współczesna medycyna estetyczna
Gustavo Fring z Pexels

Medycyna estetyczna to temat, który wzbudza ogromne kontrowersje. Z jednej strony wiele osób chciałoby spowolnić proces starzenia i jak najdłużej zachować atrakcyjny wygląd. Z drugiej często mamy przed oczami ofiary nadmiernego poprawiania urody, vide Donatella Versace, która stanowi antyreklamę dla zabiegów medycyny estetycznej. Warto jednak podkreślić, iż diabeł tkwi w szczegółach. W związku z tym warto przyjrzeć się temu, co oferuje nam współczesna medycyna estetyczna.

Spis treści:

  1. Preparaty z czynnikami wzrostu, czyli współczesna medycyna estetyczna
  2. Tretinoina w leczeniu trądziku i profilaktyce przeciwzmarszczkowej
  3. Czym zajmuje się psychodermatologia?
  4. Dlaczego zabiegi medycyny estetycznej budzą obawy?
  5. Najlepsza profilaktyka przeciwzmarszczkowa – codzienna pielęgnacja skóry
  6. Ochrona przeciwsłoneczna a zapobieganie zmarszczkom
  7. Mało inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej
  8. Leczenie skóry w nowoczesny sposób

Preparaty z czynnikami wzrostu, czyli współczesna medycyna estetyczna

Czy wiesz, że współczesna medycyna estetyczna nie opiera się wyłącznie na mocno inwazyjnych zabiegach? Te zostały wyparte przez nowoczesne preparaty anti aging, które zawierają czynniki wzrostu. Pobudzają one komórki do zwiększonej syntezy kolagenu i elastyny, czyli białek strukturalnych skóry odpowiedzialnych za jej jędrność i młody wygląd. Preparaty z czynnikami wzrostu potrafią cofnąć wiek skóry o kilkanaście lat. Robią to w sposób naturalny i mało inwazyjny.

Tretinoina w leczeniu trądziku i profilaktyce przeciwzmarszczkowej

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale współczesna medycyna estetyczna sporo zyskała wraz z odkryciem tretinoiny. To pochodna witaminy A, którą wykorzystuje się w walce z trądzikiem. Przynosi też świetne rezultaty w profilaktyce przeciwzmarszczkowej. Wykazano bowiem, że uruchamia mechanizmy odpowiedzialne za samoregenerację skóry.  W rezultacie przyczynia się do głębokiej odbudowy skóry i spłycenia zmarszczek mimicznych. Zmusza ją też do zwiększonej syntezy kolagenu i elastyny.

Czym zajmuje się psychodermatologia?

Psychodermatologia to nauka, która łączy w sobie psychologię z dermatologią. Próbuje ona znaleźć nam odpowiedź na pytanie: jak czujemy się w swoim ciele? Jeśli dobrze i komfortowo, to nie musimy nic w sobie zmieniać, choćbyśmy miały siwe włosy i sporo zmarszczek. Istnieją jednak osoby, których samopoczucie i pewność siebie cierpią z powodu mankamentów urody, w tym włosów na brodzie czy piersiach. Skoro współczesna medycyna estetyczna zna sposoby na zwalczanie tego typu problemów, to dlaczego by z nich nie skorzystać?

Dlaczego zabiegi medycyny estetycznej budzą obawy?

Warto jednak wyraźnie podkreślić, że ludzie boją się medycyny estetycznej. To zasługa wielu ofiar przemysłu beauty, które przesadziły z ilością zabiegów lub oddały swoją twarz w ręce niewłaściwej osoby. Gdy widzimy wydęte usta, zapadnięte policzki czy kocie rysy twarzy, możemy mieć niemalże pewność, że ktoś został skrzywdzony przez źle przeprowadzony zabieg medycyny estetycznej. Niestety w Polsce nie istnieją regulacje prawne, które jasno definiowałyby, kto może je wykonywać. W rezultacie zabiegi medycyny estetycznej nierzadko przeprowadzają zwykłe kosmetyczki, a nie lekarze po stosownych szkoleniach. Ponadto nie każdy lekarz, w tym dermatolog czy chirurg, ma w sobie naturę artysty, który potrafi odtworzyć naszą twarz sprzed lat. W rezultacie efekt zabiegu może być daleki od naszych zamierzeń.

Najlepsza profilaktyka przeciwzmarszczkowa – codzienna pielęgnacja skóry

Czy wiesz, że profilaktyka przeciwzmarszczkowa powinna opierać się na codziennej pielęgnacji skóry? Musimy dostarczać jej wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, ponieważ te spożywane przez nas w ostatniej kolejności trafiają do skóry, włosów i paznokci. Najpierw organizm zaspokaja swoje najpilniejsze potrzeby. Odpowiednio dobrany krem do twarzy i krem pod oczy może spowolnić proces starzenia się skóry, oczywiście, jeśli używamy tych produktów regularnie.

Ochrona przeciwsłoneczna a zapobieganie zmarszczkom

Także ochrona przeciwsłoneczna ma znaczenie. Wprawdzie współczesna medycyna estetyczna potrafi walczyć z przebarwieniami, to jednak lepiej im zapobiegać. Promienie UVA uruchamiają fotostarzenie, czyli w wyniku ich oddziaływania powstają wolne rodniki, które uszkadzają fibroblasty – komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny. Przy niedostatecznej podaży tych białek strukturalnych skóra staje się wiotka. W związku z tym, iż promienie UVA docierają do nas przez cały rok, także w pochmurne dni i wykazują zdolność do przenikania przez szyby, musimy stosować kremy z filtrem przez cały rok, także wtedy, gdy nie wychodzimy z domu.

Mało inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej

Czy wiesz, że zabiegi medycyny estetycznej wcale nie muszą być inwazyjne? Wystarczy wymienić tutaj kilka procedur, które pobudzają skórę do samoregeneracji. Jeśli obawiasz się efektu a la Donatella Versace, z pomocą przychodzą ci: mezoterapia, karboksyterapia, zabiegi laserowe i zabiegi z tretinoiną.

Leczenie skóry w nowoczesny sposób

Medycyna estetyczna to nie fanaberia dla kobiet, które nie wiedzą, co zrobić z nadmiarem pieniędzmi. Pamiętajmy o tym, że skóra też choruje, chociażby na trądzik, dlatego też wymaga leczenia. Tutaj z pomocą przychodzą nam retinoidy, które też wykorzystuje się w leczeniu początkowego stadium niektórych nowotworów skóry.