ddr-taneczna-rewolucja

Co zrobić gdy brakuje nam samozaparcia lub czasu, by wybrać się każdego dnia na siłownię lub do klubu fitness? Czy można jakoś urozmaicić ćwiczenia wykonywane w zaciszu domowym? Oczywiście! Ćwicz, chudnij, a przy tym doskonale się baw, dzięki macie typu DDR. To prawdziwa taneczna rewolucja!

DDR to skrót od angielskiej nazwy Dance Dance Revolution (w wolnym tłumaczeniu: “taneczna rewolucja”) – jest to seria gier muzycznych, które rozwijają refleks, kondycję i umiejętności taneczne. Wystarczy zakupić specjalną matę taneczną (prezentowaną na obrazku poniżej), mającą podłączenie do komputera lub konsoli do gier. Cała zabawa polega na stawianiu stóp na oznaczonych strzałkami panelach kwadratowej maty w rytm odtwarzanego utworu i w kolejności wyświetlonej na ekranie monitora. Ten japoński wynalazek naprawdę zrewolucjonizował rynek gier komputerowych nie tylko w kraju kwitnącej wiśni, ale i na całym świecie. Wreszcie bowiem znalazła się zabawa, która zmusiła “komputerowe” grubaski do ruchu – bez narzekania czy marudzenia z ich strony. Przy dzisiejszym siedzącym trybie życia DDR to również świetny sposób, by poruszać się i pobawić, bez konieczności utraty czasu na dojazd do klubu, parkowanie czy czekanie na swoją kolej do przyrządu.

Na czym polega taneczna rewolucja?

Instalacja jest bardzo prosta. Matę taneczną (dostępne są różne faktury od gumowych po solidne, metalowe platformy) podłączamy do komputera za pomocą kabla USB. Następnie instalujemy program muzyczny DDR, który zazwyczaj nabywamy już na płytce CD wraz z matą. W razie czego można również darmowe wersje ściągnąć z Internetu. Gdy mamy już sprzęt i oprogramowanie, nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć tańczyć!

Każda piosenka to osobna gra, która polega na zgodnym z rytmem muzyki wciskaniu stopami przycisków na macie według pojawiających się na ekranie strzałek. Wraz z rozwojem swoich umiejętności mamy możliwość podnoszenia poziomu trudności tańca. Najlepiej zacząć więc od poziomu łatwego, by skoordynować ruchy i oswoić się z grą. Gdy opanujemy do perfekcji taniec w tym trybie, możemy przejść na wyższy stopień, który będzie wymagał od nas lepszego refleksu. Po każdej piosence program pokazuje nam zestawienie, na ile udany był nasz taniec, kiedy się pomyliłyśmy, kiedy wcisnęłyśmy przycisk precyzyjnie, a kiedy nieco się spóźniłyśmy…
Dzięki temu naprawdę można nauczyć się choreografii do ulubionych przebojów – nie tylko muzyki tanecznej.

Dzięki temu, że gry typu DDR stały się sławne na całym świecie, każda z nas może znaleźć piosenki, które elektryzują nasze ciała. Poza dużą liczbą utworów, zawartych w bazie samego programu, w Internecie dostępne są niekończące się zbiory piosenek, reprezentujących wiele gatunków muzycznych z opracowanymi graficznie systemami wyświetlania strzałek do tańczenia.

Wielkim plusem tanecznej rewolucji jest fakt, że nie trzeba mieć ultra-nowoczesnego komputera do grania, a program muzyczny zajmuje niewiele miejsca na dysku. Ponadto sama mata do tańczenia jest łatwa w przechowaniu. Gdy skończymy z niej korzystać, możemy poskładać ją w nieduży pakunek i wrzucić do szafy (gorzej z platformą, ale w jej przypadku też można jakoś zoptymalizować wielkość – w końcu jest to wynalazek dostosowany do japońskich mieszkań).

A. Złotkowska