jak-pozbyc-sie-nieprzyjemnego-zapachu-z-ust

Bywają dni kiedy inni uciekają od nas, gdy tylko się odezwiemy. Szybkie, niezdrowe przekąski z dodatkową ilością czosnku czy cebuli i od razu czujemy się nieswojo w towarzystwie. Halitoza, czyli właśnie nieprzyjemny zapach z ust jest coraz częstszym problemem społeczeństwa. Jednak czy tylko wtedy towarzyszy nam nieprzyjemny zapach z ust? Jak pozbyć się takiego problemu? Gdzie należy szukać pomocy?

Po pierwsze znajdź przyczynę!

Nieświeży oddech to nie tylko potrawy z czosnkiem. Jest wiele przyczyn, które powodują nieprzyjemną woń. Bardzo często z taką dolegliwością muszą zmierzyć się osoby palące. Palenie papierosów powoduje, nieprzyjemny nikotynowy zapach z ust, nie wspominając już o żółknięciu zębów. Palenie papierosów nie powoduje tylko nowotworów płuc, ale także w jamie ustnej.

Przyczyną mogą być także problemy z zatokami. Zbierająca się w nich ropa powoduje nieprzyjemny zapach, niewyczuwalny dla nas samych, ale bardzo drażniący innych. Problem nie dotyczy jednorazowego zapalenia zatok, występuje często u osób skłonnych do tej choroby, bądź angin.
Angina to kolejna choroba mająca do czynienia z ropą, która jest głównym powodem występowania przykrej woni. Tym razem czopy ropne znajdują się na migdałkach. Gromadzą się na nich resztki jedzenia, które powodują zapach zgnilizny.

Odpychający zapach może powodować także kamień na zębach. Spowodowany nieumiejętnym szczotkowaniem lub brakiem nitkowania uzębienia. Kamień nazębny może prowadzić nawet do paradontozy, która również łączy się z tym jakże nieprzyjemnym dla nas problemem.

W jamie ustnej często przy zębach mądrości robią się cysty. Cysta to najogólniej jamka patologiczna, która tworzy się przy niesprzyjających warunkach w narządach wewnętrznych. Powstają, ponieważ higiena w tej okolicy jamy ustnej jest szczególnie utrudniona ze względu na częste nietypowe położenie „ósemek”. Cysty są trudne do zlokalizowania, gdyż nie widać ich na zdjęciach ETG.

W dzisiejszym szybkim tempie życia powodem nieznośnego oddechu mogą być także zła dieta, czy głodzenie się. Przy wielu zadaniach dnia codziennego zapominamy często by zjeść rano śniadanie lub obiad. Wówczas w naszej wątrobie odkładają się tłuszcze, z czasem, przy częstszych głodówkach możemy doprowadzić nawet do odtłuszczenia się wątroby. Przez to nasz organizm nie pracuje dobrze. W żołądku wytwarzają się kwasy, które powodują nieprzyjemną woń.

Lekarze, których warto odwiedzić

Po pierwsze warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest to osoba znająca przebieg naszych chorób, więc na pewno pomoże zlokalizować przyczynę tej dolegliwości. Warto także udać się do dentysty. Zapewni on usunięcie kamienia i pomoże w przypadku możliwej paradontozy. Kolejnym specjalistą, od którego usłyszymy pomocną radę może być laryngolog. Może na przykład polecić usunięcie migdałków lub przepisać zioła lecznicze w przypadku zapalenia zatok. Pomoc możemy także uzyskać od gastrologa, który wykluczy lub potwierdzi choroby układu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka lub dwunastnicy oraz refluks żołądkowo- przełykowy.

Domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu

Zawsze po każdym posiłku należy umyć zęby, jednak nie zawsze mamy możliwość wykonania tej czynności. Dlatego warto mieć pod ręką gumę do żucia lub miętówki. Ciekawym sposobem, który stosowały nasze babcie jest żucie natki pietruszki. Pomaga ona szybko zlikwidować uczucie nieświeżości. Szybkim sposobem jest także wypicie zielonej herbaty. Uspokoi i odpręży, równocześnie spowoduje przyjemny zapach w ustach. Warto zainwestować w tabletki do ssania z cynkiem. Neutralizuje nieprzyjemny zapach, gdyż wiąże się z siarką zawartą w bakteriach.

Karolina Standio