czy-kompromis-jest-najlepszym-rozwiazaniem

Kompromis wydaje się być najbardziej sprawiedliwym ze wszystkich rozwiazań. Wszyscy dostają po równo, nikt nie jest pokrzywdzony. Czy jednak na pewno? Czym właściwie jest kompromis i czy faktycznie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Specjaliści od negocjacji twierdzą, że kompromis to bardzo zwodniczy sposób rozwiązywania konfliktu, a tak naprawdę wymaga, by każdy poniósł jakieś straty: pierwszą zasadą kompromisu przecież jest pójście na ustępstwo względem drugiej osoby.

O tym, jak łatwo wpaść w pułapkę kompromisu, niech przekona następujące opowiadanie:

Siostry i pomarańcza

Dwie siostry miały jedną pomarańczę. Zawzięcie się kłóciły, która powinna ją dostać. Mama, mając dość ich krzyków, podeszła i przekroiła pomarańczę na dwie równe połówki.

Każda z sióstr wzięła swoją część: ta pierwsza poszła do kuchni, użyła skórki do ciasta i wyrzuciła miąższ, ta druga – poszła do pokoju, zjadła miąższ i wyrzuciła skórkę.

Bardzo łatwo jest zauważyć, gdzie siostry popełniły błąd – nie wyjaśniły sobie nawzajem, po co im jest potrzebna pomarańcza. Jest to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniamy, kłócąc się przez długi czas. Po prostu w pewnym momencie korzenie wzajemnej wrogości sięgają tak daleko, że nie potrafimy sami powiedzieć, o co tak naprawdę nam chodzi.

Joanna Pastuszka-Roczek