Encyklopedia menopauzy Menopauza

Homeopatia na dolegliwości menopauzy

homeopatia-na-dolegliwosci-menopauzy

Każda kobieta przechodząca okres przekwitania szuka idealnego sposobu na walkę z przykrymi objawami menopauzy. Dzisiejsza medycyna oferuje wiele rozwiązań, począwszy od terapii hormonalnej (HTZ) poprzez leki niehormonalne, a na ziołolecznictwie i innych naturalnych metodach skończywszy. Homeopaci zaproponowali własny sposób na napady gorąca, kołatanie serca, bezsenność, obniżenie popędu płciowego czy zaburzenia koncentracji.

Czym są leki homeopatyczne?

Homeopatia jest obecna na rynku farmakologicznym już od wielu lat. Jednak wciąż sporo osób, w tym wielu lekarzy, ma nieufny stosunek do tego rodzaju leczenia. Przeciwnicy uważają tę metodę za kontrowersyjną. Nie ma naukowych dowodów na jej skuteczność. Homeopatia bazuje na prawie podobieństw opierającym się na formule „podobne lecz podobnym”.

Polega na podawaniu maksymalnie rozcieńczonych dawek substancji, wywołujących chorobę, którą mają leczyć. Wszystkie te substancje są pochodzenia naturalnego – roślinnego lub zwierzęcego. Jednak przez proces wielokrotnego rozcieńczania i mieszania w końcowym efekcie w leku pozostaje niemal sama woda. Przynajmniej daje to gwarancję, że środki homeopatyczne są bardzo bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych.

Homeopatia kontra menopauza

Wybór odpowiedniego leczenia dolegliwości podczas klimakterium to bardzo delikatna kwestia. Jedne kobiety mają zastrzeżenia do terapii hormonalnej, inne nie wierzą w skuteczność ziół. Nawet jeśli sąsiadce pomaga HTZ nie znaczy, że będzie równie skuteczne dla mnie i odwrotnie – jeśli przekonam się do leczenia homeopatycznego, może się okazać, że moja przyjaciółka zupełnie źle je znosi. Dlatego warto spróbować zanim wyrobimy sobie o czymś opinię. Najważniejsze to zasięgnąć porady ginekologa i dobrać najlepsze z możliwych środki, odpowiednie dla naszego stanu zdrowia i towarzyszących nam dolegliwości.

M. Witczak

Każda kobieta przechodząca okres przekwitania szuka idealnego sposobu na walkę z przykrymi objawami menopauzy. Dzisiejsza medycyna oferuje wiele rozwiązań, począwszy od terapii hormonalnej (HTZ) poprzez leki niehormonalne, a na ziołolecznictwie i innych naturalnych metodach skończywszy. Homeopaci zaproponowali własny sposób na napady gorąca, kołatanie serca, bezsenność, obniżenie popędu płciowego czy zaburzenia koncentracji.

Podobne podobnym

Jak ma się ta zasada podczas leczenia objawów menopauzy? Homeopatyczne środki są przeważnie wieloskładnikowe (tzw. leki złożone) i działają kompleksowo na wiele dolegliwości towarzyszących klimakterium. Dzięki temu jeden lek może teoretycznie wyeliminować aktualnie występujący problem, bez potrzeby stosowania kilku różnych specyfików. Zawierają naturalne substancje, które zgodnie z prawem podobieństwa wywołują takie same objawy, np. gorączkę, potliwość, kołatanie serca. To właśnie te substancje w formie rozcieńczonej mają za zadanie wyeliminować niepożądane dolegliwości i doprowadzić organizm do stanu homeostazy.

Czy homeopatia naprawdę działa w przypadku menopauzy? Na pewno znajdzie się wiele kobiet, które spróbowały tej metody i są zadowolone. Czy jednak jest to efekt placebo, czy też prawdziwa siła naturalnej medycyny – trzeba spróbować, żeby się przekonać.

M. Witczak

Komentarze (11)

pati25

11 lat temu

Leki homeoptyczne raczej nie pomogą.Jeżeli ktoś wierzy,że pomogą to pomogą.Ale to nasze nastawienie na to,że nam pomogą.Tak jak i z innymi lekami

migotka

11 lat temu

I.A probowałaś naturalnych sposobów? Kiepskie samopoczucie wywołuje burza hormonów, często kobieta cierpi na ich niedobór, dlatego warto zastosować suplementy, ale nie tabletkę tylko poprzez zmianę diety. na ten temat jest sposo artykułów tutaj. Ja polecam Ci przede wszystkim picie wywaru z czerwonej koniczyny i wprowadzenie do jadlospisu produktow sojowych.

i.a..

11 lat temu

witajcie, 3 lata temu kamień uszkodził mi moczowód i nerkę. było trochę leczenia. i potem nagle stwierdziłam, że koniec z miesiączką, objawy menopauzy klasyczne, pani ginekolog przepisała HTZ. plastry -uczulenie, jedne tabletki – źle się czułam, drugie -też nie lepiej. nie spodobały jej się moje uwagi, że przy chorobie nerek nie wolno stosować zapisanych leków. kilka miesięcy temu niestety nerka została usunięta, od ginekologa usłyszałam, ze to moja sprawa, czy będę stosować HTZ. uderzenia gorąca, starzejąca się skóra, kłopoty ze snem, nerwowość,owłosienie,ogromny kłopot z poceniem się……. finanse nie pozwalają mi na szukanie kolejnego lekarza.może tu otrzymam radę?

nowa

12 lat temu

Często te leki przekazują informacje do głowy ,że pomogą i w to wierzymy.
Dlatego może się wydawać ,że tak jest.Są osoby , które wierzą w moc takich leków i mówią ,że im pomagają.I bardzo dobrze, jeśli nie szkodzą to….często wiara czyni cuda!

Dariusz

12 lat temu

Leki homeopatyczne nie lecza, tylko przekazuja informacje do organizmu w odpowiednie miejsca, zeby organizm dokonal sam naprawy, to tyle w skrocie na temat homeopati

ania12345

12 lat temu

Mi leki homeopatyczne niemal zawsze pomagają, ale też zawsze chodzę do lekarza specjalisty, który robi mi wywiad zanim zapisze lek.

drobina

12 lat temu

Nigdy nie byłam przekanana do leków homeopatycznych. Sadzę, że te lekarstwa mają taką samą liczbę zwolenników co przeciwników. Też znam osoby, którym te lekarstwa wcale nie pomogły. Myślę, że wielki bum na leki homeopatyczne już minął.

mejgosia

12 lat temu

nie mam przekonania do homeopatii, wydaje mi się że to raczej placebo ! Ktoś kto w to wierzy odczuwa poprawę, ja niestety stąpam mocno po ziemi! chociaż oddychanie mi pomogło! A to też taki niekonwencjonalny sposób !
Gdy mój 23 letni syn był mały, bardzo chorowal, przeważnie na zapalenie oskrzeli i płuc,młoda pani doktor, próbowala go leczyc homeopatycznie, skończyliśmy w szpitalu, na antybiotykach, bo doszlo do ciężkiego zapaleni płuc! Miał 16 miesięcy !
Pewnie dlatego zraziłam się do tej metody leczenia!

filodendron

12 lat temu

Nie za bardzo wierze w homeopatie,ale znam osoby ,ktore bardzo ja chwala,,od czasu jak po rzekomo niegroznym soyfemie,dostalam krwotoku zagrazajacemu zyciu imusialam byc czyszczona,boje sie lekow ziolowych oraz homeopatycznych,skoro nie wiadomo jak dzialaja to ich skutki moga byc dla kazdego organizmu indywiduane i rozne.

pati25

12 lat temu

Każdą metodę leczenia możemy uznać dla nas za dobrą jeżeli będzie nam pomagać.Nawet homeopatia.Ale czy pomaga przy menopauzie?Raczej wątpię.Ja w ogóle nie wierzę w tą formę leczenia.

summer

12 lat temu

Skoro homeopatia nie szkodzi, to faktycznie spróbować można, najwyżej żałować będziemy straconych pieniędzy – to też nie jest bez znaczenia. Ja jeszcze nie słyszałam o tej formie leczenia dolegliwości menopauzalnych. Na razie /na szczęście/ jeszcze ich nie mam.

Zostaw komentarz