Mammografia Profilaktyka

Rak sutka

rak-sutka

Rak gruczołu sutkowego to nowotwór złośliwy, najczęściej występujący u kobiet. W Polsce odnotowuje się rocznie około 10 000 zachorowań, z czego tylko 1/3 może być leczona operacyjnie. Dlaczego tylko tyle? Niestety, zazwyczaj z dolegliwością tą zgłaszamy się do lekarza, gdy jest już za późno.

Nowotwór ten występuje najczęściej u kobiet po 45. roku życia, a ryzyko jego pojawienia się zwiększa się wraz z wiekiem. Rzadko występuje natomiast u mężczyzn oraz u kobiet przed 30. rokiem życia, aczkolwiek i takie przypadki bywały odnotowywane.

Jak ustrzec się przed rakiem sutka?

Niestety, lekarze wciąż nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie do końca znana jest przyczyna występowania schorzenia. Wiadomo tylko, że rozwój jest związany z estrogenem, czyli żeńskim hormonem. Przypuszcza się, że nowotwór powodować mogą zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe. Należy zatem unikać wszystkich substancji i czynników, które określane są ogólnie jako rakotwórcze, co odkrywczym spostrzeżeniem oczywiście nie jest.

Skoro nie da się wyeliminować czynników ryzyka, tym ważniejsza staje się profilaktyka, czyli dokładne i częste samobadanie piersi oraz obserwowanie zmian skórnych w ich okolicy. Szczególnie panie po 40. roku życia powinny być wyczulone na tym punkcie i dodatkowo wykonywać mammografię (co 2-3 lata), a przy wizycie u ginekologa poddać się kontrolnemu badaniu gruczołów sutkowych.

A. Złotkowska

Rak gruczołu sutkowego to nowotwór złośliwy, najczęściej występujący u kobiet. W Polsce odnotowuje się rocznie około 10 000 zachorowań, z czego tylko 1/3 może być leczona operacyjnie. Dlaczego tylko tyle? Niestety, zazwyczaj z dolegliwością tą zgłaszamy się do lekarza, gdy jest już za późno.

Rak sutka rozwija się prawie bezobjawowo i przybiera różne formy. Postać guzów sutka uwarunkowana jest ich lokalizacją oraz stadium, w jakim się znajdują. Z tego powodu przy wystąpieniu jakichkolwiek symptomów niepokojących, powinnyśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i przebadać.

Co powinno nas zaniepokoić?

  • wypryski na brodawce lub jej otoczce
  • stwardnienie lub owrzodzenie sutka
  • obrzęk skóry (tzw. skórka pomarańczy)
  • niemal niezmienne wciąganie lub sterczenie brodawki
  • różnica w wielkości piersi (jeśli wcześniej jej nie zauważałyśmy)
  • podczas unoszenia ramion różne zachowanie się piersi
  • wyciek z brodawki sutkowej
  • wyczuwalne namacalnie guzki w piersi
  • powiększone węzły chłonne przy pachwinach

Rak sutka wykryty we wczesnym stadium jest prawie całkowicie uleczalny czasem nawet bez konieczności poddania się operacji. Mimo to jednak nowotwór gruczołu sutkowego w naszym kraju co roku zbiera śmiertelne żniwo wśród kobiet. Główną tego przyczyną jest brak samokontroli stanu piersi oraz odwlekanie wizyt lekarskich oraz badań, dlatego Drogie Panie nie czekajcie i nie zwlekajcie, badajmy się!

A. Złotkowska

Komentarze (5)

topik4433

12 lat temu

Kolejny świetny artykuł nawołujący do samobadania się. Ja sama badam moje piersi, a będąc na wizycie u ginekologa on wykonuje takie badanie. Waz z nagrodą za menopunktowanie otrzymałam ulotkę zawierającą instrukcję samobadania, co jest dla mnie bardzo pomocne 🙂 Raz jeszcze dziękuję Redakcji 🙂

Zostaw komentarz