Uroda

Retinoidy jako eliksir młodości

Retinoidy jako eliksir młodości

Retinoidy są grupą związków, pochodnych witaminy A stosowanych w leczeniu trądziku oraz fotostarzenia się skóry. Pobudzają wzrost i różnicowanie się komórek skóry oraz fibroblastów, co wpływa pozytywnie na stan tkanki łącznej skóry właściwej, poprawę jędrności, elastyczności oraz nawilżenie skóry. Retinoidy zabezpieczają powstały kolagen przed degradacją oraz hamują aktywność metaloproteinaz. Dodatkowo poprzez nasilone złuszczanie zapobiegają nadmiernemu rogowaceniu, redukując liczbę zaskórników i zmniejszając wydzielanie łoju, co łagodzi objawy trądziku.

Fotostarzenie się skóry

Udowodniono, że największy wpływ na powstawanie zmarszczek i kondycję naszej skóry ma promieniowanie UV, głównie UVA, które uszkadza komórki oraz wpływa na liczbę i aktywność fibroblastów. Powoduje ono, że skóra staje się mniej elastyczna, szorstka, sucha i zmniejsza swoją grubość. Stosowanie retinoidów w małych stężeniach pozwala wygładzić i uelastycznić skórę, a także zlikwidować zmarszczki oraz przebarwienia.

Zasady stosowania

Podstawowym problemem jest fakt różnicy siły działania w stosunku do stężenia substancji zawartych w produktach. Preparaty zawierające retinoidy są w większości dostępne na receptę, dlatego warto jest zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie stężenie i preparat. W preparatach kosmetycznych dostępnych w sprzedaży bez recepty znajdują się przede wszystkim estry retinolu (propionian i palmitynian retinylu), które naśladują efekt działania tretynoiny, mającej najsilniejsze działanie przeciwstarzeniowe, i są bardziej stabilne oraz bezpieczniejsze. Działanie drażniące i niestabilność witaminy A to czynniki ograniczające jej zastosowanie. Kremy z retinoidami wprowadzamy do pielęgnacji stopniowo, zaczynając od 2 aplikacji w tygodniu, zwiększając częstość stosowania, w zależności od tolerancji skóry. Leczenie powinno zaczynać się od najniższych stężeń. Krem nakładamy na suchą skórę od 20 do 30 minut po umyciu twarzy delikatnym płynem. Aplikowanie większej ilości preparatu nie zapewni lepszych efektów terapeutycznych, może tylko zwiększyć ryzyko wystąpienia podrażnienia i uczucie dyskomfortu.

Działania niepożądane

Niestety terapia retinoidami nie jest idealna i posiada wiele działań niepożądanych. Jednym z najbardziej dokuczliwych problemów jest nadmierne złuszczanie się naskórka. Podrażniona skóra, która łuszczy się, często uniemożliwiając nałożenie makijażu, jest jedną z przyczyn rezygnacji z terapii. Zaogniona skóra wymaga wyjątkowej dbałości o nawilżenie i ochronę, dlatego gdy potrzebna jest pielęgnacja skóry Bepanthen jest idealnym preparatem do stosowania. Zawiera on prowitaminę B5 i lanolinę, odbudowuje warstwę ochronną na powierzchni skóry oraz wnika w głębsze warstwy naskórka, zwiększając jego elastyczność i miękkość. Jest bezpieczny w stosowaniu, ponieważ nie zawiera barwników oraz substancji zapachowych. W przypadku terapii przeciwstarzeniowej przed zastosowaniem produktu nawilżającego należy odczekać 30-45 minut od nałożenia retinoidów tak, by nie osłabić ich działania. Odpowiednie nawilżenie zabezpiecza przed jednym z najcięższych powikłań – poretinoidowym zapaleniem skóry.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz