Apetyt na wegetarianizm Natura i eko

Dlaczego wegetarianie żyją dłużej?

dlaczego-wegetarianie-zyja-dluzej

Według badań wegetarianie żyją nawet 9 lat dłużej niż osoby, które preferują dietę mięsną. Dlaczego brak mięsa w jadłospisie miałby zapewniać zdrowe i długie życie?

Tajemnica długiego życia

Odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia – to sekret długowieczności wegetarian. Naukowcy z Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii odkryli, że brak mięsa w codziennej diecie korzystnie wpływa na organizm człowieka.

Wegetarianie żyją średnio od 6 do 9 lat dłużej, niż inni, mniej chorują i rzadziej mają nadwagę – ważą średnio o 13 kg mniej, niż osoby, które jedzą mięso. Udowodniono, że jarosze mają niższe ciśnienie i większe stężenie antyoksydantów we krwi. Dzięki temu są mniej zagrożeni rakiem, chorobami serca i cukrzycą typu 2.

Ogranicz mięso – żyj zdrowo

Już samo ograniczenie spożywania produktów mięsnych do jednego dnia w tygodniu powoduje korzystne zmiany w organizmie. Lekarze podkreślają jednak, że brak mięsa w posiłkach to jeszcze nie wszystko. Dieta musi być tak zbilansowana, aby nie brakowało w niej wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników.

Wegetariańska kuchnia nie polega na jedzeniu kanapek z sałatą i kotlecików sojowych na obiad. Również dania bezmięsne mogą być barwne i pomysłowe, a przy tym pełnowartościowe i naprawdę smaczne.

M. Witczak

Według badań wegetarianie żyją nawet 9 lat dłużej niż osoby, które preferują dietę mięsną. Dlaczego brak mięsa w jadłospisie miałby zapewniać zdrowe i długie życie?

Nie tylko dieta

Badacze zauważyli, że długowieczność i dobre zdrowie wegetarian to nie tylko wynik jarskiej diety. Osoby przechodzące na pożywienie bezmięsne z reguły przyjmują również cały światopogląd wegetariański i postępują według określonego stylu życia.

Wegetarianie z reguły mają większą świadomość potrzeb własnego organizmu i zagrożeń, jakie niesie ze sobą niezdrowe, tłuste i sztuczne jedzenie. Nie tylko lepiej się odżywiają i zwracają uwagę na to, co jedzą, ale także nie nadużywają alkoholu, nie palą papierosów i są znacznie bardziej aktywni fizycznie. Wegetarianie dbają nie tylko o środowisko i zwierzęta, ale przede wszystkim o własne zdrowie.

Ze statystyk wynika, że wegetarianie mogą cieszyć się zdrowiem nawet do 80-tki. Jednak dieta wegetariańska musi być stosowana mądrze i odpowiedzialnie. Samo ograniczenie mięsa nie wystarczy, aby stać się długowiecznym. Trzeba też zadbać o to, aby organizm dostawał wszystkie potrzebne witaminy i minerały.

M. Witczak

Komentarze (11)

filodendron

11 lat temu

Człowiek z natury powinien jadać różne składniki. Uważam, że będąc wegetarianką narzuca się sobie nienaturalny sposób życia ,a jeśli chodzi o śmierć – to najzdrowszy sposób życia nie pomoże, różne przypadki chodzą po ludziach.

mejgosia

11 lat temu

Niestety jestem typowo mięsożerna i nawet za cenę tych kilku lat , nie zrezygnuję z kochanego schabowszczaka!
A tak na serio, to uważam ,że to wielkie wyrzeczenie, bo tak jak pisze w artykule, to nie tylko dieta, ale również zmiana światopoglądu. Mi to zupełnie nie odpowiada , więc zostaję na moim mięsku!

Annagata

11 lat temu

Mam mieszane uczucia,jeśli chodzi o ten artykuł.Myślę,że przejście na wegetarianizm to indywidualna sprawa każdego człowieka.Wegetarianizm to nie tylko jedzenie „korzonków”,ale to zmiana całego stylu życia i rewolucja myślowa.Jednak czytając ten artykuł poczułam się dziwnie.Wychodzi na to,że jedzący mięso mniej myślą,nie dbają o środowisko,szkodzą sobie i innym,żyją krócej i w ogóle są do kitu.A wegetarianie-The Best!Bez urazy,ale coś tu nie gra.Jestem mięsożerna,ale nie oznacza to,że na widok mięsa mam gigantyczny odruch Pawłowa.Każdy ma swój rozum i czy będzie jadł mięso czy nie,musi myśleć za siebie.Choć z drugiej strony zamiast wcinać golonę za goloną i zagryzać żeberkami,pojemy trochę warzyw,to pewnie nam wyjdzie na zdrowie.Umiar,umiar,umiar i zdrowy rozsądek-danie na przystawkę „przed” i na deser „po”,a wszystko będzie dobrze.

Mindi

11 lat temu

Łatwo jest wprowadzić wegetariańską dietę, gdy się ją wprowadza dla siebie. Jednak gdy rodzina jest wieloosobowa i w zróżnicowanym wielu, czyli dzieci, młodzi i starsi to jest to praktycznie niemożliwe albo bardzo trudne. Ale artykuł mnie przekonał i spróbuję bardziej urozmaicić tygodniowe menu, żeby było mniej dań mięsnych.

KajaB

11 lat temu

Wegetarianie żyją dłużej ze względu na ogólną większą świadomość i autentyczne wdrażanie zasad higienicznego, zdrowego stylu życia-dużo ruchu,odpowiednio dużo snu,żadnych używek, no i do tego zdrowa dieta.

sirena46

11 lat temu

Myślę, że we wszystkim jest wskazany zdrowy rozsądek. Jak zjemy mięso raz na jakiś czas to na pewno nam nie zaszkodzi. Jednak obecnie musimy uważać jedząc wszystko ze względu na wszechobecną chemię. I to jest problem, a nie zjedzenie kawałka mięsa czy plasterek wędliny. Warzywa wyhodowane we własnym ogródku możemy jeść bez ograniczeń, inaczej też nie możemy być pewni, że odżywiamy się zdrowo.

esme

11 lat temu

Pomijajac aspekt własnego sumienia uważam, że to wcale nie jest takie oczywiste ze dieta wegetarianska jest zdrowsza. I zwierzęta i roślibny są obecnie faszerowane chemia dlatego w jednym i drugim przypadku trzeba zwrócić uwagę na dostawcę. niestety jest to łatwiejsze w przypadku mięs, poniewaz – na szczescie – coraz wiecej gospodarstw aby uzyskac certyfikaty jakosci dostosowuje sie do wymogow np. odnosnie paszy i warunkow howu. Natomiast w przypadku roslin mozemy przede wszystkim liczyc na sklepikarza ze korzysta z dobrej hurtowni ktora z kolei ma sprawdzonych dostawcow

pati25

11 lat temu

Ciekawy artykuł.Wszyscy chcemy jak najdłużej cieszyć się życiem.Ale czy dieta bezmięsna naprawdę to sprawi ?
Wątpię.Ja nie jestem wegetarianką ale ograniczam mięso.
Nie przepadam

summer

11 lat temu

No właśnie! Dieta bezmięsna niekoniecznie musi być zdrowa. Ciężko jest zastąpić mięso warzywami, a w końcu nie jesteśmy typowymi roślinożercami;). I jak się ma wegetarianizm do diety zgodnej z grupy krwi?

dulcynea

11 lat temu

Wegetarianką już nie zostanę , próbowałam w okresie liceum.
Lecz to nie był chyba najlepszy czas na takie eksperymenty.
Ale za to,myślę , pozostała mi świadomość zagrożeń jakie niesie za sobą niezdrowe jedzenie. I wiem co jem 🙂

drobina

11 lat temu

W ostatnim czasie bardzo ograniczyłam spożycie mięsa. Wprowadziłam do swojej diety wiele warzyw. Często przyrządzam też urozmaicone dania jarskie. Czuję się zdrowsza, ale wegetarianką na pewno nie bedę. Od czasu do czasu lubię zjeść smaczny kąsek mięsa, szyneczki czy swojskiej kiełbasy. Nie mogę też pozwolić, żeby na działce grill się „zmarnował” 😉

Zostaw komentarz