Niepokojące objawy Zdrowie

Szemrząca zastawka

szemrzaca-zastawka

Osłabienie organizmu, szybsze męczenie się i konieczność odpoczynku przy wejściu na drugie piętro, wcale nie muszą świadczyć o starzeniu się czy braku kondycji. Sytuacja może być o wiele poważniejsza i grozić poważnymi powikłaniami. Posłuch serca może wykryć zwężenie zastawki aortalnej. Skąd ta wada?

Winna gorączka reumatyczna

To choroba ogólnoustrojowa o autoimmunologicznym podłożu, która jest najczęstszą przyczyną nabytych wad serca u dzieci. Choroba jest wynikiem powikłania zapalenia gardła wywołanego przez paciorkowce. Przebycie jej młodym wieku, często ma przykre następstwa. W wyniku komplikacji związanych z zajęciem serca, zastawka mitralna ulega zwężeniu, co skutkuje niewydolnością krążenia i koniecznością jej wymiany. Niestety nie każdy z nas wie, co dzieje się z jego ciałem, a jeżeli zaniedbujemy badania okresowe, wada taka może długo pozostać nieodkryta.

Pamiętaj o badaniach okresowych

Nasza beztroska i lekceważenie zauważalnego przez lekarza pierwszego kontaktu podejrzanego szmeru serca, może przysporzyć nam poważne kłopoty. Wyleczona wiele lat temu zastrzykami z penicyliny gorączka reumatyczna, która „lizała nasze stawy, mogła kąsać serce”. Efekt? Aby pokonać oprócz zwężonej zastawki, nasze serce musiało wykonywać większy wysiłek, w wyniku, którego grubość mięśnia serca powiększa się. Z racji, ze naczynia wieńcowe nie rozrastają się wraz z mięśniem, komora serca nie jest wystarczająco dobrze ukrwiona.
Badanie EKG przeprowadzone w przychodni, może pokazać objawy przerostu i przeciążenia komory serca. Aby zrobić bardziej szczegółowe badania, np. echo serca, trzeba udać się do poradni kardiologicznej.

Jak leczymy zastawkę?

Niestety w ciągu kilku miesięcy pacjent musi podjąć decyzje o poddaniu się operacji. Jedyną możliwością naprawienia tej wady jest wszczepienie sztucznej zastawki. Zwlekanie z decyzją sprawi, że zwężanie zastawki będzie postępować, a zmiany w lewej komorze serca się pogłębią. Grozi to ograniczoną wydolnością fizyczną, chorobą niedokrwienną serca i niebezpiecznymi dla twojego życia zaburzeniami rytmu serca.

Dlatego pamiętaj o regularnym wykonywaniu podstawowych badań lekarskich, wraz z osłuchem serca i płuc. Nie tłumacz się wstydem lub krępacją, przed lekarzem mężczyzną, bo konsekwencje takiej niedojrzałości mogą być groźne dla twojego życia. Postęp medycyny daje Ci wysoką gwarancję powodzenia zabiegu, więc nie odwlekaj decyzji poddania się wspomnianej operacji.

Anna J

Komentarze (5)

pati25

11 lat temu

W artykule wspomniano,że aby wyleczyć zastawkę konieczna jest operacja.Właśnie mój tata ma problemy z zastawką i miał poddać się tej operacji w sierpniu.Jednak wczoraj poszedł do jeszcze jednego kardiologa,który powiedział że narazie ta operacja nie jest konieczna.To nas ucieszyło,spadł kamień z serca nam.Lekarz powiedział,że już niedługo będzie tak,że tą zastawkę będzie się leczyć inaczej,bez konieczności operacji,kóra jest bardzo niebezpieczna.Trwają przygotowania do tej nowej metody leczenia

tereska56

11 lat temu

Z sercem nie ma żartów. Dlatego tak ważne sa badania profilaktyczne. I szybka interwencja w razie jakichkolwiek niepojących zmian. Nistety z wiekiem coraz więcej mamy problemów ze zdrowiem.

Meguszka

12 lat temu

Ja mam łagodną niedomykalność zastawki mitralnej, ponoć często spotykane jest to u dość szczupłych osób. Mam się nie stresować, zazywac omega 3 i pić sok pomidorowy.
A co najważniejsze to dużo ruchu, na świeżym powietrzu zwłaszcza!

Annagata

12 lat temu

Rzeczywiście ,artykuł bardzo interesujący.Często nie zastanawiamy się,że niby takie zwykłe z pozoru zapalenie gardła może mieć aż takie skutki.A jeszcze częściej zdarza się,że takie przeziębienie jest niedoleczone.Życie w biegu,niedbanie o siebie,pośpiech i wiele innych rzeczy niestety rujnuje nasze serce,ale przypominamy sobie o nim,gdy zaczyna szwankować.

GloriaVictis

12 lat temu

Dziękuję za kolejny ciekawy i pouczający artykuł. Cieszę się, ze znowu mogłam dowiedzieć się czegoś nowego.

Zostaw komentarz