hormonalna terapia zastepcza u dziewcząt z hipogonadyzmem

Terapia hormonalna jest popularną formą leczenia objawów menopauzy. Ale czy hormonalna terapia zastępcza u dziewcząt z hipogonadyzmem może być stosowana?

Hormonalna terapia zastępcza

Nasz organizm sam produkuje hormony. Jednak wraz z wiekiem, zachodzą w nim zmiany. Menopauza jest dla kobiety takim okresem, który przynosi wiele zmian, szczególnie w pracy organizmu. Stopniowo zmniejsza się ilość produkowanych hormonów. Kobieta zaczyna przekwitać a aktywność jajników wygasa. Kończy się okres płodności i zaczyna nowy etap życia. Menopauza wiąże się z różnymi objawami, choć nie każda kobieta musi je odczuwać. Zmiany hormonalne mogą skutkować uderzeniami gorąca, nadmierną potliwością w nocy czy bezsennością. Na tego typu objawy, rozwiązaniem staje się hormonalna terapia zastępcza. To obecnie najskuteczniejsza broń w walce z menopauzą, zapewniająca komfortowe funkcjonowanie.

Hormonalna terapia zastępcza u dziewcząt z hipogonadyzmem

Na początku wyjdziemy od definicji hipogonadyzmu. Pojęcie oznacza niewydolność hormonalną jajników. Choroba jest wynikiem zaburzeń pracy jajników. Nawet w okresie płodowym, tego typu zaburzenie może się rozwinąć u kobiety. To naturalny skutek menopauzy, ponieważ w czasie dojrzałości spada produkcja hormonów a co za tym idzie, także praca jajników. Zaobserwowanie schorzenia w wieku nastoletnim czy dużo przed przekwitaniem może wzbudzić w kobiecie niepokój. Chorobę można rozpoznać dzięki badaniom hormonalnym, badaniu krwi oraz USG. Leczenie polega na stosowaniu określonej terapii. Jednak przy menopauzie stosuje się hormony. Hormonalna terapia zastępcza u dziewcząt z hipogonadyzmem to skuteczna forma leczenia. W wieku dojrzewania, u dziewcząt można zaobserwować chorobę jaką jest hipogonadyzm. Wówczas jej leczenie także polega na podawaniu hormonów takich jak estrogen i progesteron. Jednak rzadko praktykuje się ten rodzaj terapii. Znacznie częściej oczekuje się na naturalne rozpoczęcie dojrzewania płciowego. Tylko w przypadku ciężkich przypadków choroby, lekarz może zlecić leczenie hormonami.

kobietyHormonalna terapia zastępcza u dziewcząt z hipogonadyzmem to forma leczenia choroby. Taka metoda sprawdza się u kobiet w okresie menopauzy. Hormony są skutecznym rozwiązaniem na problemy towarzyszące menopauzie. Przy okazji pomagają w leczeniu wielu innych dolegliwości, umożliwiając kobiecie bardziej komfortowe życie, wolne od dokuczliwych objawów.

Katarzyna Antos