracę?

Zmień swoją pracę

Można to zrobić dosłownie – poszukać sobie lepszego, lepiej płatnego, bardziej odpowiedniego stanowiska pracy. To dość trudne zadanie, ale skoro twoja praca cię przygnębia, to dlaczego nie? Warto jednak pomyśleć nad tym dlaczego twoja praca przestała ci odpowiadać? Czy na innym stanowisku będzie lepiej, a może nowa praca okaże się równie frustrująca? Być może warto zmienić swoją pracę metaforycznie – zmienić podejście do niej, sposób wykonywania, myślenie o niej.

Lista rzeczy, które denerwują Cię w pracy

W pracy może być kilka czynników, które wpływają na twój negatywny stosunek do niej. Po pierwsze – może to być kwestia obowiązków, które wykonujesz. Po drugie – mogą to być osoby, z którymi pracujesz. Wreszcie – problem może tkwić w tobie. Przeanalizuj dokładnie kilka ostatnich miesięcy swojej pracy, spisz dobre i złe strony.

Szczerze odpowiedz sobie na pytanie dlaczego jest źle i co robisz, żeby było lepiej. Różne konflikty osobowe czy niedopasowanie obowiązków zawsze da się jakoś rozwiązać. Nad sobą musisz popracować samodzielnie.

Motywacja do pracy

  • Polub to, co robisz. Zacznij od jednej rzeczy, która sprawia ci w pracy przyjemność. Może to być poranna kawa, rozmowy ze współpracownikami, jakiś rodzaj powierzonych obowiązków. W każdej czynności staraj się znaleźć coś miłego – może dreszczyk emocji przed nowym zadaniem, może chwila, kiedy oddajesz skończony raport?

Monika Witczak

Nie zawsze pracujemy na wymarzonym stanowisku w najlepszej firmie. Nawet jeśli trafia nam się super-praca, po jakimś czasie może nas dopaść syndrom wypalenia zawodowego. Co zrobić, aby (na nowo) polubić swoją pracę?

  • Znajdź sobie cel, ustal zadania – każda praca musi mieć swój sens. Jeśli dotychczasowe cele cię nie satysfakcjonują znajdź swoje własne. Im więcej celów sobie ustawisz i zrealizujesz po drodze zadań, tym lepiej. Pamiętaj, że cele z czasem się zmieniają. Kiedyś mogły motywować cię super wakacje czy chęć zdobycia premii, po czasie może to być coś innego.
  • Dziel zadania na mniejsze części i zaznaczaj ich zakończenie. Ukończenie pewnego etapu całości działa motywująco.
  • Często sprzątaj biurko i przestrzeń dookoła siebie – czysty teren pozwala oczyścić umysł i atmosferę. Możesz także od czasu do czasu przemeblować swoje miejsce pracy, dodać nowe elementy, bo zmiany działają napędzająco.
  • Dokształcaj się, rób kursy i szkolenia, interesuj się swoją pracą – być może dzięki temu czeka cię awans na lepsze stanowisko, przeniesienie do innego działu. A kiedy zdobędziesz wystarczająco dużo wiedzy może spróbujesz otworzyć własną firmę?

Monika Witczak

Nie zawsze pracujemy na wymarzonym stanowisku w najlepszej firmie. Nawet jeśli trafia nam się super-praca, po jakimś czasie może nas dopaść syndrom wypalenia zawodowego. Co zrobić, aby (na nowo) polubić swoją pracę?

  • Pamiętaj o nagradzaniu siebie za własną pracę oraz racjonalnie wykorzystuj wolny czas. Nieumiejętne odpoczywanie, ciągłe myślenie o pracy jest częstą przyczyną frustracji u pracowników. Po pracy – odpoczynek i myślenie tylko o sobie.

Żadna motywacja i próba zmian na lepsze nie przyniosą rezultatów jeśli będziemy wewnętrznie zamknięci i wciąż będziemy powtarzać: „nie lubię swojej pracy, nienawidzę swojego szefa” itp. Od dzisiaj z uśmiechem na ustach powtarzamy tylko: „lubię to co robię i jestem w tym najlepsza”!

Monika Witczak

Komentarze (6)

drobina

10 lat temu

Pomyślałam sobie tak samo jak Mindi :”jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”. Przez kilkanaście lat miałam pracę, którą bardzo lubiłam, na zarobki również nie mogłam narzekać. Po kolejnym urlopie wychowawczym zmieniłam pracę. Niestety, tak naprawdę nigdy jej nie polubiłam i dopiero na emeryturze odżyłam:-X

filodendron

10 lat temu

Miałam w życiu jedną ulubioną pracę , potem chciałam sobie polepszyć ,żeby mieć pracę bliżej domu i okazało sie ,że sobie pogorszyłam. Trzeba było siedzieć tam ,gdzie było dobrze. Na szczęście z tej opresji wyratował mnie mąż, który powiedział ,żebym dała sobie spokój z pracą zawodową , bo w domu też jest dużo pracy. Muszę przyznać ,że wcale za nią nie tęsknię.

Mindi

10 lat temu

Ciekawe porady, wykorzystam w chwili kryzysu emocjonalnego 🙂 Chociaż podchodzę do życia z mottem „jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma” . W tych czasach to tylko osoby młode i przebojowe mają wymarzoną pracę, albo nieliczni, którym się poszczęściło.

Tess

10 lat temu

Nie zawsze praca jest tą wymarzoną. Czasami lepiej podejść do sprawy jak do rutynowych obowiązków. Najważniejsze żeby praca była. Trzeba ją solidnie wykonywać aby godnie zarobić na życie.

pati25

10 lat temu

Z pracą jest różne.Jednym praca,którą wykonują przynosi zadowolenie.Inni nie lubią swojej pracy..Ja chociaż pracowałam krótko bardzo ją lubiłam.Byłam zadowolona i chętnie chodziłam do pracy :):-X

Emilly27k

10 lat temu

Nie każdy lubi swoją pracę, ale nie każdy ją ma. Gdybym ja ją posiadała to bym się cieszyła z jej posiadania.

Zostaw komentarz