zespol-bolu-wielomiesniowego

Zdarza się, że boli nas kark, budzimy się zesztywniali – trudno jest nam się wyprostować, usiąść ze względu na problemy z barkami i biodrami. Lekceważymy ból, tłumacząc go niewygodną pozycją podczas snu – a może to być objaw czegoś poważniejszego.

Jeśli stan sztywności karku i stawów obręczy barkowej i biodrowej pojawia się każdego dnia, szczególnie rano, może to byc pierwszy sygnał poważniejszej choroby. Najbardziej charakterystyczna jest trudność wykonywania najprostszych czynności w godzinach rannych – zdjęcie piżamy, schylenie się, wstanie z łóżka.

Poranny ból mięśni

Zespół bólu wielomięśniowego najczęściej dotyczy osób w średnim wieku i starszych. Sztywność stawu i karku współwystępuje z narastającym bólem, który nie da się dokładnie umiejscowić. Promieniuje on od stawu, albo rozlewa się po ramionach, plecach, udach.

Ból ten łatwo pomylić ze zmęczeniem, przeciążeniem, gdyż bardzo przypomina zesztywnienie ciała następnego dnia po intensywnym wysiłku fizycznym. Wrażenie to potęguje fakt, że czesto dolegliwości ustępują w ciągu dnia, by powrócić następnego ranka.

Czujemy się zmęczeni, dokładnie tak, jak po źle przespanej nocy. Czujemy się osłabieni, więc podejrzewamy u siebie przeziębienie, początek grypy. Szczególnie, że w późniejszym stadium dochodzą bóle głowy, nasza skóra robi się wrażliwa, wszystko nas drażni.

Joanna Pastuszka-Roczek