jak działa nasza pamięć

To, kim jesteśmy, w jaki sposób myślimy, jak działamy, jest wynikiem tego, co nas w życiu spotkało, czego się nauczyliśmy. Cały ten ogrom wiedzy nazywamy pamięcią. W jaki sposób ona działa, jak zapamiętujemy i co nam może w tym procesie przeszkodzić?

Pamięć długotrwała

Olbrzymi, wszechbogaty pojemnik, który zawiera wszelkie informacje, które są nam potrzebne do funkcjonowania. Aby sobie uświadomić ogrom tego magazynu, proponuję małą wycieczkę w jego głąb.

Weźmy na przykład dźwięki. Istnieje podstawowy zestaw dźwięków, który tworzy, powiedzmy sylaby słów. teraz sobie uświadom, ile jest kombinacji sylabowych. Teraz pomyśl, ile znasz słów – każde z nich składa się z innego zestawu sylab – jaka to olbrzymia liczba konfiguracji! A teraz pomyśl, że potrafisz w myślach powiedzieć każde słowo na kilkanaście sposobów, używając głosów swoich dzieci, znajomych, aktorów oglądanych w telewizji. To wszystko znajduje się w Twojej pamięci!

Jeśli dodamy, że każde słowo ma swój wygląd w postaci liter, każde coś znaczy… z jednym słowem, na przykład mama wiążą się tysiące, jeśli nie miliony wspomnień, uczuć, znaczeń…

Nasza pamięć jest naprawdę imponująca. Aby nas obronić przed zalewem informacji, zazwyczaj nie jesteśmy świadomi tego, co pamiętamy – świadomie przetwarzamy tylko to, co znajduje się w pamięci krótkotrwałej.

Im częściej używamy jakiś informacji, tym łatwiej jest je przywołać do pamięci krótkotrwałej – podobnie jest z tymi, które dużo dla nas znaczą. Nie przypomnimy sobie łatwo imienia koleżanki z podstawówki, ale błyskawicznie pojawi nam się imię i twarz chłopaka, którego w tym czasie darzyłyśmy sentymentem.

Joanna Pastuszka-Roczek