Książki Sen

Czytanie książek na tablecie zwiększa ryzyko raka piersi?

czytanie-ksiazek-na-tablecie-zwieksza-ryzyko-raka-piersi

Lubisz czytać książki przed zaśnięciem? Wybieraj te w wersji papierowej, naukowcy udowodnili, że korzystanie z tabletów i laptopów przed snem zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy i raka. Ponadto utrudniają zasypianie i sprawiają, że wypoczynek jest mniej wartościowy.

W tym roku nie możemy narzekać na brak wypoczynku, po przerwie świątecznej chodzimy do pracy zaledwie kilka dni, by rozpocząć jeszcze dłuższy weekend noworoczny. Dni wolne od pracy to doskonała okazja do nadrobienia zaległości czytelniczych. Naukowcy zalecają jednak korzystanie z wersji papierowych. W miarę możliwości warto zrobić sobie dłuższy odpoczynek od ekranów czytników, tabletów czy komputerów. Nie powinniśmy korzystać z nich zwłaszcza przed snem.

Przewaga tradycyjnych książek nad elektronicznymi

Dlaczego warto powrócić do tradycyjnych rozwiązań, zamiast sięgać po e-booki, na których korzyść przemawia fakt, iż nie przyczyniają się do wycinki lasów? Otóż naukowcy z Brigham and Women`s Hospital w Bostonie udowodnili, iż światło emitowane przez urządzenia elektroniczne takie jak tablety, laptopy czy czytniki obniża w naszym organizmie poziom melatoniny, substancji, które odpowiada za zdrowy, spokojny sen. Niedobór tego hormonu nie tylko uniemożliwia zmrużenie oczu, ale może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Jak powstaje melatonina?

Produkcja melatoniny jest uzależniona od warunków oświetleniowych. Wprawdzie światło inicjuje syntezę tego hormonu, ale do pełnego cyklu niezbędna jest ciemność, w przeciwnym wypadku substancja nie powstanie, a my nie będziemy potrafili zmrużyć oczu. Promienie świetlne, które padają na siatkówkę, rozpoczynają kaskadę sygnałów przekazywanych do mózgu. Warto jednak pamiętać, iż hormon produkowany jest dopiero wtedy, gdy zapada ciemność. Gdy przerywamy ją, korzystając z tabletów, czytników itp., hormon nie powstaje, a sen nie nadchodzi.

Nadużywanie tabletów a problemy ze snem

Nasz organizm musi przebywać w ciemności przez pewną część dnia. Nadużywanie sprzętu elektronicznego sprawia, iż do siatkówki docierają promienie świetlne, a zegar biologiczny ulega rozregulowaniu. W rezultacie pojawiają się problemy z zasypianiem, szacuje się, że ta przypadłość dotyka co czwartego mieszkańca kuli ziemskiej.

Konsekwencje bezsennych nocy

Bezsenność niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Prowadzi między innymi do osłabienia układu immunologicznego, co otwiera bramę dla wielu groźnych chorób. Udowodniono, iż melatonina przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru czy chorób serca. Hormon snu wykazuje również działanie antykancerogenne, co oznacza, iż zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu, w tym raka piersi. Naukowcu zauważyli, że kobiety, które pracują w systemie trzyzmianowym, częściej zapadają na tę chorobę niż ich koleżanki, które funkcjonują w systemie jednozmianowym.

W związku z tym, iż nadużywanie tabletów i smar fonów zaburza gospodarkę hormonalną, lepiej nie zabierać ich ze sobą do łóżka. Lubisz czytać przed snem? Wypożycz z biblioteki książkę w wersji papierowej.

Marlena

Komentarze (10)

sirena46

5 lat temu

Dziewczyny macie rację książek drukowanych, papierowych nic nie zastąpi. Jednak jeśli chodzi o czytniki to są właśnie niezastąpione na wakacje. 🙂 Szczególnie jak się leci samolotem i mamy ograniczoną ilość miejsca w walizce.
Myślę jednak, że tak jak ze wszystkim nadmiar szkodzi, tak też pewnie jest z czytaniem na tabletach i smartfonach……

Danusiate

5 lat temu

No to faktycznie, fajny gadżet 🙂 Takie czytniki są na pewno bardzo praktyczne – pomieszczą wiele książek, które dzięki temu nie zajmują miejsca na półkach i nie pokrywają się kurzem 🙂 Idealne na wakacje – można wziąć całe mnóstwo lektur 🙂 Wiadomo, że nie mają uroku książki papierowej, ale nie można odmówić im zalet 🙂

dulcynea

5 lat temu

W moim czytniku jest taki bajer : przy „przewracaniu” kartek jest ten typowy szelest, ale masz rację Danusiate, to nie to samo:-)

Danusiate

5 lat temu

Ja też wolę książki papierowe. Są jakieś takie bardziej… książkowe 🙂 Ten zapach, ten szelest kartek… 🙂

dulcynea

5 lat temu

Na tablecie książek nie czytam- bo niewygodnie. Mam czytnik ebooków i czytam szczególnie na wyjeździe , na urlopie.
Nie sądzę by mi to bardzo szkodziło:-X
Choć preferuję książki w wersji papierowej;)

drobina

5 lat temu

Z elektronicznych nowinek, do czytania książek najlepiej nadają sie czytniki. Tekst na ekranie wyglada prawie tak samo jak w książce, ale…prawie stanowi jednak róznicę:-X
Zdecydowanie wolę książki w wersji papierowej:-)

Mindi

5 lat temu

Znam wiele osób, które czytają z tabletów i czytników. Sama miałam ochotę na czytnik e-book ale teraz nie zdecyduję się, nawet na to aby korzystać w czasie podróży. Jednak papierowe książki są najwartościowsze 🙂

Zostaw komentarz