Natura i eko Naturalne piękno

Olejek migdałowy dla dojrzałej cery

olejek-migdalowy-dla-dojrzalej-cery

Migdały znane są szczególnie ze swego wyrazistego zapachu będącego kompozycją zapachu orzechowego i kokosowego. Orzechy migdału spożywane regularnie potrafią zapobiegać zaburzeniom hormonalnych a także sprzyjają płodności, w końcu są afrodyzjakiem. Olejek migdałowy jako składnik wielu kosmetyków jest niezastąpiony zwłaszcza w pielęgnacji cery dojrzałej.

Nasiona drzewa migdałowego zwane migdałami wyróżniają się dużą zawartością tłuszczu (nawet do 60%) a także różnorodnością kwasów w nich zawartych. Z nasion tych pozyskuje się olejek migdałowy, w którego skład wchodzi głównie kilka leczniczych kwasów: kwas oleinowy (65 – 68%), kwas linolowy (24 – 26%), kwas palmitynowy (6 – 8%) oraz kwas stearynowy (1 – 2%). Oprócz kwasów w olejku migdałowym znajdziemy także wiele witamin (A, B1, B2, B6, E i D) oraz składników mineralnych.

Na rynku można znaleźć głównie dwa rodzaje olejku migdałowego: słodki i gorzki. Gorzki używany jest jako trucizna to też nie stosuje się go w branży spożywczej. W znacznej większości kosmetyków znajdziemy olejek migdałowy słodki, który poddany odpowiedniej destylacji został pozbawiony szkodliwych składników. Gorzka odmiana charakteryzująca się 3% kwasu pruskiego czyli cyjanowodorem będącym silną toksyną jest niekiedy stosowana w chirurgii plastycznej i operacjach kosmetycznych o małej inwazyjności.

Najczęściej olejek migdałowy dodawany jest do mydeł, perfum oraz kremów. Można go także spotkać w płynach do kąpieli przeznaczonych do skóry suchej lub mieszanej. Ponieważ doskonale natłuszcza skórę poleca się go dla kobiet dojrzałych, które ze względu na zaburzenia hormonalne często cierpią na suchość skóry. Oprócz natłuszczania olejek ten ma także właściwości lecznicze polegające na zmiękczaniu, nawilżaniu i wygładzaniu skóry przez co wygładza zmarszczki i zapobiega podrażnieniom skóry wrażliwej.

ALNG

Migdały znane są szczególnie ze swego wyrazistego zapachu będącego kompozycją zapachu orzechowego i kokosowego. Orzechy migdału spożywane regularnie potrafią zapobiegać zaburzeniom hormonalnych a także sprzyjają płodności, w końcu są afrodyzjakiem. Olejek migdałowy jako składnik wielu kosmetyków jest niezastąpiony zwłaszcza w pielęgnacji cery dojrzałej.

Dodatkowo wzbogaca komórki skórne w witaminy A, E, D oraz witaminy z grupy B. Należy pamiętać, że po otwarciu kosmetyku z zawartością olejku migdałowego jest on ważny od 4 do 6 miesięcy. Kosmetyk taki nie należy także przechowywać w temperaturze powyżej 70 stopni i poniżej -20 ze względu na możliwość utracenia swoich właściwości.

Olejek migdałowy oddziałuje również na psychikę. Ma zastosowanie w leczeniu depresji ale też działa uspokajająco i kojąco, na niektórych nawet nasennie. Jest idealny dla kobiet w okresie menopauzalnym mających problem z suchą cerą i dodatkowo z zaburzeniami snu. Po kąpieli z użyciem olejku migdałowego z pewnością ich myśli ulegną wyciszeniu a skóra zostanie odpowiednio nawilżona i odżywiona.

Kosmetyki z zawartością olejku migdałowego doskonale nadają się także do masażu całego ciała. Wmasowując krem z olejkiem lub sam olejek migdałowy wzmacniamy barierę lipidową skóry co poprawia jej elastyczność i jędrność. W kąpielach oraz maseczkach do twarzy często używa się tego olejku w towarzystwie alg morskich, gdyż rośliny te bardzo dobrze ze sobą współgrają. Olejek ten jest polecany zwłaszcza dla kobiet dojrzałych, ale nie tylko.
Kosmetyki z zawartością olejku migdałowego powinno się chronić przed słońcem i zbytnim nagrzaniem w okresie letnim. Jako, że olejek jest wyciągiem ze słodkich migdałów z dużą zawartością środków odżywczych jest nadzwyczaj bezpiecznym kosmetykiem co potwierdza szczególne jego zastosowanie w kosmetykach dla niemowląt.

ALNG

Komentarze (10)

basia4ab

12 lat temu

Ja bardzo lubię migdały.Teraz szczególnie, gdy zażywam leki, często mam zgagę, więc biorę 3-4 migdałki i długo gryzę na miazgę i połykam.Zgaga ustępuje.Używam też płynu kemowego, z dodatkiem migdałów do kąpieli.Skóra jest gładka i pięknie pachnie.Artykuł jest bardzo dobry,zawiera dużo wiadomości o właściwościach migdałów.Jedząc migdały nie mamy nawet pojęcia, ile dobrodziejstw zawierają.Basia

Emilly27k

12 lat temu

Uważam,że właściwości olejku migdałowego wpływają ogólnie na całe nasze ciało.Zawarte migdały zawierają bogate witaminy.

GloriaVictis

12 lat temu

Pati, ale przecież zagotowany olejek straci większość swoich właściwości! Pati skąd wytrzasnęłaś ten przepis? Pytam z ciekawości…

linet

12 lat temu

Pati, za dużo zachodu z przygotowaniem takiego balsamu. Ja poszłam na skróty i stosuję sam olejek migdałowy po kąpieli lub prysznicu. Namaszczam się starannie, na wilgotnej skórze on sie szybko wchłania i nie tworzy tłustej warstwy. Po trzech tygodniach używania ,moge powiedzieć, że to działa.
Twarzy olejkiem nie traktuję, bo nie chcę mieć jeszcze bardziej tłustej cery, ale do ciała jest świetny.

pati25

13 lat temu

Olejek migdałowy to bogate źródło substancji przeciwstarzeniowych, ponieważ ma zdolnośc do wypełniania zmarszczek. Kosmetyki z tym olejkiem regenerują skórę eliminując zmarszczki i pomagają powstrzymac objawy starzenia się oraz zapobiegają nowym uszkodzeniom.Olejek migdałowy nawilża skórę.Znalazłam przepis jak przygotowac balsam
Najpierw należy olej migdałowy i lanolinę stopić w naczyniu na małym ogniu. Trzeba upewnić się, że substancja nie przypali się cały czas mieszając. Kiedy zaczyna się gotować, bulgotać, powinno się zmniejszyć ogień.

W celu schłodzenia mieszaniny trzeba dodać trochę wody. Potem należy odczekać, aż będzie można dotknąć mieszaniny gołymi rękami.

Uważa się, że zapach rumianku działa kojąco i łagodzi stres. Ten zaś jest jednym z czynników, który wpływa nasz wygląd. Zapach olejku rumianku jest najbardziej skutecznym przygotowywanego czynnikiem tego balsamu.

Warto do ugotowanej mieszaniny dodać trochę tranu i herbaty rumiankowej. Po dokładnym wymieszaniu substancji uzyskuje się kremowy balsam, który można przechowywać w butelce z tworzywa sztucznego i korzystać w razie potrzeby.

Należy nałożyć cienką warstwę balsamu na twarz i wmasować w skórę. Po chwili umyć twarz wodą. Balsam nawilża skórę i uzupełnia brak lipidów. Odnawia naturalną barierę ochronną skóry i w sposób widoczny zmniejsza zmarszczki.

irysek7

13 lat temu

Uwielbiam migdały w każdej postaci i jestem ich wierną fanką. Ich smak pieści podniebienie, zapach działa kojąco a kosmetyk z dodatkiem olejku migdałowego pięknie nawilża skórę. Kto by pomyślał, że taki niepozorny orzeszek może być skarbnicą witamin i innych składników niezbędnych naszej skórze? Rewelacja.

linet

13 lat temu

Do zalet olejku migdałowego można jeszcze zaliczyć właściwości regenerujące i nabłyszczające włosy Półgodzinny kompres na włosy przed myciem , świetnie je nawilża i odżywia /kiedyś stosowałam/. Jest prawie bezwonny, a piękne Włoszki używają go bez opamiętania, jako ulubiony naturalny kosmetyk.
Jak dobrze, że przypomnieliście o nim, jutro sobie kupię.

Jeszcze uwaga do tekstu: powinno być „Kosmetyku takiego nie należy przechowywać…”
Niech mi nie będzie policzone, że się czepiam ,tylko że uważnie Was czytam.

ell@

13 lat temu

„powyżej 70 stopni”
??
Do artykułu pewnie zakradł się błąd :), bo to nawet jak na Fahrenheita sporo.
Aktualnie mam migdałowy płyn do kąpieli, gdy czas pozwala na wylegiwanie się w wannie pełnej piany – urządzam sobie w wannie czytelnię 😉

A parę migdałów schrupanych wieczorem powoduje zmianę zapotrzebowania na smaki – i czasami uda mi się obyć bez słodyczy.

Annagata

13 lat temu

Bardzo lubię migdały i dodaję,gdzie tylko się da.Bo jak powiadał Onufry Zagłoba-oleum w głowie się podnosi.Zawsze wiedziałam o leczniczych właściwościach migdałów,ale nigdy nie zastanawiałam się nad ich działaniem w kosmetykach,zwłaszcza dla cery dojrzałej.Będę musiała popatrzeć w sklepie na kosmetyki z dodatkiem olejku migdałowego.Najbardziej przeraża mnie jednak,że one dość specyficznie pachną,a ja jestem uczulona na zapachy.A poza tym wszystkie kremy w tej chwili są zafoliowane i nie można ich powąchać.

Zostaw komentarz