Eurowizja 2016 Psychologia

Eurowizja 2016 – kto ma największe szanse na wygraną?

Poli Genova

Poli Genova, host of JESC 2015, 20 November 2015, Author: Okras, licencja CC-BY-SA-4.0

2 maja rozpoczynają się próby do Eurowizji 2016.  Do finału konkursu pozostały dwa tygodnie.  Kto ma największe szanse na wygraną Eurowizji 2016? Wiele wskazuje na to, że czeka nas pojedynek mężczyzn. Według bukmacherów największe szanse na wygraną Eurowizji 2016 mają Sergey Lazarev i Amir. Jak na ich tle wypada reprezentant Polski – Michał Szpak?

Sergey Lazarev
Sergey Lazarev in 2010, 10 September 2010, Author: Mikhail Popov, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Kto ma największe szanse na wygraną Eurowizji 2016?– faworyci bukmacherów

Odkąd Rosja podała do  publicznej wiadomości, że jej barw na tegorocznej Eurowizji bronić będzie Sergey Lazarev, jej notowania były wysokie.  Od czasu swojej premiery utwór You are the only one jest numerem jeden u bukmacherów. Stawiając na wygraną najpopularniejszego rosyjskiego piosenkarza – Sergeya Lazareva, można zarobić 2,5 zł za każdą postawioną złotówkę.  Do niedawna był on niekwestionowanym faworytem do wygrania tegorocznej Eurowizji. Ostatnio ma jednak poważnego rywala – Amira reprezentującego Francję. Na zwycięstwie utworu  J’ai cherché również nie wzbogacimy się zbyt wiele. Gdyby Amir sięgnął po Grand Prix Eurowizji 2016, osoby, które postawiły na niego 5 zł, zyskałyby 16,50 zł.

Amir Haddad
Amir chanteur, 28 December 2014, Author: Eliora; licencja CC-BY-SA-4.0

Sergey Lazarev czy Amir – kto ma większe szanse na wygraną Eurowizji?

Co sprawiło, że reprezentant Francji, który do niedawna nie był nawet w pierwszej trójce w rankingach bukmacherów, nagle zaczął być jednym z faworytów konkursu? Nie bez znaczenia są ankiety i głosowania przeprowadzane przez fanów Eurowizji. Członkowie OGAE z poszczególnych krajów od pewnego czasu głosują na swoich faworytów. Początkowo przy zliczaniu głosów  z poszczególnych klubów OGAE Sergey Lazarev prowadził w rankingu, z czasem jednak wyprzedził go Amir. Obecnie różnica między 1. a 2. miejscem to równe 20 punktów. Na niekorzyść Sergeya Lazareva przemawia też polityka prowadzona przez Kreml – w internecie nie brakuje komentarzy, że Rosja nie powinna wygrać Eurowizji, ponieważ  kraj, który sięga po Grand Prix, w przyszłym roku organizuje konkurs. Smaczku dodają też wyniki sondaży na stronach zrzeszających fanów Eurowizji – w jednym z nich do zwycięstwa pierwszego półfinału, który odbędzie się we wtorek 10 maja w Sztokholmie, typowana jest Chorwatka Nina Krajlić, drugie miejsce zajmuje Ira Losco z Malty, a reprezentant Rosji Sergey Lazarev jest dopiero trzeci! W tym miejscu warto zaznaczyć, że w pierwszym półfinale nie bierze udziału Amir, ponieważ Francja jako kraj z Wielkiej Piątki ma zagwarantowany udział w finale widowiska.

Michał Szpak
Michael Szpak Eurovision 2016 Polish Eliminations, 5 March 2016, Author: Eliza2foryou, licencja CC-BY-SA-4.0

Jakie szanse na awans do finału Eurowizji ma Michał Szpak?

W zakładach bukmacherskich trzecią pozycję zajmuje reprezentantka Australii Dami Im, z którą w drugim półfinale zmierzy się reprezentant Polski Michał Szpak. Co ciekawe w ankiecie przeprowadzonej przez serwis Wiwibloggs Polak zajmuje trzecie miejsce w czwartkowym półfinale (1. Irlandia i Nicky Byrne z legendarnej grupy Westlife, 2. Bułgaria i Poli Genova), tuż przed Dami Im! O tym, czy Polska wystąpi w finale Eurowizji 2016 przekonamy się już niebawem – 12 maja. Jeśli wierzyć bukmacherom – Michał Szpak nie powinien mieć problemów z awansem do wielkiego finału. Reprezentant Polski obecnie znajduje się na 6. miejscu w II półfinale. W przypadku, gdyby Michał Szpak znalazł się w finale konkursu, na każdej postawionej na niego złotówce zarobimy 10 zł. Faworytką czwartkowego półfinału jest Dami Im z Australii, w jej przypadku na każdej postawionej złotówce można zarobić 2,85 zł. W finale Eurowizji 2016 według bukmacherów Michał Szpak zajmie 13. miejsce – tuż przed Azerbejdżanem, Hiszpanią i Chorwacją.


Wśród potencjalnych zwycięzców Eurowizji 2016 wymienia się także reprezentująca Ukrainę – Jamalę, Irę Losco z Malty, Fransa ze Szwecji, Ivetę Mukuchyan z Armenii oraz reprezentanta Łotwy – Justs.

Warto pamiętać, że notowania bukmacherów podlegają ciągłym fluktuacjom i są uzależnione od wielu czynników. Po zakończeniu obydwu półfinałów tabela może się znacznie zmienić.Sergey Lazarev urzeknie Europę widowiskowym show?

Należy pamiętać, że na Eurowizji nie liczy się tylko piosenka, ale też oprawa sceniczna. Ważna jest też dyspozycja wokalna w danym dniu i łut szczęścia. W przypadku niespodziewanych problemów z odsłuchem  faworyci bukmacherów mogą mieć problem z awansem do finału.

W świetle najnowszych doniesień ze Sztokholmu można spodziewać się widowiskowego show w wykonaniu Sergeya Lazareva. Podobno najbardziej skomplikowane występy przygotowują reprezentanci Malty, Rosji, Białorusi i… Australii. Michał Szpak od początku podkreślał, że jego występ  z polskich preselekcji może ulec modyfikacjom, ale będą to drobne zmiany.

Irmina Cieślik

Komentarze (8)

Emilly27k

7 lat temu

Jestem za tym, aby Michałowi się udało podbić świat muzyki. Michał swoim wykonaniem stara się być sobą. Dla mnie muzyka jest relaksem i podobnie jak Tess doceniam sztukę muzyki niż oglądanie programów,które są niestety zbędne.

Tess

7 lat temu

Oglądam Eurowizję jako program muzyczny a nie wydarzenie. Także nie wierzę w rzetelność głosowania. Ale lubię słuchać muzycznych programów, bardziej niż oglądać filmy kryminalne.

drobina

7 lat temu

Dawno przestałam emocjonować się Eurowizją. Dla mnie to…towarzystwo wzajemnej adoracji. Głosowanie to żenada – przedstawiciele wielu państw często głosują na swoich sasiadów, a nie na piosenkę. Bywa, że piękne, wartościowe piosenki przepadaja więc z kretesem. Mimo wszystko chyba będę ogladała Eurowizję. Trzymam kciuki za Michała Szpaka.

dulcynea

7 lat temu

Ja także mam takie odczucie , że już jest przesądzone kto ma wygrać Eurowizję .
Może , rzeczywiście, pozakulisowe machinacje są ważniejsze niż występy .
Życzę naszemu reprezentantowi jak najlepiej . Ale nie wierzę , że wygra najlepszy .

filodendron

7 lat temu

Ja chciałabym ,żeby nasz Szpak zdobył pierwszą nagrodę. Chłopak naprawdę jest bardzo dobry. Trzymam kciuki za niego 🙂

pati25

7 lat temu

Chciałabym,aby Michał Szpak ze swoją piękną piosenką zdobył jak najwyższe miejsce. 🙂 Życzę mu tego i trzymam kciuki.Będzie to duży sukces

Mindi

7 lat temu

Mam wrażenie jakby już było przesądzone kto wygra Eurowizję. Widocznie startuje wiele wybitnych osób. Nie biorę udziału w głosowaniu ale mimo tego chętnie słucham wybrane piosenki.
Trzecie miejsce Michała Szpaka to już wielkie wyróżnienie. Ważne, ze ludziom się podoba ten artysta.

dulcynea

7 lat temu

Nie wiedziałam , że ten festiwal wzbudza takie zakulisowe emocje. Nie jestem jego wielką fanką . Oczywiście , życzę Michałowi Szpakowi ,dużo szczęścia 🙂
Będę trzymała kciuki 😉

Zostaw komentarz