Eurowizja 2016 Psychologia

Eurowizja 2016. Kim jest Sergey Lazarev – tegoroczny reprezentant Rosji?

Sergey Lazarev

Sergey Lazarev at NWJ2015, 13 August 2015, Author: Okras, licencja Creative Commons Attribution- Share Alike 4.0 International

Eurowizja 2016 zbliża się wielkimi krokami, pierwsze próby odbędą się już niebawem – 2 maja.  W ramach przybliżania sylwetek wybranych artystów, dziś postanowiliśmy przedstawić tegorocznego reprezentanta Rosji. Kim jest Sergey Lazarev i czy ma szansę sięgnąć po Grand Prix tegorocznej Eurowizji?

Sergey Lazarev to obecnie jeden z najpopularniejszych rosyjskich piosenkarzy. Artysta przyszedł na świat 1 kwietnia 1983 w Moskwie. Już od najmłodszych lat uczęszczał na zajęcia, które miały na celu rozwijać jego liczne talenty.  W 2001 roku Sergey Lazarev wraz z Vladem Topalovem założyć zespół Smash! Początkujący, rosyjscy piosenkarze ujęli serca publiczności, brawurowo wykonując utwór  „Belle” znany  z musicalu Notre-Dame de Paris.  Ich talent szybko został dostrzeżony, w latach 2001-2004 zespół Smash! cieszył się ogromną popularnością. Niestety, po trzech latach  artystyczne drogi Sergeya Lazareva i Vlada Topalova rozeszły się.  Grupa Smash! wydała dwa albumy studyjne – Freeway i 2nite.

Sergey Lazarev  –  od grupy SMASH! do kariery solowej

Po odejściu z grupy Smash!  Sergey Lazarev skupił się na karierze solowej i odniósł ogromny sukces. Dziś jest jednym z najpopularniejszych rosyjskich artystów grających muzykę popularną.  Bilety na jego tournée „The Best”, które ma na celu ukoronowanie  10-letniej solowej kariery muzycznej, rozchodzą się na pniu.  Sergey Lazarev jest jednym z najbardziej zapracowanych artystów. W ramach trasy „The Best” koncertuje niemal każdego dnia i przemieszcza się między różnymi strefami czasowymi, wszak Rosja jest niezwykle dużym krajem.  Jego tournée nie tylko obfituje w ogromną liczbę koncertów, ale przede wszystkim we wspaniałe widowiska na światowym poziomie. Przyglądając się perfekcyjnie dopracowanym  występom scenicznym Sergeya Lazareva, można odnieść wrażenie, iż mamy do czynienia z artystą pokroju Madonny.  Tegorocznemu reprezentantowi Rosji towarzyszą utalentowani tancerze, piosenkarz często zmienia też strój, choć jego znakiem rozpoznawczym podczas trasy „The Best” jest czarna skóra, możemy zobaczyć go także w stylizacji nerda. Jego tournée niewątpliwie zostało zorganizowane z ogromnym rozmachem, o czym świadczą chociażby ruchome platformy. Na scenie Sergey Lazarev daje z siebie wszystko, czym budzi ogromną sympatię wśród Rosjan. W tym roku jego trasa „The Best” jest nominowana do nagrody Muz.TV w kategorii „Najlepsze show”. Singiel Sergeya Lazareva pt. Eto vse ona, który premierę miał pod koniec zeszłego roku, doczekał się ponad 30 milionów wyświetleń. To fantastyczny wynik.

 

You are the only one – propozycja Rosji na Eurowizję 2016

 O tym, że Sergey Lazarev pojedzie na Eurowizję 2016, Rosjanie dowiedzieli się pod koniec grudnia. Piosenkarz podał tę informację do wiadomości publicznej podczas odbierania Rosyjskiej Nagrody Muzycznej „Owacyje” dla  „Najlepszego piosenkarza roku”.  Już sam wybór Lazareva na reprezentanta Rosji stanowił wyraźny sygnał, iż w  przyszłym roku nasz wschodni sąsiad chce zorganizować Eurowizję w Moskwie.  Wprawdzie na utwór Sergeya przyszło nam trochę poczekać, został opublikowany w sobotni poranek 5 marca,  w tym samym dniu, kiedy Polacy wybierali swojego reprezentanta podczas narodowych preselekcji, ale było warto. You are the only one to utwór napisany w języku angielskim, w którym nie ma żadnego fragmentu rosyjskojęzycznego.  Nad piosenką i jej teledyskiem  pracował sztab ludzi. Muzykę do You are the only one napisał m.in. Philipp Kirokorov, który w latach 1995-2005 był mężem Ałły Pugaczowej i ojczymem jej utalentowanej muzycznie córki – Kristiny Orbakaite.  Kirkorov ma już na swoim koncie wiele eurowizyjnych hitów, m.in. Shady Lady – piosenkę tę wykonała Ukrainka Ani Lorak oraz Shine – z tym utworem z kolei wystąpiły rosyjskie siostry Tomalchevy w 2014 roku.  Współautorem muzyki jest Dimitris Kontopoulos. Z kolei słowa do You are  the only one napisali John Ballard i Ralph Charlie.

Eurowizyjna propozycja Sergeya Lazareva doczekała się także teledysku zrealizowanego z ogromnym rozmachem.  Wideoklip jest równie dynamiczny jak sam utwór You are the only one.  Nowoczesna aranżacja w połączeniu z obecnością rosyjskiej Miss Universe z 2015 roku – Vladislavy Evtushenko sprawia, że piosenka szybko zapada w pamięć i nie można przejść obok niej obojętnie.

Sergey Lazarev
Сергей Лазарев на Рождественской Песенке года 2015, 9 December 2014, Author: Okras, licencja: Creative Commons Attribution – Share Alike 4.0 International

Sergey Lazarev – artysta o niezwykłym wokalu

Sergey Lazarev to artysta, który już przed rozpoczęciem Eurowizji budzi ogromne kontrowersje. Jedni uwielbiają jego eurowizyjną propozycję, inni zarzucają jej różne rzeczy, począwszy od staromodnego brzmienia utworu, poprzez płaski tekst, na problemach wokalnych skończywszy. O ile ocena nowoczesności utworu i jej tekstu jest kwestią subiektywną, o tyle komu, jak komu, ale Lazarevowi nie można zarzucić słabego wokalu. Reprezentant Rosji, podobnie jak Michał Szpak, sporo zyskuje podczas występów na żywo. Na koncertach jego wokal brzmi zdecydowanie lepiej niż na nagraniu, lepiej wyraża też całe spektrum emocji. Nic dziwnego, wszak Sergey Lazarev dysponuje wspaniałym głosem i potrafi zaśpiewać zarówno utwory operowe, jak i rockowe czy hiphopowe.  W internecie nie brakuje nagrań z show zrealizowanego w 2013 roku, które miało na celu wyłonienie uniwersalnego, rosyjskiego artysty. Sergey Lazarev był jednym z uczestników tego programu transmitowanego na Piervyj Kanal (rosyjskim odpowiedniku polskiej Jedynki). Brawurowo wykonał utwór rockowej grupy Zveri pt. Rajomi, kvartali, świetnie poradził sobie z hiphopowym kawałkiem Columbia Pictures nie priedstawlajet.  Sergey Lazarev odnalazł się też w jazzowym repertuarze, a jego francuski akcent można było podziwiać w piosence J`ai Peur.  Sergey Lazarev świetnie radzi sobie z obcojęzycznymi utworami – wkłada ogromną pracę w przygotowanie do swoich występów, dzięki czemu wypadają one perfekcyjnie. Jego ogromnym atutem, który może zaprocentować podczas tegorocznej Eurowizji, jest dobry angielski akcent. Jego występ z pewnością zostanie skrupulatnie zaplanowany i będzie na wysokim,  światowym poziomie.
Sergey Lazarev  faworytem bukmacherów – czy Rosja wygra Eurowizję 2016?

Jedno jest pewne – Sergey Lazarev z pewnością nie przejdzie niezauważony. Bukmacherzy wróżą mu nawet zwycięstwo.  To właśnie na jego sukcesie  można zarobić najmniej.  Lazarevowi na drodze do Grand Prix może stanąć… polityka.  Choć Eurowizja jest konkursem piosenki, bardzo często zauważyć, jak na jej ostateczne wyniki rzutują konflikty polityczne.  Armenia i Azerbejdżan to dwa państwa, które od lat toczą walki nie tylko o Górski Karabach, ale też Grand Prix Eurowizji. Armenia co roku klasyfikuje Azerbejdżan na ostatnim miejscu, a Azerbejdżan odwdzięcza się jej tym samym.  W zeszłym roku Rosja była bliska sukcesu, Polina Gagarina wypadła rewelacyjnie podczas wielkiego finału. Ostatecznie jednak musiała zadowolić się drugim miejscem. Wiele osób nie głosowało na nią, ponieważ uważało za niestosowne wspieranie utworu, który opowiada o miłości i pokoju, podczas gdy Rosja narusza integralność terytorialną Ukrainy. W tym roku sytuacja ma szanse ulec zmianie.  Sergey Lazarev  w swojej eurowizyjnej piosence nie porusza tematów mogących budzić kontrowersje – jego piosenka opowiada o rzeczach uniwersalnych takich jak miłość.  Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku konkurs będzie miał charakter stricte muzyczny, a artyści będą oceniani za swoje występy, nie  zaś za politykę prowadzoną przez swoje kraje.

Sergey Lazarev otwarcie popiera organizację LGBTQ

Sergey Lazarev jest artystą charyzmatycznym i odważnym. W czasach, gdy Kreml stara się zwalczać homoseksualizm za pomocą ustaw, piosenkarz  wyraził oficjalne poparcie dla ruchów LGBTQ. Ponadto często wyraża solidarność z ukraińskimi artystami – przyjaźni się m.in. z Ani Lorak, która reprezentowała Ukrainę podczas Eurowizji 2008, tej samej, w której po Grand Prix sięgnął reprezentant Rosji – Dima Bilan. Co ciekawe, w 2008 roku o możliwość reprezentowania Rosji ubiegał się także Sergey Lazarev z utworem Flyer. Ostatecznie jednak przegrał rywalizację z Dimą Bilanem. Niewykluczone jednak, że gdyby na Eurowizję pojechał Sergey Lazarev, on również zakończyłby rywalizację na 1. miejscu. Flyer był naprawdę dobrą, eurowizyjną piosenką.

Czy jednak Sergeyowi Lazarevowi w maju wystarczy sił, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony? Piosenkarz intensywnie promuje swój utwór, pod koniec kwietnia ma też zaplanowane koncerty, a 2 maja pierwsze próby w Sztokholmie. O tym, że wziął na swoje barki zbyt wiele obowiązków, przekonał się na początku kwietnia, kiedy to zemdlał podczas koncertu w Sankt Petersburgu. Ze względu na jego niedyspozycję odwołano koncert w Sankt Petersburgu  Tallinnie, ale już kilka dni później Lazarev wyjechał do Tel Awiwu, gdzie promował swój eurowizyjny przebój podczas Israel Calling. W imprezie tej uczestniczył też Michał Szpak.  Sergey Lazarev to niezwykle zapracowany artysta – nie tylko promuje utwór You are the only one, koncertuje  w ramach tournée The Best, ale też gra w Teatrze im. Puszkina. Piosenkarz z wykształcenia jest aktorem. Rosjanie znają go też z programów telewizyjnych, w których pełnił rolę prezentera, jurora w muzycznym show oraz uczestnika  Gwiazdy tańczą na lodzie.

Autor zdjęć: Okras 

Magdalena Kukurowska

Komentarze (5)

Mindi

5 lat temu

Ciekawa postać rosyjskiego reprezentanta na Eurowizję. Sergey Lazarev to ciekawy, zdolny i bardzo pracowity artysta. oprócz talentu wkłada też wiele pracy w swój sukces. Jego piosenki wpadają w ucho, zasługuje chociaż na wyróżnienie. Jednak będę trzymała kciuki za naszego Michała 🙂

filodendron

5 lat temu

Jak zwykle kraje byłego ZSRR bedą głosowały na siebie, to i może wygra.na Tym festiwalu nigdy nie było sprawiedliwości.

dulcynea

5 lat temu

Mnie także , wydaje się, że czarnym koniem tegorocznego festiwalu Eurowizji
może być Rosjanin Sergey Lazarev .
Choć dobrze życzę naszemu reprezentantowi 🙂

Zostaw komentarz