płyny do higieny jamy ustnej
Ann Zzz z Pexels

Czy wiesz, że płyny do higieny jamy ustnej powinny stanowić podstawę naszej pielęgnacji zębów oraz dziąseł? Niestety bardzo często z nich rezygnujemy, traktując je jako niepotrzebny wydatek. Tymczasem najlepsza szczoteczka soniczna czy nić do czyszczenia zębów nie dotrą do każdej mikroszczeliny w jamie ustnej. Najwięcej trudności dostarczają zęby mądrości oraz przestrzenie międzyzębowe.  W naszym artykule zdradzamy, dlaczego warto stosować płyny do higieny jamy ustnej.

Spis treści:

  1. Kiedy warto stosować płyny do higieny jamy ustnej? Gdy nie możesz umyć zębów!
  2. Lecznicze płyny do higieny jamy ustnej kontra kosmetyczne
  3. Dlaczego warto stosować płyny do higieny jamy ustnej? Zmniejszają ryzyko próchnicy
  4. Płyn do higieny jamy ustnej o działaniu remineralizującym szkliwo
  5. Jak płyn do płukania ust na nadwrażliwość zębów?
  6. Krwawiące dziąsła? Wybierz płyn do higieny jamy ustnej z chlorheksydyną!
  7. Halitoza, czyli nieświeży oddech – jak z nią walczyć?
  8. Jak zwalczyć suchość ust?
  9. Jak stosować płyny do higieny jamy ustnej?

Kiedy warto stosować płyny do higieny jamy ustnej? Gdy nie możesz umyć zębów!

Płyn do higieny jamy ustnej bardzo przydaje nam się wówczas, gdy przebywamy poza domem. Jeśli zdecydowałyśmy się na spontaniczne nocowanie u przyjaciółki, zjadłyśmy posiłek na mieście czy drugie śniadanie w pracy, możemy sięgnąć właśnie po ten produkt. Nie zawsze możliwe jest mycie zębów. Poza domem często nie mamy ku temu odpowiednich warunków. W związku z tym warto zainwestować w miniaturkę płynu do higieny jamy ustnej lub przelać niewielką ilość środka czystości do czystego pojemnika. Ten kosmetyk należy mieć zawsze przy sobie, dlatego włóż go do torebki. Z pewnością nie raz uratuje twoją świeżość oddechu.

Lecznicze płyny do higieny jamy ustnej kontra kosmetyczne

Czy wiesz, że płyny do higieny jamy ustnej dzielimy na lecznicze i kosmetyczne? Czym różnią się poszczególne rodzaje preparatów? Okazuje się, że kosmetyczne płyny do higieny jamy ustnej mają za zadanie poprawić wizualne walory naszych zębów, usuwając z nich przebarwienia i zapewniając optyczne wybielenie. Natomiast lecznicze płyny do higieny jamy ustnej zostały opracowane z myślą o walce z konkretną dolegliwością.

Dlaczego warto stosować płyny do higieny jamy ustnej? Zmniejszają ryzyko próchnicy

Próchnica przyczynia się do osłabienia i zniszczenia zębów. Sprzyja jej odkładanie płytki nazębnej. Tą tworzą bakterie, które w podstępny sposób uszkadzają nasze szkliwo, powodując w nim ubytki. Z pomocą przychodzą nam płyny do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwpróchniczym. Zawierają one fluor oraz enzymy. Fluor wykazuje działanie antybakteryjne. Enzymy zaś rozkładają płytkę nazębną.

Płyn do higieny jamy ustnej o działaniu remineralizującym szkliwo

Płyn do higieny jamy ustnej o działaniu remineralizującym zaleca się osobom, które skarżą się na ubytki szkliwa. Choć zęby są odporne na porysowanie, to łatwo się kruszą. W takiej sytuacji przydadzą się substancje, które odbudują i wzmocnią szkliwo, które uległo osłabieniu w wyniku urazów mechanicznych.

Jak płyn do płukania ust na nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to coraz częściej spotykany problem. Wiele osób skarży się na ból zębów po wypiciu ciepłej herbaty czy zjedzenia gałki lodów. Zmiany temperatur, skrajne wartości pH spożywanej żywności – wszystko to powoduje dyskomfort u osób dotkniętych tym problemem. Z pomocą przychodzi płyn do higieny jamy ustnej dla nadwrażliwych zębów. Zawarte w nich substancje zmniejszają ból, jednocześnie wzmacniając zęby.

Krwawiące dziąsła? Wybierz płyn do higieny jamy ustnej z chlorheksydyną!

Na dziąsła często w ogóle nie zwracamy uwagi do czasu, aż nie dzieje się z nimi coś niedobrego. Krwawienie z dziąseł może nam się przytrafić po zjedzeniu skórki od chleba, orzeszków czy nasion słonecznika. Sprzyja mu też szczoteczka o zbyt twardym włosiu. Jeśli słabe dziąsła to twój problem, z pewnością nie raz nawet miękka szczoteczka do zębów okazywała się zbyt twarda. Trzeba było rozejrzeć się za ultra miękką. W takiej sytuacji sprawdzi się płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną.  Związek ten ogranicza krwawienie z dziąseł i zapobiega powstawaniu aft.

Halitoza, czyli nieświeży oddech – jak z nią walczyć?

Halitoza to przypadłość, która wiąże się z nieświeżym oddechem. Osoba nią dotknięta wcale nie musi konsumować ryby, czosnku czy cebuli, aby z jej jamy ustnej wydzielała się nieprzyjemna woń. W takiej sytuacji rekomendujemy płyn do higieny jamy ustnej z jonami cynku i olejkami eterycznymi. Te składniki aktywne wykazują działanie antybakteryjne. Ponadto olejki eteryczne odświeżają oddech.

Jak zwalczyć suchość ust?

Na rynku znajdziemy także płyn do płukania ust na suchość ust. Może się to wydawać wydumanym problemem, niemniej niedobór śliny ma daleko idące konsekwencje. Po pierwsze, utrudnione jest usuwanie resztek pokarmu. Po drugie, osoba dotknięta suchością ust cały czas odczuwa dyskomfort. Odpowiednio dobrane płyny do higieny jamy ustnej pobudzają ślinianki do pracy. Bazują one na enzymach i fluorkach.

Jak stosować płyny do higieny jamy ustnej?

Tego typu produkty możemy stosować przed lub po posiłku. Wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość produktu, szczegółowe zalecenia znajdziesz w opisie na opakowaniu. Następnie należy płukać jamę ustną płynem przez pół minuty. Zazwyczaj rolę miarki odgrywa zakrętka płynu.

Zapraszamy do lektury:

Meble medyczne – jak wyposażyć gabinet lekarski?