Infekcje miejsc intymnych Intymnie

Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może być jego przyczyną?

nieprzyjemny zapach z pochwy

Zdrowie intymne kobiety jest bardzo ważne. Nawet najmniejszy objaw może świadczyć o chorobie czy infekcji intymnej. Nieprzyjemny zapach z pochwy może przyprawić nas o niepokój. Co może być jego przyczyną?

Nieprzyjemny zapach z pochwy

Pochwa kobiety ma swoje środowisko bakteryjne. Nie bez powodu zaleca się stosowanie specjalnych płynów do higieny intymnej. Wspomagają one florę bakteryjną i ochronę przed różnymi infekcjami. Gdy dochodzi do zaburzenia środowiska bakteryjnego pochwy, może rozwinąć się infekcja czy choroba narządów rozrodczych. Nieprzyjemny zapach z pochwy bywa świadectwem stanu chorobowego. Do tego dochodzi kolor wydzieliny oraz inne objawy. Przyczyny infekcji bywają różne, ale każda kobieta powinna je poznać, by móc uchronić się przed nieprzyjemnymi objawami.

Wielu partnerów seksualnych

Nieprzyjemny zapach z pochwy to wynik zaburzenia środowiska bakterii i zmniejszenia ilości pałeczek kwasu mlekowego. Niecodzienny zapach jest związany z odczynem pH, który zwykle wzrasta w stanach infekcji. Kobiety aktywne seksualnie i często zmieniające partnerów są narażone na rozwój bakteryjnego zapalenia pochwy. Bakterie przenoszone płciowo mogą niekorzystnie działać na nasze zdrowie intymne, powodując wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu z pochwy. Dlatego istotne jest dbanie o zdrowie intymne, co leży w kwestii obojga partnerów seksualnych. Stosowanie prezerwatyw również stanowi ochronę podczas stosunku, także przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Nieodpowiednia higiena intymna

Przyczyną przykrego zapachu z pochwy może okazać się niewłaściwa higiena intymna. Miejsca intymne są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju czynniki. Wystarczy zimno czy zbyt silne kosmetyki, by podrażnić skórę i wywołać infekcję. Kobiety powinny stosować żele lub płyny do higieny intymnej, które dzięki takim składnikom jak wyciąg z rumianku czy kwas mlekowy, łagodzą podrażnienia i chronią naturalne środowisko pochwy. Nieprzyjemny zapach pojawia się również, gdy zbyt długo nie zmieniamy tamponu czy podpaski. Tego typu środki higieniczne musimy zmieniać tak często, jak potrzebuje tego nasz organizm. Wtedy zapewnimy sobie komfort i higienę.

Zbyt silne środki piorące

Bielizna ma bezpośredni kontakt ze skórą. Powinna być orana w delikatnych proszkach oraz płynach. Zbyt silne środki chemiczne mogą podrażnić miejsca intymne. Skutkiem może być nieprzyjemny zapach z pochwy. Rybi zapach oznacza infekcję wywołaną bakteriami. Jeśli chcemy jej uniknąć, dbajmy o higienę naszej bielizny. Zmieniajmy ją każdego dnia i pierzmy w środkach do tego przeznaczonych.

Antykoncepcja

higiena intymnaWkładki antykoncepcyjne mogą wywołać zapalenie pochwy, co również objawia się nieprzyjemnym zapachem. Tego typu metoda antykoncepcyjna to ingerencja w naturalne środowisko pochwy. Może się więc zdarzyć, że rozwiną się w niej szkodliwe bakterie. W takiej sytuacji ginekolog może zaproponować nam inną metodę antykoncepcji i formę leczenia infekcji.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

elle@elle

6 lat temu

ja uzywam regularnie wkladek higienicznych , maja bardzo mily zapach i nie podrazniaja , nie powoduje u mnie zadnych stanow zapalnych a pachne cala nawet bielizna tez .

Emilly27k

7 lat temu

Moim zdaniem może tak być,że zaszkodzić nam mogą środki piorące. Odpowiedni sposób to higiena i dobór właściwych środków do higieny intymnej. Polecam serię kosmetyków AA i Ziaja. Mają zapach przyjemny i można czuć dyskomfort w 100% .

pati25

7 lat temu

To są najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu.Starajmy się nie dopuścić do tego.Stosujmy odpowiednie kosmetyki,przestrzegajmy higieny intymnej.Ale pamiętajmy,że przykry zapach z pochwy może być spowodowany infekcją,chorobą.Wtedy idźmy do lekarza

Zostaw komentarz