Migrena Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Zespół bólu wielomięśniowego

zespol-bolu-wielomiesniowego

Zdarza się, że boli nas kark, budzimy się zesztywniali – trudno jest nam się wyprostować, usiąść ze względu na problemy z barkami i biodrami. Lekceważymy ból, tłumacząc go niewygodną pozycją podczas snu – a może to być objaw czegoś poważniejszego.

Jeśli stan sztywności karku i stawów obręczy barkowej i biodrowej pojawia się każdego dnia, szczególnie rano, może to byc pierwszy sygnał poważniejszej choroby. Najbardziej charakterystyczna jest trudność wykonywania najprostszych czynności w godzinach rannych – zdjęcie piżamy, schylenie się, wstanie z łóżka.

Poranny ból mięśni

Zespół bólu wielomięśniowego najczęściej dotyczy osób w średnim wieku i starszych. Sztywność stawu i karku współwystępuje z narastającym bólem, który nie da się dokładnie umiejscowić. Promieniuje on od stawu, albo rozlewa się po ramionach, plecach, udach.

Ból ten łatwo pomylić ze zmęczeniem, przeciążeniem, gdyż bardzo przypomina zesztywnienie ciała następnego dnia po intensywnym wysiłku fizycznym. Wrażenie to potęguje fakt, że czesto dolegliwości ustępują w ciągu dnia, by powrócić następnego ranka.

Czujemy się zmęczeni, dokładnie tak, jak po źle przespanej nocy. Czujemy się osłabieni, więc podejrzewamy u siebie przeziębienie, początek grypy. Szczególnie, że w późniejszym stadium dochodzą bóle głowy, nasza skóra robi się wrażliwa, wszystko nas drażni.

Joanna Pastuszka-Roczek

Zdarza się, że boli nas kark, budzimy się zesztywniali – trudno jest nam się wyprostować, usiąść ze względu na problemy z barkami i biodrami. Lekceważymy ból, tłumacząc go niewygodną pozycją podczas snu – a może to być objaw czegoś poważniejszego.

Migrenowe bóle przy zespole bólu wielomięśniowego mogą sugerować zapalenie tętnicy skroniowej. Jeśli dodatkowo czujemy ból szczęk podczas jedzenia, a nasz wzrok się pogarsza, koniecznie musimy zgłosić się do lekarza.

Jeśli nigdy nie cierpiałaś na migreny, a nagle odczuwasz ból głowy, warto udać się do lekarza – szczególnie wtedy, gdy równocześnie cierpisz na sztywność stawów barkowych, biodrowych i karku. W najgorszym wypadku dowiesz się, że migrena może być wywołana zmianami hormonalnymi w Twoim organizmie.

Diagnoza

Zespół bólu wielomięśniowego, o ile nie występuje razem z zapaleniem tętnicy skroniowej, jest trudny do zdiagnozowania. Jeśli lekarz podejrzewa zapalenie tętnicy, może zlecić biopsję, która polega na pobraniu niewielkiego fragmentu ścianki tętnicy. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym na sali operacyjnej.

Najpewniejszym sposobem diagnozowania zespołu bólu wielomięśniowego jest badanie krwi – w wielu przypadkach obserwuje się znaczne przyspieszenie prędkości opadania czerwonych krwinek (OB). Najczęściej jednak pacjent po prostu musi zaobserwować u siebie objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas i nie mają żadnej konkretnej przyczyny.

Joanna Pastuszka-Roczek

Zdarza się, że boli nas kark, budzimy się zesztywniali – trudno jest nam się wyprostować, usiąść ze względu na problemy z barkami i biodrami. Lekceważymy ból, tłumacząc go niewygodną pozycją podczas snu – a może to być objaw czegoś poważniejszego.

Leczenie

Zarówno zapalenie tętnicy skroniowej, jak i zespół bólu, który jej może towarzyszyć, leczy się poprzez przyjmowanie kortykosteroidów. W ciągu kilku dni przyniosą one znaczną poprawę, jednak leczenie nalezy kontynuować przez 2 lata, stopniowo zmniejszając dawki.

Jeśli zbyt szybko odstawimy leki, albo za mocno zmniejszymy dawkę, nastąpi nawrót choroby. Konieczne jest wtedy ponowne zwiększenie dawki i rozpoczęcie całego leczenia od nowa.

Jeśli przyjmujesz stale jakieś leki – w tym przypadku kortykosteroidy – noś zawsze ze sobą kartę pacjenta, która w razie nieszczęścia będzie służyła informacją ratownikom medycznym lub osobom udzielajacym Ci pomocy.

Pamiętaj, że każdy ma prawo być zmęczony i obolały, jednak kiedy zdarza się to zbyt często i bez wyraźnej przyczyny – warto iść do lekarza i profilaktycznie zbadać swoją krew. Należy też pamiętać o regularnych badaniach okresowych.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (8)

Annar

11 lat temu

Na pierwszym miejscu odstawiłabym cukier, bo jakoś mi to wygląda na nadmierne zakwaszenie organizmu spowodowanym właśnie spożywaniem cukru. Chyba, że są to objawy u osób ograniczających słodycze, wtedy zasięgnęłabym porady lekarskiej.

babka

11 lat temu

Filo to fakt, że dobry lekarz to podstawa, nie da się ukryć, a niestety prawdziwych LEKARZY jest coraz mniej.

filodendron

11 lat temu

Podejrzewam ,że wiekszość lekarzy nie ma pojęcia o tej chorobie,a jak wynik OB będzie wysoki -zwalą to na tzw.reumatyzm mieśniowy,więc lepiej wydrukujcie sobie ten artykuł i gdy macie takie objawy idźcie do lekarza z artykułem w ręce,ale wtedy lekarz się może obrazić ,że mu sugerujemy chorobę. Jednak o swoje trzeba walczyć ,bo nikt nie da nam później drugiego ciała i drugiego życia.Czasami mam wrażenie ,że niektórzy lekarze,żeby nie przyznać pacjentowi racji potrafią wmówić mu inną chorobę i zapisać drogie leki,żeby pacjentowi dać nauczkę..Tak właśnie z moją Mamą zrobiła lekarka, najpierw skarciła ją za sugerowanie choroby ,potem zapisała leki drogie i nieprzydatne ,do tego dała mnóstwo skierować na różne badania,których mama i tak nie wykona ,bo jest starszą ,schorowana osobą ,która nie ma siły wystawać po kolejkach w różnych specjalistycznych pzychodniach. Mam nadzieję ,że traficie na dobrych lekarzy z powołania.

pati25

11 lat temu

Jaka poważna choroba ten zespół bólu wielomięśniowego.Czasami zdarza mi się mieć takie bóle po wstaniu z łóżka ale to szybko przechodzi.Mam nadzieję,że to nie są początki tej choroby.Wyniki krwi mam bardzo dobre

nicolle_26@o2.pl

11 lat temu

Kurcze ja mam takie objawy, czekam na wyniki z rezonansu, ale chyba badanie krwi sobie zrobię i wybiorę się do lekarza. Ból jest nie do zniesienia. Aż się boję iść do lekarza:(

Basiek

11 lat temu

Moja sąsiadka to ma! Dokładnie to, wszystkie objawy się zgadzają! Koniecznie muszę ją o tym poinformować, żeby sobie krew zbadała, zmusić ją do pójścia do lekarza. Ona uważa, że to właśnie zmęczenie, migrena, niewygodne spanie, ale tak przez tydzień, dzień w dzień?
A ja nawet nie wiedziałam, że jest taka choroba! Jak to dobrze, że tu trafiłam…

drobina

11 lat temu

Kurczę Trochę wystraszył mnie ten artykuł. Zdarzały mi się czasami takie bóle, ale zawsze kładłam to na karb zmęczenia. Nigdy nie uważałam, że może to być coś poważniejszego. Zawsze żartuję, że „złego diabli nie biorą”. Może jednak warto zbadać przyczynę?

mejgosia

11 lat temu

Aż mnie wszystkie mięśnie rozbolały!:)
To ważne żeby się obserwować, ale jak zasugerować lekarzowi,że to może być to , albo tamto? Wiadomo,że to wiąze się z dodatkowymi badaniami, a wtedy lekarze już nie są tacy skorzy do pomocy! Ratujmy się wizytą prywatną! 🙂

Zostaw komentarz