Kobieta w rodzinie Psychologia

Umysł kobiety, który został ponownie mamą

umysl-kobiety-ktory-zostal-ponownie-mama

Nasze dzieci czasami błędnie myślą „na pewno rodzice już tego nie robią – są za starzy”, ale Ty dobrze wiesz, że dojrzały seks z wieloletnim partnerem może być cudowny…

I w związku z tą naszą małą małżeńską rozwiązłością, może zdarzyć się tak, że w wieku czterdziestu paru lat ponownie zostaniemy matkami. W żadnym wypadku nie traktujmy tego jako kłopotu! Jeżeli Twój lekarz ginekolog stwierdzi, że jesteś zdrowa i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań dla donoszenia i urodzenia dziecka, potraktuj ciążę w wieku dojrzałym jako błogosławieństwo. Ach, ta natura jest nieprzewidywalna…

Macierzyństwo pociągnie za sobą lawinę zmian. W popularnym sformułowaniu, że po urodzeniu dziecka wszystko się zmienia jest wiele prawdy. Pojawienie się nowej osóbki w rodzinie, wywróci do góry nogami Twoje codzienne życie. Największa przebudowa o trwałych skutkach nastąpi w Twoim umyśle, a dokładniej w mózgu. Pod wpływem hormonów wydzielanych podczas ciąży system informacji ulega przebudowie.

Wszystkie przemiany służą wykształceniu nowych, prawidłowych reakcji podczas ciąży, porodu i okresie macierzyństwa. Około drugiego tygodnia ciąży, stężenie progesteronu znacznie wzrasta, co wywiera uspakajający wpływ na mózg. Kobieta bywa wtedy senna, potrzebuje więcej odpoczynku. Wyostrza się zmysł smaku i węchu, a także poprawia apetyt, co powoduje, że kobieta może mieć ochotę na bardzo urozmaiconą oraz nietypową kuchnię, w porównaniu do jej dotychczasowych upodobań. W czasie porodu wydzielające się duże ilości oksytocyny wpływają na tworzenie się więzi pomiędzy matką a dzieckiem.

Anna J

Nasze dzieci czasami błędnie myślą „na pewno rodzice już tego nie robią – są za starzy”, ale Ty dobrze wiesz, że dojrzały seks z wieloletnim partnerem może być cudowny…

We wczesnym okresie macierzyństwa oksytocyna działa, nagradzając mózg dopaminą przy każdym kontakcie fizycznym z dzieckiem oraz karmieniu piersią. Dopamina to neuroprzekaźnik dobrego samopoczucia, zadowolenia, dobrostanu. W czasie ciąży podniesiony poziom estrogenów wpływa na syntezę dodatkowych receptorów dopaminy. Dlatego właśnie uzależniamy się od szczerego uśmiechu dzieciaka wypapranego czekoladą po same uszy. Na taki widok mózg reaguje dawką dopaminy, a umysł odczuwa radość i rozbawienie. Tak ukształtowane na nowo macierzyńskie obwody nerwowe funkcjonują przez dziesiątki lat.

Ulegają stopniowo rozłączeniu dopiero, gdy dorosłe dzieci odejdą z domu. Wtedy mózg kobiety przechodzi kolejną przebudowę w kierunku zainteresowania się bardziej własnymi potrzebami, a spada potrzeba stałego troszczenia się o innych. Gdy dzieci odchodzą z domu i nie ma z nimi już tak częstego kontaktu, choćby wzrokowego prawdopodobnie w mózgu spada poziom dopaminy. System, który nagradzał i motywował do utrzymywana bliskiej więzi z dzieckiem powoli zwalnia.

Rozluźnienie więzi umożliwia dzieciom odejście, a matkom pogodzenie się z naturalną koleją rzeczy. Jeżeli zostałaś „późną mamą” to proces rozstawania się z dzieckiem nastąpi u Ciebie po sześćdziesiątce, ale Ty nie czujesz swojego zaawansowanego wieku… Dlaczego? Ponieważ późne macierzyństwo zwyczajnie odmładza.

Anna J

Komentarze (3)

mejgosia

11 lat temu

Wychowałam pięcioro dzieci i gdy w czerwcu tego roku nie dostalam miesiączki, to moje pierwsze mysli dotyczyly ciąży. ogarnął mnie lęk, bo nie mogłam sobie wyobrazić takiej sytuacji. Mam obecnie 47 lat i małe dziecko? Gdy zrobilam test, to troszke było mi szkoda, że to nie ciąża! na szczęście mam rocznego wnuka i moje uczucia przelewam na niego!

Zostaw komentarz