Dbaj o zdrowie Zdrowie

Higiena jamy ustnej- jak dbać o zęby?

higiena-jamy-ustnej-jak-dbac-o-zeby

Zapewne każdy z nas jako dziecko słyszał, że musi myć zęby po każdym posiłku. I zwykle nikt tego nie znosił. Jako dorośli ludzie niestety ponosimy konsekwencje wcześniejszych zaniedbań. Jak więc należy dbać o jamę ustną, tak aby nie być narażonym na problemy z zębami?

Higiena jamy ustnej w starożytności i średniowieczu

Może trudno w to uwierzyć, ale już starożytni Grecy, Rzymianie, Egipcjanie czy Babilończycy przywiązywali ogromną uwagę do higieny jamy ustnej. Sposoby dbania o zęby były różne. Dla przykładu w Egipcie, aby zapobiec chorobom zębów i dziąseł, stosowano ziemię ołowianą, miód czy też kwas krzemowy. Rzymianie płukali jamę ustną octem, a Grecy czyścili zęby lnianą ściereczką. Starożytni mieszkańcy Indii do oczyszczania nalotu na zębach używali rozwidlonych gałązek oraz specjalnych skrobaczek do języka. A Bramini szczotkowali zęby jeszcze przed porannymi modłami. Natomiast już w X wieku, Arabowie stosowali specjalne szczoteczki do zębów. Baczną uwagę przywiązywano zarówno do czyszczenia zębów jak i świeżego oddechu.

W późniejszych czasach nadworni lekarze królewscy wymyślali coraz to dziwniejsze metody. Król francuski, Henryk III, za namową swoją medyka płukał jamę ustną moczem osłów hiszpańskich, co okazało się popularne na dworze przez blisko 100 lat. Nie brakowało też przeróżnych metod wydłubywania resztek pokarmów ze szczelin, ale pierwowzór dzisiejszej wykałaczki powstał dopiero w XVII wieku w Hiszpanii. Szczoteczki do zębów zaczęły się pojawiać wiek później, ale dopiero w 1938 roku zostały wprowadzone do sprzedaży. Od tamtej pory na rynku zaczęły się pojawiać różnego rodzaju pasty do zębów oraz płyny do płukania.

Podstawowa higiena jamy ustnej dzisiaj

W obecnych czasach nie brakuje preparatów służących do oczyszczania zębów i jamy ustnej. Dentyści zalecają mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez parę minut. Choć oczywiście najlepiej robić to po każdym posiłku. Warto również stosować płyn do płukania jamy ustnej, ponieważ działa on antyseptycznie i antybakteryjnie, pozbywając się bakterii, które zostały po szczotkowaniu. Aby dopełnić higieny, wieczorem należy użyć nici dentystycznej. Obecnie w sprzedaży jest mnóstwo rodzajów past do zębów, dlatego lekarze zachęcają aby zastanowić się nad wyborem.

Silvana Ablass

Zapewne każdy z nas jako dziecko słyszał, że musi myć zęby po każdym posiłku. I zwykle nikt tego nie znosił. Jako dorośli ludzie niestety ponosimy konsekwencje wcześniejszych zaniedbań. Jak więc należy dbać o jamę ustną, tak aby nie być narażonym na problemy z zębami?

Którą pastę wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa: co najmniej 2 razy do roku. Jeśli lekarz nie stwierdzi konieczności konkretnego rodzaju pasty do zębów, należy ją dobrać w zależności naszych potrzeb. Do wyboru jest wiele past, między innymi:

  • dla osób z wrażliwymi dziąsłami
  • zapobiegające parodontozie
  • dla palaczy
  • wybielające
  • odświeżające
  • przeciwpróchnicze

Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy członkowie rodziny mogą (lub powinni) używać tej samej pasty.

Niemniej ważny jest płyn do płukania. W tym przypadku najlepiej wybrać preparat o tym samym lub podobnym działaniu co nasza pasta do zębów, np. przy stosowaniu wybielającej pasty-wybielający płyn.

Jak nauczyć dzieci higieny jamy ustnej?

Bardzo ważną kwestią jest przekazanie dzieciom odpowiednich zasad higieny jamy ustnej. Najlepiej zaprowadzić dziecko do dentysty jak tylko pojawią się ząbki. Dobrze wiedzieć czy wszystko jest w porządku oraz oswoić dziecko tak, aby w przyszłości się nie bało takich wizyt. Ważne jest, aby już od najmłodszych lat pokazywać maluszkom, że mycie zębów nie jest przykrą koniecznością. W sklepach są dostępne szczoteczki dla dzieci poniżej 3. roku życia w tak wielu wydaniach, że na pewno znajdziemy coś dla naszego skarbu. (Wiszące, stojące, z autami, misiami, księżniczkami-całe ich mnóstwo.) Ważniejsze od wyglądu szczoteczki jest wpojenie nawyku sięgania po nią rano i wieczorem.

Co pomoże w zachowaniu zdrowych zębów?

Aby dłużej zachować zdrowe i białe zęby najlepiej wystrzegać się mocnej kawy, papierosów oraz słodyczy. To oczywiście nic odkrywczego, a i wiele osób nie ma zamiaru zmieć nawyków z dnia na dzień. Warto jednak pamiętać, aby na noc, już po umyciu zębów, nie pić słodzonych napojów. Dobrze również ograniczyć zbyt mocną kawę oraz liczbę wypalanych papierosów. A jeśli nie potrafimy oprzeć się pokusom, sięgnijmy po pastę do zębów dla palaczy lub wybielającą aby nasze zęby zachowały ładny, biały kolor. Pamiętajmy także o płynach do płukania oraz nici dentystycznej!

Silvana Ablass

Komentarze (6)

pati25

8 lat temu

Ważne informacjje dla wszystkich.Trzeba o nich pamiętać,
aby jak najdłużej cieszyć się pięknymi,zdrowymi zębami 🙂

filodendron

9 lat temu

Moja mama dbała i dba o zęby i teraz po osiemdziesiatce jeszcze wiekszość z nich ma i w dobrym stanie. Ale tez sa ważne geny . Ja mam zęby za ojcem i ciagle muszę je leczyć.

Emilly27k

9 lat temu

O zęby trzeba dbać codziennie, aby nie było problemów potem:) Trzeba działać gdy się popsują.

dulcynea

9 lat temu

Te informacje to podstawy pielęgnacji , które wszyscy powinni znać.
Ale w związku ze stanem uzębienia Polaków, okazuje się , że takiej wiedzy nigdy za wiele !

Zostaw komentarz