elektrostymulacja-miesni-dna-miednicy-w-leczeniu-ntm

Jedną z metod leczenia nietrzymania moczu u kobiet jest elektrostymulacja mięśni dna miednicy. Czym się charakteryzuje i czy jest skuteczna?

Nietrzymanie moczu – problem kobiet

Nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu. Ten duży problem zdrowotny dotyka coraz większą liczbę kobiet, szczególnie w okresie pomenopauzalnym. Zmienia ich funkcjonowanie, obniżając jakość życia, aktywność fizyczną, towarzyską a także zawodową. Skutki choroby wpływają na psychikę, przyczyniając się do rozwoju depresji i innych zaburzeń psychicznych. Jedną z metod leczenia nietrzymania moczu jest elektrostymulacja mięśni dna miednicy, którą warto lepiej poznać.

Elektrostymulacja mięśni dna miednicy

Elektrostymulacja jest rodzajem fizjoterapii. Polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnych elektrod. Impulsy elektryczne pobudzają pracę mięśni. Skurcze powodują aktywną pracę układu moczowego. Ten rodzaj rehabilitacji, przez sposób pobudzania mięśni, na nowo uczy je aktywnej pracy. Dzięki temu nawet po zakończeniu leczenia, mięśnie pozostają w ciągłej formie. Efekty elektrostymulacji mogą być bardzo szybkie, wszystko zależy od charakteru schorzenia. Już po 2-3 tygodniach może nastąpić widoczna poprawa.

Leczenie nietrzymania moczu za pomocą elektrostymulacji

Ćwiczenia najlepiej wykonuje się w pozycji siedząco-leżącej. Po wprowadzeniu sondy, uruchamia się specjalny aparat, umożliwiający wysyłanie impulsów elektrycznych o odpowiednim natężeniu. Kanał stymulacji pozwala na bezpieczne przeprowadzenie terapii. Działanie elektrostymulatora jest niezwykle efektywne. Do przeciwwskazań stosowania tej metody zalicza się padaczkę, rozrusznik serca i stany zapalne pochwy. Aparaty dedykowane dla osób z nietrzymaniem moczu mają różne programy, które pomagają zwalczyć wszelkie typy choroby, od wysiłkowego po mieszane. Urządzenia są proste w samodzielnej obsłudze i ustaleniu parametrów. Programy specjalistyczne, są opracowywane przez kliniki medyczne, co zapewnia bezpieczeństwo i skuteczność. Na rynku dostępne są różne modele takiego sprzętu medycznego. Leczenie elektrostymulacją jest często uzupełnieniem terapii farmakologicznej.

Elektrostymulacja mięśni dna miednicy jest skuteczną formą leczenia NTM. Konsultacje z lekarzem pozwolą na dobór odpowiedniego urządzenia i siły impulsów elektrycznych. Dzięki tej metodzie możemy szybko pozbyć się uporczywych objawów nietrzymania moczu, ciesząc się ponownie aktywnym życiem codziennym.

Katarzyna Antos