Fitness Sfera mentalna

Body & mind – o co chodzi?

body-mind-o-co-chodzi

W latach 90-tych kluby fitness na zachodzie, chcąc przyciągnąć nowych klientów, poszerzyły swoją ofertę o formy body & mind. Są to zajęcia, które dbają o rozwój naszego ciała, a także gwarantują relaks, wyciszenie i równowagę psychiczną.

My, Polacy potrzebowaliśmy troszkę czasu, by zaadoptować, wprowadzić i polubić taką formę aktywności. Dziś zajęcia body & mind oferuje prawie każdy klub fitness w Polsce, a ich poziom niczym nie ustępuje światowym pierwowzorom.

Formy klasyczne

Od lat na całym świecie ludzie praktykują różne formy pracy z ciałem. Najstarszą znaną formą ćwiczeń fizycznych połączonych z energetycznym oczyszczaniem organizmu jest Hatha Joga. Tai Chi natomiast jest inspirowana chińską tradycją religijną i filozofią Powrotu do Źródła. Założenia popularnego Qi Gong wynikają z obserwacji przyrody i świata zwierząt.

Wprowadzenie ich w takiej czystej postaci do klubu fitness okazało się niemożliwe, bowiem formy takie wymagają wyciszenia i skupienia. Instruktor rekreacji ruchowej, który zwraca uwagę na poprawne wykonanie ruchu, tłumaczy jego celowość, koryguje pojedynczych uczniów, mógłby zaburzyć wewnętrzną medytacje pojedynczych uczestników.

Ważne było wiec, aby stworzyć taki program, który w prosty sposób pozwoli zadbać o sprawność, zdrowie i spokój naszego ducha. Szybkie opanowanie przystępnych ruchów, pozwoliłoby uczestnikom oderwać się od codzienności, wsłuchać w swoje wnętrze i zrelaksować się.

Czy ciało i duch mogą być fit?

Współczesny fitness proponuje takie formy body & mind, które zapewniają ćwiczącym zdrowie fizyczne, psychiczne i mentalne. Te Panie, które poczują potrzebę głębszej pracy nad swoim wnętrzem, często sięgają do form klasycznych, odszukując ośrodki, które skupiają ludzi zafascynowanych konkretną formą rozwoju ciała i ducha. Taki świadomy wybór często owocuje długoletnią praktyką i zmianą stylu życia.

Nowoczesne formy body & mind opierają się na wspomnianych wyżej klasycznych treningach holistycznych i łącząc je z najnowszymi osiągnięciami światowego fitness. Należą do nich między innymi:

  • Trilo Chi,
  • Chi Ball,
  • Chi Yoga i Chi Yoga Dance
  • Chi Bolster
  • Taniec ¾ , Step ¾ i Low ¾
  • BODY ART,
  • B&M JOGA
  • MENTAL DANCE i MENTAL BODY
  • Flowe Motion
  • Flow Tonic
  • Stretching
  • Relaks

Anna J

Komentarze (6)

pati25

11 lat temu

Ja z tych wymienionych to nic nie uprawiam.Jedynie zwykłe ćwiczenia w domu.A 6 Weidera ćwiczyłam.Jednak po 20 dniach zrezygnowałam.Bolał mnie kręgoosłup w odcinku szyjnym i lędźwiowym.Ja nnie widziałam efektów

karoligrz

12 lat temu

ooo to fajnie, ja chyba z 6 weidera dotrwałam może z 4 dni:/ Ale skoro mówisz że naprawę są efekty to chyba warto to tego wrócić:)

Chilli

12 lat temu

A myślałam, że tylko ja tak mam, że jestem niecierpliwa i rezygnuję z niektórych ćwiczeń bo nie widzę efektów „już” 🙂 pamiętam też, że kiedyś ćwiczyłam 6 weidera i bolało….ale po 2 tygodniach zauważyłam mały efekt i kontynuowałam ćwiczenia mimo łez 🙂

irysek7

12 lat temu

Z tej całej listy form body & mind uprawiam jedynie stretching jako rozgrzewkę przed „właściwymi” ćwiczeniami. Podobnie jak Meguszka nie należę do cierpliwych i jeżeli nie widzę efektu danego działania bardzo szybko to się zniechęcam.

Meguszka

12 lat temu

ale to tylko dla cierpliwych, ja to muszę tańczyć, ruszać się ostro, mocno 😀 Nie dałabym rady się wyciszyć, zrelaksować, ja od razu muszę mieć efekt :))

ell@

12 lat temu

Z listy wymienionych najbardziej zgodne z moim temperamentem są Taniec ¾ , Step ¾ i Low ¾.
Stretching to może być PO.

Zostaw komentarz