Kultura Polecamy! Styl życia

Dwoje do pary – Andy Jones

Dwoje do pary

Choć do Walentynek pozostało kilka dni, już dziś warto wprawić się w romantyczny nastrój, sięgając po książkę o miłości. Dwoje do pary to niezwykle wzruszająca, a zarazem zabawna historia związku dwojga ludzi. Andy Jones w przedstawionej historii zwraca uwagę na niezwykle istotną kwestię dotyczącą miłości. To piękne uczucie łatwo do nas przychodzi, niestety, dużo trudniej wytrwać u boku ukochanej osoby. Czy bohaterom powieści Dwoje do pary udała się ta sztuka?

 

Dwoje do pary – historia o różnych aspektach miłości

William pracuje w branży filmowo-reklamowej, wraz z Joe kręci spoty zachęcające do zakupu różnego rodzaju produktów, od sera limburskiego począwszy, a na tamponach skończywszy. Ivy  to utalentowana makijażystka, która pracuje na planach filmowych. Cieszy się dobrą renomą w branży i nie może narzekać na brak zleceń. Pewnego dnia drogi tych ludzi przecinają się. William umawia się na randkę z Ivy, która dość szybko kończy się w łóżku. Kolejne kilkanaście dni para spędza bardzo intensywnie, regularnie uprawiając seks.  Po kilkunastu dniach znajomości William zabiera Ivy do swojego rodzinnego domu, aby przedstawić ją ojcu i siostrze. Kobieta musi odpowiedzieć na wiele nie zawsze wygodnych pytań i robi to dość cierpliwie, choć w środku wszystko się w niej gotuje. Co ciekawe, William chętnie pozostałby w salonie i posłuchał odpowiedzi Ivy, ponieważ w gruncie rzeczy niewiele wie o swojej partnerce.  Tymczasem ojciec wygania go do kuchni, przez co mężczyźnie nie udaje się lepiej poznać makijażystki.

 

Andy Jones pokazuje różne odcienie miłości

Po powrocie do Londynu William spotyka się ze swoim przyjacielem, Elem, który cierpi na chorobę Huntingtona. Jest to przypadłość genetyczna, która ujawnia się ok. 40. roku życia.  Przyjaciel Williama cały się trzęsie, przez co ma coraz większe problemy ze spożywaniem posiłków, zmieniło się też jego zachowanie. Elowi coraz trudniej przychodzi opanowanie emocji. Ze względu na chorobę, która, niestety, w dłuższej perspektywie prowadzi do śmierci, William stara się regularnie spotykać z przyjacielem, podczas gdy jego partner Phil wychodzi w tym czasie z domu na piwo.

Czy wpadka może stać się początkiem miłości na całe życie?

Czas płynie niepostrzeżenie, a Ivy się nie odzywa do Williama.  Mężczyzna nie wie, czy wynika to ze złego wrażenia, jakie wywarli na niej jego bliscy, czy znalazła sobie innego partnera.  Pewnego dnia Ivy dzwoni do Williama i umawia się z nim na śniadanie. Podczas porannego spotkania oświadcza mężczyźnie, że spodziewa się jego dziecka. Choć informacja ta okazuje się dla Williama sporym szokiem, wiadomość o ciąży Ivy bardzo go cieszy.

Ciąża Ivy zmienia życie Williama o 180 stopni, mężczyzna musi nauczyć się dzielić mieszkanie z kobietą, o której wciąż wie niewiele. Na dodatek czuje się zobligowany do zapewnienia bytu rodzinie, dlatego też przyjmuje zlecenia reklam, które uważa za mało ambitne, a nierzadko wręcz żenujące. Niemniej tego typu propozycje  zapewniają stały dopływ gotówki, która Williamowi jest bardzo potrzebna.

Niestety, w związku Ivy i Williama coraz częściej pojawiają się zgrzyty. Czasem kłótnie dotyczą błahych rzeczy, a czasem kwestii istotnych.   Na dodatek do Williama, który od wielu miesięcy nie uprawiał seksu z Ivy, zbliża się atrakcyjna i utalentowana koleżanka.  Czy związek głównych bohaterów przetrwa wszystkie burze? Co tak naprawdę ich łączy? Czy spoiwem ich związku jest miłość, a może poczucie obowiązku, jakie odczuwa William w stosunku do ciężarnej Ivy?

Dwoje do pary – łatwo się zakochać, trudniej wytrwać w związku

W powieści Dwoje do pary Andy Jones zwraca uwagę na istotne problemy związane z relacjami damsko-męskimi.  Wiele związków sprowadza się do seksu i bardzo trudno przekształcić erotyczne relacje w coś więcej. Dwoje do pary to także książka, która zmusza czytelnika do zadania sobie wielu trudnych pytań. Czy warto ufać kobiecie w kwestii zabezpieczenia przed niechcianą ciążą? Jakie szanse na powodzenie ma związek, w którym kobieta jest starsza od swojego partnera o 9 lat? Czy partner osoby nieuleczalnie chorej ma prawo zacząć układać sobie życie na nowo jeszcze przed śmiercią ukochanego? Dwoje do pary to rewolucyjna książka, która pozwala spojrzeć na miłość z zupełnie innej perspektywy. Andy Jones udowadnia, że zakochać można się bardzo łatwo, trudniej jednak założyć szczęśliwą rodzinę. Coraz więcej relacji damsko-męskich charakteryzuje powierzchowność. Niestety, nie idą za nimi żadne głębsze uczucia.

Dwoje do pary to powieść, w której nie brakuje poczucia humoru. Choć Andy Jones porusza poważne problemy, ukazuje życie głównych bohaterów dalekie od sielanki, czytając książkę, można parokrotnie szczerze się zaśmiać.

Irmina Cieślik

Komentarze (2)

Lidiena

7 lat temu

Jestem ciekawa, czy związek Ivy i Williama zakończy się pomyślnie, czy też zakończy się, gdy dziecko przyjdzie na świat.

Goplana

7 lat temu

Zapowiada się ciekawa fabuła. Teraz wiele par zaczyna od łóżka, a później dopiero się poznaje, nic dziwnego, że tak trudno im stworzyć udany związek.

Zostaw komentarz