Jak zatrzymać krwawienie z dziąseł

To może zdarzyć się każdemu. Pewnego dnia szczotkujesz swoje zęby jak zwykle i kiedy wypluwasz resztki pasty do umywalki, zauważasz tam niewielką ilość krwi. Jak bardzo jest źle? Czy powinieneś natychmiast umówić się na wizytę do dentysty?

Skąd bierze się krwawienie z dziąseł?

Nasza jama ustna jest pełna naczyń krwionośnych – te większe znajdują się głównie pod naszymi zębami i językiem oraz na podniebieniu, a te mniejsze sięgają prawie do powierzchni dziąseł. Te naczynia są niezbędne dla prawidłowego zdrowia naszej jamy ustnej i w każdym momencie krew krąży pod błonami śluzowymi ją pokrywającymi.

Czasami jednak tkanka naszej jamy ustnej podlega stanom zapalnym – kiedy np. znajdzie się tam jakieś skaleczenie, oparzenie lub kiedy w inny sposób tkanka zostanie uszkodzona. Wtedy nasze ciało wyzwala reakcję immunologiczną i wysyła więcej krwi do chorego obszaru, która niesie ze sobą białe krwinki i substancje odżywcze, które mogą pomóc w leczeniu.

Krwawienie z dziąseł – przyczyny

Tkanka tworząca naszą jamę ustną jest stosunkowo delikatna. Jeżeli kiedykolwiek ugryzłeś kawałek suchego chleba lub niechcący ukłułeś się widelcem w dziąsło podczas jedzenia, wiesz dobrze, że to potrafi zaboleć, a często także spowodować delikatne krwawienie.

Jest jednak pewna znacząca różnica – kiedy niechcący naruszymy ciągłość tkanki dziąseł, które są zdrowe, krwawienie będzie tylko chwilowe, a krew mieć jaśniejszy kolor. Kiedy ma miejsce stan zapalny dziąseł, krwawienie jest dużo bardziej prawdopodobne i będzie trwać dłużej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ stan zapalny powoduje zwiększenie się liczby naczyń krwionośnych w objętej zapaleniem tkance. W rezultacie możesz zauważać krwawienie z dziąseł nawet podczas takich czynności, jak żucie twardego pokarmu lub szczotkowanie.

To wciąż nie jest powód do paniki, ale potraktuj to jako sygnał, że czas odwiedzić swojego dentystę i sprawdzić stan swoich zębów i dziąseł.

Czy szczoteczki mogą powodować krwawienie dziąseł?

Nawet bez obecności stanu zapalnego włókna niektórych szczoteczek mogą być naprawdę niewystarczająco delikatne dla Twoich zębów i dziąseł, zwłaszcza jeżeli zwykle sięgasz po szczoteczki o twardym czy średnio twardym włosiu.

Poza krwawieniem od czasu do czasu, prawdziwe zagrożenie w używaniu szczoteczek o twardym włosiu kryje się w możliwości recesji dziąseł. Ten termin opisuje sytuację, kiedy Twoje dziąsła „kurczą się” i cofają, odsłaniając szyjki zębowe. Wielu z nas ma także tendencję do zbyt mocnego przyciskania szczoteczki podczas mycia zębów, co w połączeniu z niewystarczająco miękkim włosiem może powodować uszkodzenia. To najczęstszy powód recesji dziąseł, która jest nie tylko problemem estetycznym – odsłonięte szyjki zębowe mogą przyczyniać się do nadwrażliwości zębów.

W jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby?

– Pamiętaj o przestrzeniach między zębami. To najłatwiejsze miejsce dla bakterii do osiedlenia się i powstawania kolonii. Ciężko je wyczyścić zwykłą szczoteczką – na pomoc przyjdzie Ci tu nić dentystyczna lub specjalna szczoteczka do czyszczenia tych przestrzeni.

– Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, robiąc to dokładnie i z uwagą. Często zdarza nam się „odpłynąć” myślami podczas szczotkowania, co sprawia, że nie kontrolujemy w pełni tego procesu i nie czyścimy zębów dokładnie. Postaraj się skupić na tej czynności

Jeżeli trudno Ci to robić – np. ze względu na zmęczenie – warto rozważyć zakup szczoteczki, która zrobi to za nas. Najnowsze modele szczoteczek Oclean, takie jak Oclean X i Oclean X Pro, wykorzystują specjalne sensory, które mapują Twoją jamę ustną, a następnie oceniają Twoje szczotkowanie i za pomocą dedykowanej aplikacji na telefon, wskazując Ci miejsca, które pomijasz podczas szczotkowania. Więcej o tych szczoteczkach możesz przeczytać na https://oclean.pl u oficjalnego polskiego dystrybutora szczoteczek Oclean.

– Regularnie wymieniaj szczoteczkę. Co do zasady, szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące i po każdej przebytej infekcji. Jeżeli masz szczoteczkę elektryczną lub soniczną, oczywiście wystarczy wymienić same główki. Jeżeli jednak niedawno wymieniałeś szczoteczkę, a ona znowu nie wygląda na najnowszą, to znak, że szczotkujesz zdecydowanie zbyt mocno.

– Unikaj słodkich i kwaśnych rzeczy. Bakterie kochają cukier, bo jest dla nich podstawowym źródłem pożywienia. Kwaśne jedzenie i napoje z kolei mogą uszkadzać naturalne systemy obronne Twoich zębów i dziąseł i uczynić je bardziej podatnymi na ubytki i choroby dziąseł.