czy-kompromis-jest-najlepszym-rozwiazaniem

Kompromis wydaje się być najbardziej sprawiedliwym ze wszystkich rozwiazań. Wszyscy dostają po równo, nikt nie jest pokrzywdzony. Czy jednak na pewno? Czym właściwie jest kompromis i czy faktycznie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Aby rozwiązać konflikt

Pierwsza rzecz, to zastanowić się, o co tak naprawdę, naprawdę nam chodzi. Czemu aż tak bardzo upieramy się przy tej jednej, konkretnej rzeczy? Niestety, w wielu przypadkach bardziej chodzi o to, by nie zranić swojego ego, dlatego używamy słów takich jak sprawiedliwość, krzywda, by wszystkim pokazać, że ta druga strona jest zła i zyskać popleczników. Zabawne, że robimy to zarówno my, jak i nasi przeciwnicy

Zastanówmy się, czy jeśli się stanie dokładnie tak, jak chcemy, to czy naprawdę będziemy szczęśliwsi? I jakim kosztem? Czy absolutne zwyciestwo sprawi, że bedziemy lepszym człowiekiem?

Po drugie – musimy się zastanowić, dlaczego ktoś się akurat przy tej, a nie innej rzeczy upiera. Kiedy ostatni raz zapytałaś drugiej strony a dlaczego to jest dla ciebie ważne? Nawet, jeśli nie uzyskamy odpowiedzi, przeciwna strona konfliktu otrzyma sygnał, że ktoś jej słucha.

Nie rodzimy się źli, ani dobrzy, nie chcemy krzywdzić innych – to się pojawia później. Gdyby częściej zadawać pytanie dlaczego, moglibyśmy uniknąć wielu konfliktów, a rozwiązać jeszcze więcej.

W kolejnym artykule dowiemy się, jak rozwiązywać konflikty bez porażek i bez uciekania się do kompromisów.

Joanna Pastuszka-Roczek